Domofon z kamerą - wszystko co musisz wiedzieć o wideodomofonach

Wideodomofon to sprzęt, dzięki któremu podnosimy komfort w domu lub firmie. Sprzęt składa się ze stacji bramowej i monitora. Pozornie cały zestaw wideodomofonowy wydaje się być banalnie łatwy w doborze. Tutaj nie da się wybrać błędnie? Czy oby na pewno? Ilość producentów, jest spora. W Zabezpieczenia Poznań, sprawdzamy, który sprzęt jest naprawdę mocny i sprawdzony. W poniższym artykule bardzo skrótowo opisujemy podstawowe wytyczne.

Mężczyżni przyglądający się wideodomofonowi oraz instrukcji do niego
Materiał partnera

Czym różnią się wideodomofony?

Typ instalacji to istotny element. Od tego jakie posiadamy okablowanie, zależy naprawdę dużo. Na instalacji nie warto oszczędzać. Mamy też dobre informacje, aktualnie nawet na zwykłym kablu od domofonu, możemy spróbować podłączyć cyfrowy system wideodomofonów 2 żyłowych.

 • Instalacja po przewodzie 8 żyłowym - wówczas niemal każdy system będzie pracował z naszym okablowaniem. Możemy zastosować systemy cyfrowe 5tech Twin, wideodomofony ip, wideodomofony 4 żyłowe i inne. Skrętka UTP 8x0,5 to bardzo solidne okablowanie na start.
 • Instalacja 4 żyłowa - wówczas doskonale pracują systemy hybrydowe 5tech verus one lub vidos x.
 • Instalacja 2 żyłowa - rekomendujemy wideodomofony 2 żyłowe 5tech Twin. To instalacja na której dawniej działały tylko stare domofony.
 • Wideodomofony wifi - warto pamiętać o tym, że każdy system wymaga zasilania. Pamiętajmy również o potencjalnych przeszkodach osłabiających siłę sieci.

Funkcje kluczowe w wideodomofonach

Wśród bardzo istotnych funkcji na które musimy zwracać uwagę możemy wymienić:

 1. Obsługa furtki i bramy, dzięki czemu z aplikacji i monitora możemy sterować dwoma przekaznikami. Jest to istotna cecha i nie każdy model obsługuje dwa wejścia.
 2. Obsługa na telefony komórkowe i darmowa aplikacja mobilna, dzięki czemu możemy zdalnie wysterować system, podejrzeć zapisane zdjęcia czy nagrania.
 3. Wybierając system , pamiętajmy aby odpowiednio dopasować panel zewnętrzny, dzięki czemu w łatwy sposób połączymy go z monitorami i rozbudujemy w przyszłości. Zwracajmy uwagę na wymiary i sposób montażu, podtynkowy lub natynkowy.
 4. Wybierając stacje bramowe, zwracaj uwagę na ilość mieszkańców. Występują stacje bramowe z szyfratorem obsługujące jedną lub wiele rodzin. Po zamontowaniu, nie da się tego rozbudować w przyszłości.
 5. Funkcja interkomu, dzięki której można rozmawiać między monitorami.
 6. Rozbudowa o kamery przemysłowe. Jednak kamery służą pomocniczo do podglądu bieżącego. Pamiętajmy, że wideodomofon a zestaw kamer ip to dwa oddzielne systemy. Nie zastąpimy profesjonalnego monitoringu dodatkową kamerą do wideodomofonu.
 7. Najnowsze wideodomofony 5tech posiadają ekrany IPS, dzięki czemu obraz jest krystalicznie czysty i wyraźny. Warto stawiać na najnowsze technologie i wyraźny obraz.

Mężczyzna rozpakowujący pudło z wideodomofonem Materiał partnera

Ile kosztuje porządny wideodomofon

Wybierając wideodomofon warto spojrzeć na dobór nieco szerzej jak tylko przez pryzmat ceny. Podstawowe modele, posiadają ekran z bardzo niską rozdzielczością, co znacząco wpływa na jakość podglądu. Podobnie jak niska jakość wykonania, tak samo wideodomofony analogowe, nie posiadają opcji obsługi z telefonu komórkowego czy nawet wbudowanej pamięci do zapisu zdjęć i filmów. To co wydaje się oczywiste, nie zawsze takie jest. Zapytajmy, doradźmy się, poczytajmy opinie zadowolonych użytkowników.

Dobór wideodomofonu, warto zaplanować wcześniej i dokładnie go przeanalizować. W Zabezpieczenia Poznań, mamy możliwość podłączenia i sprawdzenia na żywo działania wideodomofonów marki 5tech. Jest to solidny producent, który zapewnia wsparcie serwisowe i służy pomocą w przypadku problemów technicznych. Oczywiście ilość dostępnych modeli jest spora i warto dokładnie porównać specyfikacje między sobą. W salonie firmowym Zabezpieczenia Poznań sprawdzisz sprzęt fizycznie na miejscu.

Ciekawym rozwiązaniem są również skrzynki na listy z wideodomofonem, które doskonale wpasują się ogrodzenie domu. Kolejną opcją godną uwagi będą wideodomofony z serii 5tech Twin i 5tech Verus, które w większośći spełniają wymienione przez nas powyżej funkcjonalnośći. Pełną ofertę sprawdzisz w sklepie internetowym Zabezpieczenia Poznań.

Pułapki przy doborze wideodomofonu

Porównując wideodomofony, aby nie kupować sprzętu dwa razy, warto już na starcie zrobić checklistę istotnych dla nas elementów, dzięki którym wideodomofon będzie działał przez długie lata. Z absolutnych podstaw możemy wymienić:

 1. Kąt widzenia kamery, dzięki czemu zobaczymy twarze osób wchodzących,
 2. Zapis osób wchodzących po wywołaniu przycisku, nie każdy wideodomfon ma wbudowaną pamięć,
 3. Współpraca konkretnej aplikacji z naszym systemem np android,IOS. Wbrew pozorom nie jest to standardem,
 4. Kiepskie doświetlenie stacji bramowej, co powoduje niskiej jakości podgląd nocny, warto wybierać panele zewnętrzne z diodami podczerwieni,
 5. Odpowiedni zasięg urządzeń, przykładowo seria 5tech TWIN pracuje na odległościach aż do 300 metrów na jednym przewodzie. Oczywiście pamiętajmy o odpowiednim przekroju przewodu i zasilaczu,
 6. Wideodomofon powinien być zamontowany na odpowiedniej wysokości, starajmy się unikać zbyt niskiego osadzenia stacji bramowej, co. może skutkować zniekształceniami obrazu i widokiem na brzuch osób wchodzących,
 7. Brak możliwości podłączenia dodatkowego przycisku wejścia lub wyjścia i jakiejkolwiek rozbudowy w przyszłośći,
 8. Pułapką jest też wybieranie sprzętu z różnych podserii np: 2 żyłowy i system IP jednocześnie, lub kilku producentów w obrębie jednej instalacji. To nie zadziała poprawnie.
 9. Brak zasilenia elektrozaczepu. Pamiętajmy o zasileniu kluczowego elementu naszej infrastruktury.

Jaki wideodomofon kupić - podsumowanie

W krótkim artykule nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć jednoznacznie. Odpowiedz brzmi: to zależy, ilość modeli jest spora i wychodzimy z założenia, że warto się doradzić i uprościć sobie życie, zamiast tracić ogrom czasu na samodzielne porównywanie dostępnych na rynku modeli. Nie ma też uniwersalnych modeli wideodomofonów, które sprawdzają się wszędzie, każdy sprzęt jest dopasowywany indywidualnie pod konkretny dom lub firmę. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami w doborze zabezpieczeń ze sklepu Zabezpieczenia Poznań. Mamy wówczas pewność, że sprzęt będzie pracował przez długie lat a sam dobór urządzenia będzie uszyty na miarę nawet mocno wymagających klientów.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się