Aleja gwiazd: magiczny świat Annie Leibovitz

meryl-streep-1981-annie-leibovitz

Annie Leibovitz
(ur. 1949) jest kluczową postacią w świecie fotografii świata mody oraz największych gwiazd. Urodzona w wieloletniej rodzinie, córka pułkownika oraz tancerki jest autorką zdjęć, które są kalendarium tego jak rozwijało się Hollywood i popkultura.

tumblr_mvr7eerBpe1qfj1o3o1_1280 fairy-tales-2003-12-annie-leibovitz-1_173842804075masterpiece-portraits-by-annie-leibovitz-artnaz-com-29

Wpływ sztuki
Artystyczny umysł matki wpłynął bardzo mocno na proces kształtowania się estetyki nastoletniej Annie. Już jako dziecko była zafascynowana światem sztuki - próbowała swoich sił w muzyce oraz malarstwie. Zamiłowania do malowania skłoniło ją do podjęcia studiów na Instytucie Sztuki w San Francisco. Niewątpliwymi inspiracjami ze świata fotografii były poznane w czasie nauki reportażowe zdjęcia Roberta Franka oraz pracę Richarda Avedona.
stones-ok1leonardo dicaprioannie_leibovitz11

Świat gwiazd
Przełomowym momentem w życiu Leibovitz były zdjęcia zespołu Rolling Stones, które wykonywała podczas ich trasy koncertowej. Ciekawe kadry oraz niecodzienny styl fotografowania sprawiły, że o jej zdjęciach zaczęto mówić coraz częściej. Umożliwiło to późniejsze wykonywanie zdjęć podczas sesji okładkowej dla Joan Armatrading. Szybko rozwijająca się kariera przyniosła wiele zmian: Leibovitz zmieniła wydawnictwo z The Rolling Stones na Vanity Fair i została jedną z najbardziej rozchwytywanych fotografek świata. Była angażowana praktycznie do każdej kampanii, gdzie motywem kluczowym były zdjęcia ludzi. Jakość prac umożliwiły jej zostanie m.in głównym fotografem na mistrzostwach świata wpiłce nożnej .img-1035017-yoko-ono-e-john-lennon-na-rs-eua

John Lennon
Fotografia, która ukazała się na okładce magazynu The Rolling Stones, przedstawiająca nagiego Johna Lennona z Yoko Ono stała się jednym z najważniejszych momentów fotograficznych. Ujęcie zostało zrobione 5 godzin przed śmiercią muzyka.
annie-leibovitz-gorete-colaco-post-11

Demi Moor
Zdjęcie, na którym ciężarna aktorka pozuje nago wywołało ogromną burzę poruszenia oraz wymiany poglądów w mediach. Rozpoczęła się dyskusja nad nagością kobiet w ciąży, feministki uznały zdjęcie za istotny krok w odbieraniu kobiecego ciała. Fotografia została też materiałem do wielu parodii.
queen-elizabeth-ii-by-annie-leibovitz-02-big

14094_cate_blanchett_annie_leibovitz_photoshoot_2

Problemy finansowe
Wiele zleceń oraz założenie swojego studia fotograficznego sprawiło, że artystka stała się równie bogata jak osoby, które jej pozują. W 2010 roku głośno było o kryzysie finansowym Leibovitz - zamiłowanie do luksusowego trybu życia sprawiło, że fotografce groziła utrata praw autorskich do jej prac.
img-obama-family_183307779926

tumblr_l6uv83lkXu1qcb9pro1_1280

Komentarze

 • kasiek01

  15.04.2016 07:12

  bardzo cenię jej prace :) dziękuję za artykuł :)

 • dakron1

  15.04.2016 08:25

  wspaniała galeria, cześć tych zdjęć widzę pierwszy raz :)

 • 21.04.2016 13:46

  Nic, tylko patrzeć i uczyć się

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się