Jak wybrać dobre ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie chroni bliskich ubezpieczonego przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Jak wybrać to, które najlepiej spełni swoją funkcję, zapewniając realne wsparcie? Podpowiadamy.

Grafika rodzina w sercu
Materiał partnera

Podstawowe ubezpieczenie na życie zapewnia wypłatę świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego wskazanym przez niego osobom. Jeśli go zabraknie, bliscy otrzymają od towarzystwa ubezpieczeniowego pieniądze, które pomogą im zachować aktualny poziom życia, spłacić zobowiązania finansowe (np. kredyt hipoteczny lub pożyczkę) i zachować płynność finansową.

Ubezpieczenie na życie poszerzone o umowy dodatkowe chroniące zdrowie, pozwoli pozyskać środki finansowe na leczenie (np. po zdiagnozowaniu poważnej choroby), rehabilitację (np. w przypadku inwalidztwa) czy bieżące wydatki (np. w przypadku pobytu w szpitalu lub operacji).

Dobre ubezpieczenie na życie, czyli ochrona szyta na miarę

Ilość ofert ubezpieczeń na życie dostępnych na rynku może przyprawić o istny zawrót głowy. Które z nich warto wybrać? Dobra polisa to taka, która precyzyjnie odpowiada na konkretne potrzeby. Pierwszym krokiem powinno być więc wyznaczenie własnych priorytetów. Zanim dokonasz zakupu ubezpieczenia na życie, odpowiedz sobie na kilka prostych pytań, które pozwolą Ci znaleźć szyty na miarę produkt:

  • Czy chcesz ubezpieczyć jedynie swoje życie, czy także zdrowie?
  • Czy chcesz objąć ochroną ubezpieczeniową również swoich bliskich?
  • Jeśli chcesz ubezpieczyć także zdrowie, jaki zakres ochrony będzie dla Ciebie najbardziej pożądany — ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwego wypadku, pobytu w szpitalu, a może zdiagnozowania groźnej choroby?
  • Ile pieniędzy powinno wypłacić towarzystwo ubezpieczeń, aby w przypadku zdarzenia losowego świadczenie pokryło realne potrzeby Twoje i Twoich bliskich (spłatę kredytu hipotecznego i innych zobowiązań kredytowo-pożyczkowych, opłacenie edukacji dzieci, pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem domu etc.)?
  • Czy chcesz połączyć ochronę ubezpieczeniową z oszczędzaniem na emeryturę lub na przyszłość dzieci?

Jak wybrać ubezpieczenie na życie — co warto sprawdzić przed zawarciem umowy?

Jak wybrać odpowiednią polisę na życie? Jeśli wiesz już, czego potrzebujesz, stwórz porównanie ubezpieczeń życiowych, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • Wysokość sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to ustalona w umowie wartość, na podstawie której wyliczona zostanie kwota przyszłych świadczeń, które wypłaci towarzystwo ubezpieczeń po zaistnieniu zdarzeń objętych ochroną. Zbyt wysoka niepotrzebnie zawyży składkę. Zbyt niska może skutkować niskim świadczeniem, które nie zaspokoi potrzeb Twoich i/lub Twojej rodziny;
  • Zakres ubezpieczenia. Jeśli chcesz otrzymać świadczenie w przypadku zdiagnozowania poważnej choroby, niezdolności do pracy, czy pobytu w szpitalu, upewnij się, że wybrane przez Ciebie towarzystwo zapewni Ci taki zakres ochrony, jakiego realnie potrzebujesz;
  • Elastyczność ubezpieczyciela. Jeśli zawierasz umowę w wieku 30 czy 40 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że za dekadę czy dwie Twoje potrzeby będą zupełnie inne. Aby przygotować się na taką okoliczność, sprawdź, czy za jakiś czas będziesz mógł zmienić sumę ubezpieczenia i/lub zawrzeć dodatkowe umowy ubezpieczeniowe, rozszerzające zakres umowy podstawowej;
  • Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wyłączenia odpowiedzialności to okoliczności, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty świadczenia. Zanim podpiszesz umowę, koniecznie zapoznaj się z ich listą. Znajdziesz ją w OWU - Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia;
  • Możliwość złożenia wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia zdalnie. Zawarcie umowy ubezpieczenia na życie najczęściej wymaga osobistego spotkania z przedstawicielem towarzystwa. Coraz więcej firm dopuszcza jednak spotkania z agentem ubezpieczeniowym, a nawet złożenie wniosku o zawarcie umowy on-line, przy użyciu wideokomunikatorów. Przykładowo Prudential posiada nowoczesne rozwiązania systemowe pozwalające na przeprowadzenie całego procesu przedstawienia oferty i złożenia wniosku w sposób w pełni zdalny (z wyłączeniem niektórych produktów ze swojej oferty)

Ile kosztuje odpowiednie ubezpieczenie na życie? Sprawdź online

Ile kosztuje polisa na życie? Koszt indywidualnego ubezpieczenia na życie i zdrowie zależy od wielu czynników: wieku ubezpieczonego, zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia czy długości trwania umowy. Jeśli chcesz poznać orientacyjną kwotę składki, wykorzystaj kalkulator ubezpieczenia na życie online. Pamiętaj, że ostateczna kwota składki może różnić się od tej wyliczonej przez kalkulator. Aby poznać konkretne warunki, jakie zaproponuje Ci towarzystwo ubezpieczeniowe, konieczne jest spotkanie z konsultantem, który przeprowadzi kompleksowe badanie i analizę Twoich potrzeb ubezpieczeniowych.

Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się