Jak być lepszym fotografem? 10 wyjątkowych rad od mistrzów fachu

W zalewie blogów, video poradników oraz specjalistycznych portali jesteśmy bombardowani dobrymi radami, spisami co powinniśmy, a czego się wystrzegać. Często zapominamy, że robienie zdjęć powinno być pasją, którą opowiadamy o świecie, a nie tylko zbiorem parametrów. Co na ten temat sądzą poważane osobliwości w branży i jakie rady daliby początkującemu sobie i innym? Poniżej zdjęcia artystów i ich wypowiedzi.


 

David-Alan-Harvey

David Alan Harvery

Musisz mieć coś do powiedzenia. Musisz być brutalnie szczery sam ze sobą. Pomyśl o historii, polityce, nauce, literaturze, muzyce, filmie i antropologii. Jak wpływa jedna dyscyplina na drugą? Co powoduję tyknięcie? Obecnie, gdy każdy jest zdolny do wykonania świetnego zdjęcia pod względem technicznym przy użyciu telefonu, musisz być autorem. To wszystko (fotografia) to bycie autorem i autorskie tworzenie. Młodzi ludzie często przychodzą do mnie i mówią o ich motywacjach: chcę zostać fotografem, żeby podróżować po świecie - moim zdaniem jest to zła odpowiedź. Mówią o skutkach, a może nawet wadach zawodu. Bez pomysłów, przemyśleń, uczuć dzisiejsza fotografia zostanie stracona w morzu nijakości.


 

ConstantineManos

Constantine Manos

Staraj się robić zdjęcia, które nie pokazują standardowo jak coś wygląda. Poprzez poukładanie elementów jako obraz w ramię możemy pokazać coś czego nigdy przedtem i nigdy więcej nie zobaczymy. Pamiętaj, że chwytanie momentu dodaję zdjęciu wyjątkowego stylu podczas przemijającego czasu. (...) Zrobienie dobrego zdjęcia jest łatwe, zrobienie bardo dobrego zdjęcia jest trochę trudniejsze, jednak wykonanie świetnego kadru jest prawie niemożliwe.


ChristopherAnderson

Christopher Anderson

Zapomnij o zawodzie bycia fotografem. Na początku zacznij być fotografem, a profesja może przyjdzie z czasem. Nie wpadaj w gorączkę, że będziesz płacił rachunki przy użyciu swojego aparatu. Jimi Hendrix nie zdecydował się na rozpoczęcie kariery przed tym jak nauczył się grać na gitarze.


HirojiKubota

Hiroji Kubota

Oglądaj pracę najlepszych fotografów takich jak Henri Cartier - Bresson czy Andre Kertesz. Próbuj podróżować w wiele miejsc na świecie i spróbować zrozumieć jak różnorodny jest świat, w którym żyjesz.


MartinParr

Martin Parr

Znajdź coś, na temat czego jesteś kompletnie zbzikowany i zacznij fotografować swoją obsesję z elegancją - będziesz miał potencjalnie świetny projekt.


SusanMeiselas

Susan Meiselas 

Kop w swoich instynktach i podążaj za nimi. Ufaj też swojej ciekawości.


 

PaoloPellegrin

Paolo Pellegrin

Wierzę, że fotografia, tak jak wiele innych rzeczy, jest to rodzaj ekspresji kim jesteśmy podczas danego momentu: za każdym razem kiedy komponujesz i zwalniasz migawkę dajesz głos swoim myślą i opinią na temat świata dookoła ciebie. Inne? Oczywiście cierpliwość.


 

ThomasDworzak

Thomas Dworzak

Spróbuj przeżywać coś intensywnie: w domu, na zewnątrz...to nie ma znaczenia. Musi być to robione z pasją. I kiedy masz podstawy, zapominasz o fotografii.


TrentParke

Trent Parke 

Fotografuj to co jest najbliżej ciebie: rzeczy, które sprawiają ci radość i którymi jesteś zainteresowany. Traktuj cały proces jako zabawę i uczyń jak najmniej skomplikowanym jak tylko możliwe.


LiseSarfati

Lise Sarfati

Czytaj dużo i stwórz swój własny świat. Naucz się jak konstruować i tworzyć serię. Nie kopiuj prac innych. Spróbuj innowacji lub, najprościej, bądź sobą.

Źródło zdjęć: MagnumPhotos

Komentarze

 • 15.06.2016 20:47

  wiele dobrych rad.... szkoda że dla mnie nieosiagalnych w realu....

 • 16.06.2016 08:45

  Hipokryzja - Fotosiku - Hipokryzja
  Skoro takich rad udzielacie, to dlaczego nie honorujecie wyróżnieniem zdjęć o podobnej wymowie jak te w tym pouczeniu. Przecież jest wiele zdjęć o podobnej wymowie i zabarwieniu na Fotosiku. Może więc i Wy zastosujcie do siebie nieco z rad nam tutaj udzielanych ???

  • 16.06.2016 09:14

   @margraf: dobrze napisane... popieram

  • Fotosik

   16.06.2016 12:15

   @margraf: Rady tu zamieszczone, są to cytaty słów wymienionych tu mistrzów fotografii. My nie śmiemy z nimi polemizować :)

 • 17.08.2016 10:05

  To tak jak z wróżbami. Jakąkolwiek byś przeczytał to bedzie Ci pasowała. Najlepiej bedzie Ci odpowiadał fragment z każdej.
  W fotografii Janko muzykantów nie ma. Owszem bez tego "czegoś" i sprzęt nie pomoże.
  Moja rada: unikaj ogladania zdjęć w internecie, wybierz się na dobre wystawy, kup dobre albumy, przeczytaj ze zrozumieniem ksiażki o podstawach fotografii, zacznij robić zdjęcia.....

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się