Jak wygląda praca w opiece w Niemczech?

Od chwili, gdy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, coraz więcej Polaków wyjeżdża do pracy za granicą. Szczególnym zainteresowaniem – ze względu na bliskie położenie – cieszą się Niemcy. Niektórzy rozpoczynają pracę z myślą, że spędzą u naszych zachodnich sąsiadów miesiące, a nawet i lata. Inni traktują wyjazd jako sposób na sprawny zarobek i szybko chcą wrócić do domu. A jak wygląda sytuacja w przypadku pracy w opiece nad niemieckimi seniorami? Czy można pracować sezonowo?

Jak wygląda praca w opiece w Niemczech opiekunka siedząca przy starszej pani
Materiał partnera

Praca opiekunki w Niemczech: sezonowa i długoterminowa

Niezależnie od tego, jaki wybierzesz okres zatrudnienia, Twoje obowiązki jako opiekunki w Niemczech będą takie same. Wymagania się nie zmieniają – do pracy potrzebujesz identycznego doświadczenia i umiejętności. Zmienia się jedynie długość trwania zlecenia. Sezonowa praca w niemieckiej opiece trwa krócej i często dotyczy określonego czasu w roku: chociażby wakacji, świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Zlecenia długoterminowe nie podlegają tym ograniczeniom. To, kiedy się zaczynają i kiedy kończą, zależy od pracodawcy, czyli niemieckiej rodziny seniora. Ich czas to kilka tygodni do nawet kilku miesięcy. Oczywiście opiekunka może podjąć się zarówno jednych, jak i drugich zleceń. Warto jednak wiedzieć, że oferty długoterminowe z reguły są łatwiej dostępne. Jeśli chcesz sprawdzić, która opcja bardziej by Ci pasowała, zajrzyj na SenioPort. Mamy zarówno zlecenia krótko-, jak i długoterminowe – wszystkie od renomowanych agencji.

Sezonowa praca w niemieckiej opiece

Na pierwszy rzut oka sezonowa praca opiekuna w Niemczech nie różni się zbytnio od długoterminowej. Jednak wymaga się od niego innego podejścia. Opiekun zatrudniony sezonowo powinien być elastyczny i łatwo przystosowywać się do nowych warunków. Przyda się też łatwość w nawiązywaniu kontaktów i nieco więcej samozaparcia. Na krótkich zleceniach nie ma bowiem wiele czasu, żeby zbudować relację z podopiecznym i przyzwyczaić się do warunków pracy. Dlatego sezonowa praca w niemieckiej opiece jest kierowana zwykle do doświadczonych opiekunów. Kandydaci, którzy mieli już kontakt z wieloma podopiecznymi i wyrobili sobie pewną rutynę działania, lepiej radzą sobie z krótkimi zleceniami. Takich opiekunów nazywa się też „skoczkami”, gdyż często z jednej szteli jadą prosto na drugą. Nawet jeśli wracają do kraju, to żyją „na walizkach” i są gotowi do wyjazdu w dniu, w którym otrzymają ofertę zatrudnienia. Zazwyczaj w Polsce mają oni inną pracę – są nauczycielami, pielęgniarkami, fizjoterapeutami. Pracę opiekunki w Niemczech traktują jako dodatkowy zarobek. Do grona „skoczków” należą też osoby, które co jakiś czas muszą wracać do domu rodzinnego (na przykład młode mamy).

Opiekunka może zostać w Niemczech na dłużej

Większość zleceń od dobrych agencji dotyczy długoterminowej pracy w niemieckiej opiece. Zwykle trwają one około 8 tygodni, ale mogą być dłuższe. Zdarza się, że opiekun mieszka z seniorem przez kilka miesięcy, a nawet lat. Takie rozwiązanie wybierają zwłaszcza opiekunowie, którzy nie mają innych zobowiązań, jak opieka nad dziećmi czy starszymi rodzicami. Długoterminowa praca opiekunki w Niemczech to także stabilność finansowa. Dodatkowo jest więcej czasu na zaaklimatyzowanie się w danym mieście oraz na zbudowanie więzi z podopiecznym. Długie zlecenie sprzyja też poszerzaniu umiejętności opiekuńczych. Oczywiście na takiej szteli może pracować każdy, ale szczególnie są one kierowane do osób dopiero rozpoczynających karierę w branży.

Charakter pracy opiekuna w Niemczech jest więc zróżnicowany. Od Ciebie zależy, czy wybierzesz krótkie, czy długie zlecenie. Zawsze jednak warto wziąć pod uwagę swoje oczekiwania, preferencje oraz możliwości.

Czytaj więcej na ten temat: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Artykuł sponsorowany

Komentarze

  • ccwrc

    13.04.2023 23:35

    Chciałem kupić abonament na usługi, ale jak zwykle jest problem - firma, która obsługiwała wasze płatności NIE MA Z WAMI kontaktu i nie przyjmuje przelewów. No i faktycznie nie ma z wami kontaktu, od miesięcy - też próbowałem. Bezskutecznie.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się