Niezwykłe miejsca na tani urlop w Europie

Podróżowanie po Europie wcale nie musi być drogie. Wystarczy przełamać schemat odwiedzania najbardziej obleganych kierunków turystycznych i wybrać się gdzieś, gdzie jeżdżą nieliczni. Są na naszym kontynencie miejsca, które potrafią zachwycić nie tylko atrakcjami turystycznymi, ale i niskimi cenami.

grecja_0

Duży spadek cen obserwujemy w Grecji. Pojawienie się syryjskich imigrantów mocno odstraszyło turystów. Efekt? Ceny noclegów i wyżywienia poszybowały ostro w dół. Dodatkowym atutem jest właśnie brak turystów. Plaże nie są zatłoczone, do wypożyczalni leżaków i sprzętu wodnego nie stoją kolejki, w hotelach łatwo o pokój z widokiem na morze.

islandia_0

Podobny spadek cen w ostatnim okresie zanotowała Islandia. Kierunek jeszcze do niedawna mało popularny ze względu na mocno wygórowane ceny i stosunkowo niewielką liczbę atrakcji turystycznych. Obecnie Islandia kusi tanimi wakacjami w otoczeniu nieskrępowanej przyrody, lodowców i gejzerów. Jest to idealne miejsce dla wielbicieli biwaków — w kraju tym można rozbić namiot dosłownie wszędzie.

Niskimi cenami zaskakują też dwie Europejskie stolice: Berlin i Lizbona. Położone w różnych strefach klimatycznych jednakowo przyciągają miłośników zabytków architektury i sztuki, oraz bogatego życia towarzyskiego. Mimo że są to europejskie stolice, ceny są zdecydowanie niższe niż w najbardziej obleganym Paryżu lub Londynie.

Równie tani, aczkolwiek dużo bardziej egzotyczny, jest turecki Istambuł. To specyficzne kulturowo miasto, już nie do końca europejskie, jeszcze nie całkiem azjatyckie, podobnie jak cała Turcja jest bardzo otwarte na turystów i bardzo im przyjazne. Duża ilość zapierających dech w piersiach budowli, zabytków sięgających starożytności, oraz jedyna w swoim rodzaju kuchnia turecka zadowolą najbardziej wybrednego przybysza. Koszty pobytu w Turcji są znacząco niższe niż w większości krajów basenu Morza Śródziemnego.

albania_0

W świadomości przeciętnego Europejczyka Albania jawi się jako kraj dziki, nieokrzesany i niebezpieczny. Nic bardziej mylnego! Po zmianach ustrojowych kraj ten otworzył swoje plaże dla przybyszów z całej Europy i świata, a jako rodzynek na turystycznej mapie starego kontynentu ceny ma nieporównywalnie niższe. Klimat natomiast w niczym nie ustępuje ciągle jeszcze popularnej Grecji.

slowenia_0

Włochy i Chorwacja na brak turystów narzekać nie mogą. Niestety turyści narzekają na wygórowane ceny w tych krajach. Tymczasem granicząca z gigantami Słowenia w niczym nie ustępuje pod względem klimatu, bazy turystycznej i lokalnych atrakcji. Można korzystać z plaż, można jeździć na nartach, dokładnie tak samo, jak we Włoszech. Różnica jest tylko w cenie, Słowenia jest krajem, który nie puszcza turystów w skarpetkach.

Miłośnicy ptactwa, otwartych przestrzeni i samotności powinni udać się na Wyspy Owcze. Te niewielkie wysepki należące administracyjnie do Danii, umiejscowione między Islandią i Szkocją, są idealnym miejscem dla wszystkich poszukujących wytchnienia i odpoczynku nie tylko fizycznego, ale także psychicznego. Ciekawostką jest, że komunikację autobusową zastępują tam śmigłowce.

Europa kryje wiele atrakcyjnych i niedrogich okazji dla turystów. Wszystkie można znaleźć na www.itaka.pl