Chmura hybrydowa - co to jest i dla kogo?

Czy da się połączyć zalety przechowywania danych lokalnie, z potencjałem jaki niesie ich przetwarzanie w chmurze? Jak najbardziej, a odpowiedź stanowi chmura hybrydowa.

Zdjęcie technologiczne komputerowe chmura hybrydowa
Materiał partnera

Chmura hybrydowa to połączenie dwóch modeli przechowywania i przetwarzania danych: na bazie rozwiązań lokalnych (on premise) lub chmury prywatnej oraz chmury publicznej. Jeśli Twój biznes musi spełnić surowe wymogi prawne, które narzucają utrzymywanie własnej infrastruktury, a przy tym nie chcesz tracić potencjału usług chmurowych, warto rozważyć połączenie najlepszych cech wszystkich powyższych środowisk.

Dane firmowe o kluczowym znaczeniu są w takim modelu zazwyczaj przechowywane lokalnie (on premise) lub w chmurze prywatnej, za to chmura publiczna służy jako zaplecze obliczeniowe i usługowe dla aplikacji oraz narzędzi. Rozłożenie zasobów między on premise, chmurę prywatną i publiczną jest jednak zawsze zależne od konkretnych potrzeb firmy i możliwe do skonfigurowania w dowolny sposób.

Zalety chmury hybrydowej

Jedną z kluczowych zalet chmury hybrydowej jest jej skalowalność. Jeśli okresowo potrzebujesz większych zasobów obliczeniowych, nie ma potrzeby dokupowania nowych serwerów. Wystarczy przekierować ruch do chmury publicznej, bowiem nie stawia ona niemal żadnych limitów w kwestii zużycia zasobów. Zamiast stałego miesięcznego kosztu jaki ponosisz za chmurę prywatną lub utrzymanie infrastruktury lokalnej, płatność za chmurę publiczną zależna jest od zużycia zasobów.

Chmura hybrydowa daje też możliwość odseparowania środowiska produkcyjnego od testowego. Zasobów lokalnych (on premise) lub chmury prywatnej używasz w takim modelu do serwowania finalnych wersji aplikacji lub narzędzi dla pracowników i klientów, zaś w chmurze publicznej za sprawą dodatkowych usług developerskich możesz szybko tworzyć wersje testowe i sprawdzać ich działanie.

Chmura hybrydowa pomaga stworzyć podwaliny systemu disaster recovery, czyli planu odzyskiwania sprawności działania firmy na wypadek nieoczekiwanej awarii lub zdarzenia losowego. Kopię zapasową (backup) kluczowych danych z chmury prywatnej można bezpiecznie przechowywać w chmurze publicznej i na odwrót. Taki system zakłada również szybkie przenoszenie i synchronizację informacji pomiędzy poszczególnymi środowiskami.

Wady chmury hybrydowej

Problem dla funkcjonowania chmury hybrydowej może stanowić transfer danych i przenoszenie ich między poszczególnymi środowiskami. Korzystanie z chmury publicznej wymaga stabilnego i szybkiego dostępu do internetu. Zanim zdecydujesz się na wdrożenie chmury hybrydowej w swojej firmie upewnij się, że masz do tego odpowiednie warunki w zakresie sieciowym. 

Chmura hybrydowa nie zdejmuje z użytkownika odpowiedzialności za bezpieczeństwo zgromadzonych w niej danych. Bez przestrzegania procedur i dobrych praktyk żaden usługodawca chmury publicznej nie zagwarantuje, że do kluczowych informacji nie uzyska dostępu niepowołana osoba. Dlatego ze strony przedsiębiorcy konieczne jest ujednolicenie procesów uwierzytelniania użytkowników i dostępu do zasobów.

W chmurze hybrydowej trzeba poświęcić więcej czasu na monitorowanie zużycia zasobów oraz ich optymalizację, aby nie narazić firmy na niepotrzebne koszty. Stąd konieczne jest stworzenie dokładnej dokumentacji dotyczącej przeznaczenia konkretnego rodzaju rozwiązania chmurowego. Warto też pewne procesy zautomatyzować. W skonfigurowaniu chmury hybrydowej pomaga wsparcie eksperta w dziedzinie chmurowych.

Dla kogo chmura hybrydowa

Chmura hybrydowa to rozwiązanie dla firm wahających się między wyborem chmury prywatnej i publicznej. Łączy użyteczność sektora publicznego z bezpieczeństwem sektora prywatnego. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lokalnym partnerem dostawcy chmury publicznej, na przykład firmą FOTC, który doradzi optymalny model wykorzystania chmury hybrydowej.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się