Jak odzyskać skasowane zdjęcia i smsy w telefonie?

Korzystanie z telefonu wiąże się z przechowywaniem na nim wielu różnego rodzaju informacji, w tym także zdjęć oraz krótkich wiadomości tekstowych. Czasem zdarza się, że w wyniku pomyłki czy innych działań część z nich, a nawet całość ulega skasowaniu. W jaki sposób można je odzyskać? Czy są na to metody niewymagające oddania telefonu do specjalisty? Przeczytaj, jak odzyskać dostęp do utraconych wcześniej danych i kiedy będzie to możliwe.

Odzyskanie skasowane zdjęcie pieska widoczne na telefonie
Materiał partnera

Odzyskiwanie usuniętych danych z telefonu

Skasowane zdjęcia albo SMS-y może udać się odzyskać. Trzeba jednak działać od razu, by zwiększyć na to szanse. Najlepiej w sytuacji, gdy zdasz sobie sprawę z problemu:

  • wyłączyć WiFi,
  • wyłączyć transmisję danych,
  • uruchomić tryb samolotowy,
  • nie tworzyć nowych zdjęć, filmików itp.

Pomoże to w uniknięciu nadpisania utraconych danych oraz synchronizacji ich usunięcia z ewentualną kopią zapasową.

Zdjęcia w telefonie odzyskane po skasowaniu w smartfonie położonym na klawiaturze komputera Materiał partnera

Sposoby na odzyskanie skasowanych zdjęć

Usunięte z telefonu zdjęcia najczęściej jeszcze przez jakiś czas znajdują się w pamięci czy na karcie. Dlatego można użyć specjalnych aplikacji czy programów do ich odzyskiwania, czy to bezpośrednio na urządzeniu, czy po jego podłączeniu do komputera.

Może być jednak prostszy sposób, związany z faktem, że większość smartfonów zapisuje wykonane zdjęcia także w chmurze. Wystarczy, że ma on skonfigurowane tworzenie kopii zapasowych i ich synchronizacji, co w większości przypadków jest opcją domyślną. Zdjęcia w chmurze Google, tworzone na smartfonach z Androidem, dostępne są wtedy w usłudze Zdjęcia Google. Możesz uzyskać do niej dostęp, logując się w dowolnej przeglądarce do konta Google. Z kolei na urządzeniach iPhone czy iPad odpowiednikiem chmury jest iCloud, gdzie także mogą być przechowywane kopie zapasowe zdjęć. Pamiętaj jednak, że w momencie synchronizacji danych z telefonu w aplikacjach do zdjęć może nastąpić automatyczne usunięcie skasowanych zdjęć także z chmury. Dlatego warto spróbować odzyskać je z innego urządzenia.

Metody odtwarzania usuniętych SMS-ów

Skasowane SMS-y w zależności od oprogramowania telefonu mogą nadal znajdować się w pamięci, jedynie oznaczone do skasowania. Jeżeli tylko zostały przeniesione do "kosza", można szybko je przywrócić. Gorzej, jeżeli brak takiej funkcjonalności w smartfonie. Wtedy można zweryfikować, czy tworzone były automatyczne kopie danych SMS, czy to w chmurze Google dla Android, czy iCloud w przypadku iOS. Jeżeli tak, jest szansa na przywrócenie SMS-ów z użyciem narzędzi do przywracania stanu telefonu z kopii zapasowej.

Jeżeli te metody zawiodą, możesz sprawdzić także inne sposoby na odzyskiwanie skasowanych SMS z telefonu, opisane w artykule https://www.plushbezlimitu.pl/blog/jak-odzyskac-skasowany-sms-w-telefonie-z-androidem-i-os. Pomogą one w próbie skutecznego odtworzenia utraconych wiadomości. Pamiętaj także, że wiele danych zawartych w SMS-ach uzyskanych na przykład od firm czy portali można pozyskać na nowo. Z kolei prywatną korespondencję z bliską osobą często da się odtworzyć, kontaktując się z nią i prosząc o przesłanie kopii wiadomości, które może nadal mieć na telefonie.

Czy zawsze można odzyskać usunięte zdjęcia i SMS-y?

Niestety skasowane dane nie zawsze można odzyskać. Wiele zależy od ustawień smartfona przed wymazaniem danych. Ważne też jest, jak szybko zdasz sobie sprawę z usunięcia przydatnych plików. Zwykle im szybciej podejmiesz konkretne kroki zmierzające do przywrócenia danych, tym większa szansa powodzenia. Warto jednak mieć świadomość, że czasami działania te nie będą skuteczne. Niekiedy też należałoby zastanowić się, czy faktycznie usunięte zdjęcia lub wiadomości były tak ważne, że konieczne jest podejmowanie wszystkich dostępnych środków do ich przywrócenia.

Jak zapobiegać potencjalnej utracie danych?

Dobrym zwyczajem, pomagającym uniknąć konsekwencji omyłkowych albo nieprzemyślanych działań na telefonie jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Nowoczesne smartfony i iPhone znacząco ułatwiają to zadanie. Aby kopia danych z telefonu, w tym także zdjęć oraz SMS-ów była tworzona automatycznie w bezpiecznej chmurze, wystarczy odpowiednia konfiguracja urządzenia. To rozwiązanie zabezpiecza także inne ważne dane, konfigurację telefonu. Okazuje się przydatne również w przypadku jego kradzieży, zgubienia czy zniszczenia. Oprócz właściwych ustawień dla kopii zapasowych warto także regularnie porządkować i archiwizować zdjęcia czy sms-y, co znacznie redukuje prawdopodobieństwo przypadkowego wykasowania danych.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się