Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci? Garść porad, które mogą w tym pomóc

W dobie postępującej i wszechobecnej cyfryzacji ciężko wyobrazić sobie życie bez dostępu do Internetu. Polegamy na nim w takich codziennych czynnościach jak zakupy, przelewy, sprawy urzędowe i medyczne, a także rozrywkowe jak słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Wiąże się to także z pewnym rodzajem ryzyka i niebezpieczeństw, które może się na nas czaić w tym wciągającym cyfrowym świecie. Poruszanie się po nim wymaga zatem rozwagi i rozsądku, a także podjęcia pewnych działań zapobiegawczych, zwiększających nasz komfort oraz bezpieczeństwo korzystania. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci i jakich zasad się trzymać, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów?

Dłoń z palcem wskazującym w geście pokazywania wraz z grafiką komputerową
Materiał partnera

Technologia, która wciąga

Wszystko ma swoje dwie strony. Internet również. Można go podzielić na ten, który znamy i z którego korzystamy na co dzień, oraz ten bardziej ukryty i niedostępny dla wszystkich, zwany darknetem lub darkwebem, który jest kilkukrotnie większy od standardowego i stał się domeną przestępców i miejscem ich działalności. Mało co tak wciąga jak cyfrowy świat Internetu, w którym łatwo się zatracić i stracić kontakt z rzeczywistością. Może okazać się to dla niektórych uzależniające, przy braku rozsądku, umiaru i równowagi. Podobnie jak w przypadku różnych form hazardu, takich jak na przykład zakłady bukmacherskie w Polsce, które także niosą ze sobą ryzyko uzależnienia, jeśli nie traktujemy ich jako formę rozrywki, a dodatkowo, jeśli korzystamy z nielegalnych stron bukmacherskich, narażamy się na ryzyko oszustwa, utraty środków czy danych, a także konsekwencje prawne i kary grzywny. Po nowelizacji ustawy hazardowej, której nowe przepisy weszły w życie 1 kwietnia 2017 roku, legalni bukmacherzy działają w Polsce na podstawie licencji wydawanej przez Ministra Finansów, natomiast lista nielegalnych operatorów jest publikowana na stronach internetowych Ministerstwa, w tak zwanym Rejestrze Domen Zakazanych. Strony, które znajdą się w Rejestrze, według ustawowego obowiązku muszą zostać zablokowane przez dostawców Internetu, w ciągu 48h od momentu publikacji przez Ministerstwo. Dlaczego warto i jak zachować bezpieczeństwo w sieci i jakie zasady stosować, aby ograniczyć wszelkie ryzyka?

Grafika symbolizująca cyberprzestrzeń z ikoną kłódki w centralnym punkcie Materiał partnera

Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

W erze rozwoju cyberbezpieczeństwa w odpowiedzi na rosnącą częstotliwość ataków hakerskich i innych potencjalnych źródeł ryzyka w sieci, kwestia ochrony swoich danych, także osobowych oraz zapobieganie tego typu sytuacjom stało się kluczowe w codziennym użytkowaniu zdobyczy technologicznych i sieci społecznościowych. Cyberprzestępcy podczas pierwszych sześciu miesięcy pandemii wyjawili na światło dzienne aż 19 milionów danych osobowych użytkowników światowego Internetu.

Najpopularniejszym rodzajem sieciowych zagrożeń jest tak zwany phishing, czyli podszywanie się pod osoby czy instytucje w celu wyłudzenia pieniędzy, poufnych danych osobowych lub innych. Atak hakerski i przejęcie kontroli nad komputerem osobistym może skutkować nie tylko utratą danych, ale także poważnym zaburzeniem stabilności systemu operacyjnego czy nawet brakiem możliwości uruchomienia.

Powszechną metodą cyberprzestępców jest wysyłanie maili zainfekowanych wirusem, trojanem lub oprogramowaniem szpiegującym. Trzeba uważać na maile z dziwnych adresów i od podejrzanych nadawców. Najlepiej ich nie otwierać. Można je przeskanować oprogramowaniem antywirusowym, które bezwzględnie należy mieć, nie tylko na komputerze stacjonarnym czy laptopie, ale też na urządzeniach mobilnych, jak telefon czy tablet. Oto najbardziej powszechne i proste wskazówki jak dbać o bezpieczeństwo w sieci. Dobrym nawykiem jest też unikanie klikania w reklamy wyskakujące w przeglądarce czy na pulpicie, one także mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.

Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?

Zaczniemy od najważniejszej zasady bezpiecznego surfowania w Internecie, czyli tworzenia silnych i niepowtarzalnych haseł. To pierwszy krok do zmniejszenia ryzyka włamań na nasze konta i profile. Pomocne w tym mogą okazać się generatory haseł szeroko dostępne online. Dobrym pomysłem jest też używanie autoryzacji dwuetapowej wszędzie, gdzie to możliwe, a szczególnie w przypadku witryn bankowych i urzędowych.

Bardzo ważne jest też regularne aktualizowanie systemu operacyjnego w urządzeniach, z których korzystamy, co zwiększa poziom bezpieczeństwa, tak samo jak używanie zapory sieciowej – firewall. Warto też pamiętać o regularnym wylogowywaniu się ze wszystkich serwisów, na które się logujemy. Jeżeli podajemy w Internecie swoje poufne dane, sprawdźmy czy strona posiada certyfikat SSL, czy połączenie jest bezpieczne i szyfrowane oraz zabezpieczone protokołem https. Jeśli pobieramy jakieś programy lub inne pliki, róbmy to ze znanych, sprawdzonych i zaufanych źródeł. Dobrą zasadą jest też tworzenie i zapisywanie kopii zapasowych systemu, trzymać najważniejsze dane skopiowane na nośnikach zewnętrznych. W miarę możliwości unikajmy też korzystania z publicznych, niezabezpieczonych sieci WiFi. Korzystajmy z legalnego i oryginalnego oprogramowania, a używając nośników zewnętrznych najpierw je przeskanujmy.

Nowym i ciekawym rozwiązaniem zwiększającym nasze bezpieczeństwo w sieci są tak zwane klucze sprzętowe, czyli fizyczne adaptery USB będące dodatkowym fizycznym zabezpieczeniem naszych haseł i innych poufnych danych.

Artykuł utworzony przy wsparciu Aleksandra Wysockiego, redaktora Probukmacher.pl, który ma ponad 6 lat doświadczenia w branży.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się