Jak powinno wyglądać idealne zdjęcie do CV?

Czy nasz wygląd ma znaczenie, gdy ubiegamy się o pracę? Nie powinno się nas przecież oceniać przez pryzmat płci, wagi, czy koloru włosów. Jednak rekruterzy nie mają wcale zamiaru debatować nad twoim poziomem atrakcyjności. Zdjęcie stanowi dowód tego, czy podchodzisz do sprawy profesjonalnie i czy potrafisz się odpowiednio zaprezentować. Jak więc powinna wyglądać fotografia, która nada się do CV? Podpowiadamy.

Na rozmowie kwalifikacyjnej kobieta prezentuje hr cv z idealnym zdjęciem do cv
Materiał partnera

Czy w ogóle zamieszczać zdjęcie w CV?

Możesz spotkać się z różnymi opiniami na ten temat, ale prawda jest taka, że fotografia jest i zawsze będzie ważnym elementem w twoim zawodowym życiorysie. Staje się ono swego rodzaju personalizacją, ale też dowodem na to, co sobą reprezentujesz - bo przecież strój, uśmiech, spojrzenie potrafią wiele zdradzić już na początek.

Jakie zdjęcie będzie nieodpowiednie do CV?

No właśnie, warto wiedzieć, czego się wystrzegać. Jeżeli myślisz, że wszystkie osoby ubiegające się o pracę wykonują zdjęcie w studiu fotograficznym, mylisz się. Dział HR bardzo często musi oglądać:

  • Selfie, wątpliwej jakości, z mimiką twarzy, która przywodzi na myśl dobrą imprezę
  • Zdjęcia niewyraźne, rozmazane
  • Zdjęcia wykonane w nieodpowiedniej scenerii (na przykład w kuchni, czy na placu zabaw)
  • Zdjęcia z wakacji, w nieodpowiednim stroju
  • Zdjęcia źle wykadrowane, niekorzystnie ukazujące kandydata

Tego właśnie należy unikać, robiąc fotografię do życiorysu zawodowego.

Jakie powinno być idealne zdjęcie do CV?

To naprawdę nic trudnego. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych czynnikach. Warto również poznać wskazówki od CVMaker. A oto kilka podpowiedzi:

  • Odpowiedni strój

Zapewne jedno zdjęcie będzie cię reprezentować na różne stanowiska i do różnych firm. Niech więc twój strój będzie uniwersalny i z klasą. Marynarka, koszula, elegancka sukienka wypadną o wiele lepiej niż bawełniany t-shirt. Wiele zależy jednak od tego, czym się zajmujesz i czy masz swój bardzo unikalny styl.

  • Odpowiednia mimika twarzy

Niech będzie po prostu neutralna. Delikatny uśmiech, spojrzenie prosto w obiektyw. Dlaczego tak? Bo to zdjęcie jest twoją wizytówką. Ma pozwolić zobaczyć ciebie, a nie pozę.

  • Profesjonalne zdjęcie

Czyli takie, które wykona zawodowiec. Osoba specjalizująca się w fotografii widzi więcej, ma talent, który potrafi pokazać ciebie w najlepszej odsłonie. Profesjonalne zdjęcie łatwo rozpoznać - jest tu odpowiednie ustawienie modela, kompozycja, dobre światło i na końcu obróbka, która jest ważna. Nie mówimy tu o mocnym retuszu, ale niezbędnej korekcie.

Czy warto zainwestować w zdjęcie do CV?

Zdecydowanie tak. Profesjonalista wykona kilka zdjęć, które na pewno ci się przydadzą nie tylko podczas poszukiwania pracy. Pamiętaj, że ta sama fotografia może (a nawet powinna) znaleźć się zarówno w twoim CV, jak i w mediach społecznościowych. Spójność identyfikacji ma tu znaczenie!

Profesjonalna sesja sprawi, że nie trzeba będzie się martwić o żadne techniczne aspekty - masz gwarancję, że otrzymasz najwyższej jakości produkt. To jednak nie wszystko. Pozowanie do obiektywu to ciekawe i ważne doświadczenie. Ośmiela, pozwala zaakceptować swój wygląd, jest też wyjściem ze strefy komfortu. A przecież podobnym doświadczeniem będzie rozmowa kwalifikacyjna! Na zdjęciach możesz też dostrzec, jak dobrze wyglądasz. A to dodaje pewności siebie. Bezcenne.

Czy zdjęcia ze studia foto wciąż są w modzie?

Tak, ale nie mówimy tu o zdjęciu, które wykonasz z myślą o dowodzie osobistym lub paszporcie. Do CV potrzebujesz dedykowanej fotografii portretowej. Takiemu zdjęciu nie brakuje swobody, a jednocześnie profesjonalizmu. Świetnie sprawdzi się neutralne, najlepiej białe lub czarne tło, ale znakomicie prezentują się również fotografie wykonane w plenerze. Naturalne światło potrafi zdziałać cuda.

Czy już wiesz, jak powinno wyglądać idealne zdjęcie do twojego CV?

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się