Tymczasowe barierki — co warto o nich wiedzieć?

Barierki tymczasowe są istotnym elementem systemu zabezpieczeń. Niezależnie od tego, czy odgradzają teren imprezy masowej, chronią przed wstępem niepowołanych osób czy wyznaczają tymczasowe ścieżki ruchu na drodze — ich przydatności nie da się zakwestionować. Jakie są rodzaje barierek tymczasowych i w jakich sytuacjach się je wykorzystuje?

Tymaczoswe barierki ustawione na robotach drogowych
Materiał partnera

Przenośne barierki — do czego służą?

Barierki tymczasowe kojarzą się przede wszystkim z różnego rodzaju imprezami masowymi, w których bierze udział wiele osób. Zorganizowanie tego typu wydarzenia wymaga zaplanowania licznych środków bezpieczeństwa: z uwagi na mnogość uczestników, wyznaczenie stref ruchu staje się niezbędne. Często trzeba także uniemożliwić ludziom dostęp do określonych miejsc — estetyczna, przenośna konstrukcja sprawdza się w takich sytuacjach doskonale.

Przy ogrodzeniach o charakterze stałym zazwyczaj montowane są słupki umieszczone na zakopanym w ziemi fundamencie — jeśli jednak dane wydarzenie ma odbywać się jedynie tymczasowo, takie rozwiązanie nie zda egzaminu. Wydzielanie sektorów, odgradzanie przestrzeni, w których mają miejsce rożne atrakcje, tworzenie “bramek” wejściowych — wszystkie te elementy muszą dawać możliwość szybkiego demontażu.

Tymczasowe barierki można także spotkać na parkingach, chodnikach i ścieżkach rowerowych — zazwyczaj wtedy, gdy z uwagi na odbywające się wydarzenia organizacja ruchu jest czasowo zmieniona. Takie barierki mogą także tymczasowo zabezpieczać uszkodzenia na jezdni, zmniejszając ryzyko wynikającego z nieuwagi wypadku.

Barierki tymczasowe — czym się charakteryzują?

Lekkie, przestawne barierki nie sprawiają problemów podczas transportu i łatwo można przenosić je z miejsca na miejsce i tworzyć z nich dowolne konstrukcje. Pomimo tego, są bardzo solidne: nie trzeba mocować ich do podłoża, gdyż posiadają specjalne nóżki, które utrzymują je na swoim miejscu. Montaż tego typu zabezpieczeń jest bardzo prosty: nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia ani elementy uzupełniające. Z barierek tymczasowych można tworzyć ciągi wygrodzeniowe o właściwie dowolnej długości. Co istotne, możliwe jest także dowolne “łamanie” takich ogrodzeń.

Tymczasowe barierki zazwyczaj nie są szczególnie wysokie — jednak pomimo tego doskonale pełnią swoją funkcję. Pomagają zarządzać ruchem osób oraz pojazdów i zmniejszają ryzyko przykrych incydentów, które często zdarzają się, gdy w jednym miejscu zgromadzi się duży tłum ludzi.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy tymczasowe barierki można wykorzystać jako ogrodzenie terenu budowy, wyjaśniamy: nie jest to możliwe! Choć na pierwszy rzut oka obie konstrukcje mogą wydawać się nieco do siebie podobne, to przepisy BHP dotyczące robót budowlanych wyraźnie określają, że ogrodzenie budowlane musi mieć co najmniej 150 centymetrów wysokości! Dodatkowo, barierki tymczasowe często nie zapewniają dostatecznej ochrony przed wtargnięciem osób niepowołanych i ewentualną kradzieżą.

Barierki tymczasowe — tworzywo sztuczne czy metal?

Metalowe ogrodzenia nie bez powodu kojarzą się ze stabilnością i wytrzymałością. Tymczasowe barierki wykonane z metalu wybierane są przez organizatorów imprez najczęściej. Ich ażurowa konstrukcja jest trwała i odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, a jednocześnie — nie zmniejsza znacząco widoczności. A w przypadku eventów takich jak na przykład koncerty widoczność jest przecież kwestią kluczową! Metalowe barierki często nazywane są “barierkami imprezowymi” — doskonale spełniają funkcję zabezpieczeń przeciwtłumowych. Tam, gdzie dobrze bawią się tłumy ludzi, może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji — szczególnie, że podczas imprez wiele osób pozwala sobie na swobodne zachowania, a nierzadko spożywany jest także alkohol. Napór tłumu ludzi lub chaotyczne przemieszczanie się po terenie stanowi zagrożenie nie tylko dla uczestników zabawy, ale również dla gości i gwiazd występujących na scenie… a nawet dla samego organizatora.

Barierki wykonane z tworzyw sztucznych (na przykład bariery PCV) pełnią raczej funkcje ostrzegawcze. Ich jaskrawe barwy widoczne są z daleka — i skutecznie przyciągają uwagę. Sprawdzą się więc przy zamykaniu dróg dla uczestników ruchu, wyznaczaniu tras (na przykład podczas biegów ulicznych lub wyścigów rowerowych) oraz oznaczaniu remontów i awarii w miejscach publicznych. Bariery PCV mają wiele cech wspólnych z pachołkami drogowymi — ich głównym zadaniem jest sygnalizowanie potencjalnego niebezpieczeństwa. Stosuje się je także w miejscach, w których umieszczenie elementów metalowych mogłoby stanowić zagrożenie — na przykład w bliskim sąsiedztwie infrastruktury energetycznej.

Przenośne barierki to coś, bez czego bardzo trudno byłoby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zgromadzeń oraz różnego rodzaju imprez masowych. Zarówno barierki metalowe, jak i te z tworzyw sztucznych znajdują swoje zastosowanie podczas planowania wielu wydarzeń: ich lekka, prosta w montażu i stabilna konstrukcja doskonale sprawdza się w różnorodnych sytuacjach.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się