Jak się ubrać na atak szczytowy? Praktyczne wskazówki dla wspinaczy górskich

Atak szczytowy, czyli decydujący etap wspinaczki na najwyższy punkt góry, to wyjątkowe wyzwanie. Wymaga ono odpowiedniego przygotowania zarówno pod względem fizycznym, jak i ekwipunku. Jednym z kluczowych aspektów tego przygotowania jest odpowiedni strój.

grupowe wedrowki w gorach republiki adygei z duzymi plecakami rosja
Materiał partnera

Warstwy Ubioru

Tak zwane “ubranie się na cebulkę” to kluczowy element stroju wspinacza górskiego. Składają się na nie trzy główne warstwy:

 • Warstwa bazowa - To ubranie przylegające do ciała, które odpowiada za odprowadzanie wilgoci i utrzymanie ciepła. Wybieraj odzież wykonaną z materiałów oddychających, takich jak bawełna lub tkaniny techniczne.
 • Warstwa izolacyjna - Ten element stanowi dodatkową ochronę przed chłodem. Może to być polar, sweter polarowy lub kurtka puchowa. Wybieraj warstwy, które można łatwo zdjąć lub założyć w zależności od warunków.
 • Warstwa ochronna - To zewnętrzna warstwa, która chroni przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Wybieraj kurtki i spodnie z membranami, które zapewniają nieprzemakalność i oddychalność.

Jeśli czujesz potrzebę ubrania większej ilości ubrań - śmiało. Jednak pamiętaj, że ważny jest też komfort. Jeżeli warstwy będą utrudniać poruszanie się, warto przemyśleć inny ubiór.

Takie aktywności na pewno polubią fani sportu. Takim miłośnikom może spodobać również obstawianie wyników meczy. Do typowania świetnie sprawdzi się superbet bonus, ponieważ gwarantuje on aż do 3754 PLN na start!

Odpowiednie nakrycie głowy

Zimno i wiatr na szczytach gór to rzeczywistość, dlatego odpowiednie nakrycie głowy jest niezbędne. Wybieraj czapki z polaru lub wełny merino, które zachowują ciepło nawet w wilgotnych warunkach. W ciągu dnia dla ochrony przed promieniowaniem UV, warto zastosować lekką chustę lub kapelusz.

Rękawice i rękawiczki

Ochrona rąk jest kluczowa podczas wspinaczki, ponieważ dłonie bardzo są narażone na zimno i ewentualny mróz. Wybieraj rękawice wspinaczkowe z odpowiednią izolacją termiczną i chwytne powierzchnie, które umożliwiają obsługę sprzętu. Dodatkowo, warto mieć ze sobą cienkie, oddychające rękawiczki, które można założyć podczas przerw.

Obuwie

Odpowiednie buty to kluczowa sprawa na ataku szczytowym. Wybieraj modele górskie z wyjątkowym trakcją i stabilnością. Pamiętaj, że buty na atak szczytowy powinny być wystarczająco wygodne, aby zapobiec obtarciom, ale także zapewniać ochronę przed chłodem.

Okulary przeciwsłoneczne

Na wielu szczytach górskich promieniowanie UV jest szczególnie intensywne. Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne z filtrem zapewnią ochronę przed szkodliwymi czynnikami, dlatego modele z kategorią ochrony UV300 lub UV400.

Odpowiednie skarpety i buty górskie

Warto zainwestować w odpowiednie skarpety i ocieplacze na buty, które zabezpieczą stopy przed zimnem. Unikaj bawełnianych skarpet, ponieważ zatrzymują wilgoć.

Atak szczytowy to wyjątkowe wyzwanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania, w tym ubioru. Wybierając odpowiednie warstwy ubioru, akcesoria i obuwie, możesz zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo podczas zdobywania górskich szczytów. Pamiętaj, że na każdej wspinaczce kluczowe jest również dostosowanie stroju do warunków pogodowych i rodzaju góry, na którą się wybierasz.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

 • momafi

  26.11.2023 19:37

  Szanowny Kliencie,

  w tym sklepie płatności Dotpay nie są dostępne.

  Wróć na stronę koszyka lub skontaktuj się ze Sprzedawcą.

  Wy kurwy jebane! Napluliscie w twarz tysiącom ludzi

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się