Formentera - klejnot w koronie Balearów

Zdawałoby się, że miejsca, w których cały rok można cieszyć się dobrą pogodą, odpocząć od pędu i zgiełku Starego Kontynentu, znajdują się bardzo daleko, gdzieś na Oceanie Indyjskim, bądź na odległym Pacyfiku. Podróż do tych oddalonych rajów zajmuje godziny spędzone w samolocie oraz mocno nadwyręża rezerwy finansowe. Okazuje się, że nic bardziej mylnego, a raj jest w zasięgu ręki. W cieniu głośniej i popularnej, słynącej z imprezowego klimatu Ibizy, ukryła się niewielka wyspa o nazwie Formentera.

Położenie raju

Formetera położona jest dwie mile morskie na południe od Ibizy. To niespełna trzy kilometry. Jednakże odległość od portów tych dwóch wysp jest nieznacznie większa. Od portu Ibiza do portu La Savina na Formenterze trzeba przebyć nieco ponad dziewiętnaście kilometrów. Formentera jest najmniejszą zamieszkałą wyspą w archipelagu Balearów będących autonomiczną prowincją Hiszpanii. Jednocześnie jest to jedyna zamieszkana wyspa na Morzu Śródziemnym, która nie posiada portu lotniczego. Dostęp do niej jest zatem możliwy tylko drogą morską. Całkowita powierzchnia wyspy to 83,2 km2 z unikatowym i niezwykle pięknym wybrzeżem o długości 69 kilometrów.

Europejska Polinezja

Formentera to prawdziwe arcydzieło natury. Ta niewielka wyspa zachwyca odwiedzających ją turystów unikalnym pięknem. Kształt wyspy sprawia, że bogata jest ona w niesamowite wybrzeże z charakterystycznymi zaułkami będącymi idealnym miejscem, żeby odpocząć z dala od hałasu. Nie tylko te zaułki stwarzają taką możliwość cała wyspa jest oazą spokoju. Popularność Formentery jest znacznie mniejsza niż pozostałych wysp w archipelagu Balearów, dzięki czemu staje się ona prawdziwym unikatem. Na Formenterze można się poczuć wybranym. Nieodparte wrażenie, że cała ta rajska przyroda jest tylko dla ciebie nie opuszcza odwiedzających. Formetera to prawdziwy cichy raj. Swoją rajskość zawdzięcza Formentera najpiękniejszym na całym Morzu Śródziemnym plażom. Ciągnące się niemalże na całej długości wybrzeża białe plaże o aksamitnym piasku, niekiedy przeplatane dostojnymi klifami tworzą niezapomniany krajobraz. Całości dopełnia niespotykanie turkusowy kolor wody, który sprawia wrażenie, że oto nie jesteśmy w Europie, ale gdzieś na jednej z tropikalnych wysp dalekiej Polinezji na dalekim Oceanie Spokojnym. Piękna Formentery dopełniają utrzymane w doskonałej kondycji wydmy oraz dwa słone jeziora znajdujące się w północnej części wyspy. O wyjątkowości Formentery i wyróżnieniu jej wśród pozostałych wysp Balearów stanowi fauna, ale przede wszystkim flora. Przyroda Formentery jest inna z uwagi na fakt, iż wyspa nie posiada dostępu do słodkiej wody, czego efektem jest rozwój innego typu roślinności.

Fotograficzny raj

Ewenement na europejską skalę - jakim jest Formentera - czyni ją doskonałym miejscem dla fotografów, zarówno zawodowców, jak i amatorów. Tym drugim, Formentera podaruje prezent w postaci pięknych wspomnień z wakacji, pierwszych natomiast nierzadko zainspiruje i pozwoli na zgromadzenie cennego materiału. Ukształtowanie wyspy, jej unikatowa przyroda, do tego doskonałe światło przez cały rok, czyni z Formentery raj dla fotografów. W tak bliskiej odległości można mieć dostęp do tropikalnego krajobrazu. Miejsce to nie jest też zatłoczone przez turystów, co sprawia, że Formentera stwarza idealne warunki do pracy. Można być też pewnym doskonałych ujęć, gdyż tam przyroda broni się sama.

Rajskie plaże

Plaże Formentery zyskały miano najlepszych na Morzu Śródziemnym. Formentera posiada kilka prawdziwie rajskich plaż, których biały piasek współgrający z turkusem morza odbiera ludziom mowę i pozwala prawdziwie odpocząć. Plaże te wyposażone są w nowoczesną infrastrukturę turystyczną. Całość jednak zaprojektowana jest w taki sposób, że nie ingeruje ona zbyt inwazyjnie w naturalny krajobraz. Formentera słynie również z prawdziwej wolności i swobody. Plaże Formentery cieszą się swoją popularnością wśród naturystów. Raj narzuca więc strój pierwszych ludzi. Ta opcja wypoczynku jeszcze bardziej urozmaica niesamowity klimat Formentery. Ta wyspa to wspaniała ucieczka od harmidru życia. Na niej można naprawdę odpocząć.

Rozmaitości Formentery

Formentera to idealne miejsce na błogie lenistwo, jednakże i aktywni znajdą tu dla siebie pole do działania. Wyspa doskonale nadaje się na wycieczki rowerowe. Podczas rowerowej przejażdżki można przejechać całą jej powierzchnię i dogłębnie poznać niebiańską naturę Formentery. Warto też wybrać się do stolicy wyspy - Sant Francesc de Formentera. Miasto jest niezwykle klimatyczne i sprawia wrażenie bycia poza czasem. Niesamowite uliczki i osiemnastowieczny kościółek działają na wyobraźnię. Sant Francesc to również doskonały plener fotograficzny, gdzie niekiedy powstawały najbardziej śmiałe sesje zdjęciowe. Stolica Formentery inspiruje. Inspirujące i wyjątkowe są również latarnie morskie na wyspie. Punkty te to obowiązkowe rzeczy do zobaczenia na Formenterze.

Raj bez zmartwień

Formentera jest idealnym miejscem na prawdziwy wypoczynek, z dala od hałasu miast. Na prawdziwe lenistwo warto wybrać się bez myślenia o jakiejkolwiek logistyce. Oferta TUI na to pozwala (http://www.tui.pl/wypoczynek/hiszpania/formentera). Najlepszy pomysł, to opłacić pobyt, o nic się nie martwić i oddać się błogiemu lenistwu w prawdziwie nieziemskim miejscu jakim jest Formentera.