Wartość Ripple dzisiaj: Gdzie kupić XRP w Polsce?

XRP nadal plasuje się na szóstym miejscu wśród największych kryptowalut na świecie. Przyjrzyjmy się prognozom ekspertów.

Trzy monety symbolizujące kryptowaluty
Materiał partnera

Od niemal pięciu lat inwestorzy kryptowalutowi cierpliwie czekają na powrót XRP do swoich szczytowych wartości. W pewnym momencie token XRP nazywano "lepszym bitcoinem”, a jego przyszłość wyglądała bardzo optymistycznie. Jednak od stycznia 2018 roku, kiedy to osiągnął rekord wszech czasów na poziomie 3,84 USD, cena XRP spadła i przez długi czas utrzymywała się poniżej 1 USD.

XRP nadal plasuje się na szóstym miejscu wśród największych kryptowalut na świecie. Jego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie 21 miliardów dolarów. Jednak przez ostatnie dwa lata token znajdował się w stanie wstrzymania w związku z toczącym się sporem prawnym z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). 

Oznaki przełomu w tej sprawie pojawiły się pod koniec 2022 roku, na który kurs XRP zareagował krótkotrwałym spadkiem. Według najnowszych informacji od Ripple Labs, zespołu stojącego za XRP, na rozstrzygnięcie w sprawie SEC trzeba będzie poczekać co najmniej do czerwca. 

Czy to oznacza, że jest już za późno na kupno XRP? Przyjrzyjmy się prognozom ekspertów.

O co chodzi w sprawie Ripple - SEC?

Ripple jest opartą na blockchainie siecią do płatności transgranicznych. Jej natywną kryptowalutą jest XRP. Jeśli chcesz wysłać pieniądze za pośrednictwem Ripple, musisz użyć XRP. Sieć jest własnością firmy Ripple Labs, która stworzyła protokół płatności i kontroluje jego rozwój.

Według SEC, zespół Ripple Labs zaangażował się w serię niezarejestrowanych transakcji papierów wartościowych, gdy przez wiele lat sprzedawał publicznie tokeny XRP. Ripple Labs twierdzi natomiast, że XRP nigdy nie był i nadal nie jest papierem wartościowym, tylko  kryptowalutą. Firma tłumaczy, że tokeny XRP zostały sprzedane publicznie w taki sam sposób, w jaki inne wirtualne waluty są sprzedawane inwestorom: poprzez tzw. Initial Coin Offering (ICO). Dodaje również, że XRP jest tokenem zarządzania siecią płatności, a nie aktywem biznesowym w Ripple Labs, więc nie może być papierem wartościowym.

Ze względu na złożoność i niuanse, sprawa SEC trwa już około dwa lata. Podczas przemówienia na tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, dyrektor generalny Ripple powiedział, że ostatecznej decyzji sądu spodziewa się najwcześniej w czerwcu 2023 roku. Oznacza to co najmniej kilka miesięcy oczekiwania i niepewności. W świecie kryptowalut to bardzo długo. Wielu inwestorów rezygnuje z kupna XRP, ponieważ obawia się rozstrzygnięcia na niekorzyść Ripple, które spowodowałoby drastyczny spadek wartości kryptowaluty.

Na niebieskim tle materiał o kryptowalutach Materiał partnera

Prognozy na przyszłość dla XRP

Pod wieloma względami wyrok w tej sprawie zadecyduje o przyszłości XRP. Jeśli sędzia stanie po stronie XRP, Ripple Labs będzie mogło swobodnie budować przyszłość płatności transgranicznych. Sieć płatności Ripple będzie rozwijała się wykładniczo, a cena XRP znacząco wzrośnie. W momencie pisania tego artykułu, kurs XRP wynosi 0,367 USD. Zdaniem ekspertów, w przypadku pozytywnego orzeczenia w sprawie, cena XRP może wzrosnąć do 5 USD lub nawet wyżej.

W najgorszym scenariuszu, wartość XRP może spaść nawet do zera. W tej sytuacji inwestorzy prawdopodobnie całkowicie zrezygnują z XRP i będą szukać alternatyw. Na rynku wirtualnych działają także inne sieci blockchain zdolne do przetwarzania płatności transgranicznych. Kiedy platforma Ripple wystartowała dekadę temu, była rewolucyjna. Od tamtego czasu jednak wiele się zmieniło. Obecnie obserwujemy dynamiczny wzrost warstwy 1 blockchainów, takich jak Ethereum, które nie istniały przed lipcem 2015 roku.

Wierzysz w potencjał XRP i chcesz zainwestować w ten token? Przeczytaj, gdzie kupić XRP w Polsce.

Czy warto kupić XRP? 

Ze względu na skomplikowaną sytuację prawną firmy Ripple Labs, inwestowanie w XRP może okazać się ryzykowne. Powiązania między XRP i Ripple są rozległe. Wiele osób wciąż dziś odnosi się do kryptowaluty XRP jako "Ripple". Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąd zdecyduje, że XRP naprawdę jest papierem wartościowym, a zatem sprzedaż monet naruszyła przepisy SEC.

Jak już wspomnieliśmy, na rozstrzygnięcie trzeba będzie poczekać jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Eksperci nie spodziewają się dużych wzrostów ceny XRP do czasu ogłoszenia decyzji. 

Oczywiście, istnieje także szansa na wynik korzystny dla Ripple. W tym przypadku analitycy przewidują, że wartość kryptowaluty poszybuje w górę. Jeśli więc wierzysz, że spór wygra Ripple i nie boisz się ryzyka, rozważ kupno XRP. W przeciwnym razie zainwestuj w bardziej przewidywalne aktywa.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się