Rejestrator wideo zwiększy bezpieczeństwo na drodze

Car dvr camera for recording traffic.

Przy okazji świąt, wakacji czy dłuższych weekendów policja zawsze alarmuje, by zachować szczególny spokój na drodze. Polscy kierowcy nie zawsze jeżdżą zgodnie z przepisami, a efektem tego są liczne kolizje i wypadki. I choć z roku na rok jest ich coraz mniej (w 2015 roku było o 5,7% mniej wypadków niż w 2014, według statystyk policyjnych), to warto przedsięwziąć wszystkie środki, które mogą poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Chcesz być bezpieczniejszy? Kup kamerę

Jednym z takich środków jest posiadanie w samochodzie kamery samochodowej. To niewielkie urządzenie, które montuje się w przedniej części pojazdu (np. na lusterku). Jego zadaniem jest nagrywanie tego, co znajduje się przed maską samochodu. Rejestratory wideo mogą mieć różne parametry i funkcje. Jedne nagrywają obraz w jakości HD, inne tylko 720p, jedne rejestratory mają monitor, inne nie pozwalają na zobaczenie podglądu tego, co zostało zarejestrowane. Wideorejestratory mogą mieć różny kąt widzenia (optymalny to przynajmniej 120 stopni), mogą pokazywać to, co dzieje się z tyłu auta lub wewnątrz samochodu, mogą rejestrować także dźwięk. Przydatną funkcją jest pomiar prędkości, możliwy dzięki GPS-owi. Nowoczesne urządzenia mają również czujniki wstrząsu – pozwalają nie tylko lepiej odwzorować trasę, ale i mogą zwolnić prowadzącego samochód od konieczności uruchomienia urządzenia po starcie. Wideorejestrator sam wyczuje, że auto się porusza i uruchomi nagrywanie. Więcej o możliwościach tego typu urządzeń można poczytać na stronie: www.visiontrack.com.

Wideorejestrator działa na kierowcę

Samo nagrywanie trasy nie chroni przed wypadkami i kolizjami, ale kierowcy, którzy zainstalowali w swoich samochodach tego typu urządzenia, starają się jeździć ostrożniej. Nagranie z kamery samochodowej może być dowodem dla policji oraz firmy ubezpieczeniowej w przypadku kolizji czy wypadku. Świadomość, że w razie wypadku będzie dowód, że to my prowadziliśmy niezgodnie z przepisami i spowodowaliśmy zagrożenie na drodze, sprawia, że mimowolnie staramy się zachować większą ostrożność. To oczywiście nie chroni kierowcy przed wypadkami, bo nie wszyscy mają wideorejestratory i jeżdżą ostrożniej, ale jeśli pomaga choć w niewielkim stopniu zwiększyć bezpieczeństwo, to warto zainwestować w tego typu urządzenie.

Inne zalety rejestratora samochodowego

Zwiększenie bezpieczeństwa na drodze to tylko jeden z powodów, dla których kierowcy coraz częściej montują w swoich samochodach rejestratory wideo. Inwestujemy w nie także dlatego, że nagranie z kamerki może być dowodem w przypadku kolizji i wypadku. Nierzadko zdarza się, że do kolizji doszło bez obecności świadków i każdy z kierowców ma swoją wersję wydarzeń. Jeśli policja i ubezpieczyciel źle zinterpretują zdarzenie i niewłaściwie ocenią, kto ponosi odpowiedzialność za stłuczkę, możemy mieć problem z wypłatą odszkodowania z ubezpieczenia. Gdy całe zdarzenie zarejestrowane jest na filmie, takie problemy nas nie dotyczą.

Posiadanie rejestratora z funkcją GPS może być przydatne także podczas kradzieży auta, zwłaszcza jeśli wybierzemy nowoczesne urządzenie, które uruchamia się samoczynnie po starcie samochodu, a zebrane dane przesyła w chmurze. Dzięki wideorejestratorowi można szybko zlokalizować skradziony pojazd i odzyskać go znacznie szybciej, niż zrobi to policja.

Zakup wideorejestratora ma wiele zalet, a samo urządzenie nie jest drogie. Proste kamery samochodowe kosztują nieco poniżej 100 zł, a za 300-400 zł kupimy już rejestrator całkiem zaawansowany i bogaty w różne przydatne funkcje. To wydatek, na jaki pozwolić może sobie większość kierowców.