Kurs prawa jazdy – pierwszy krok do bycia kierowcą

Prawo jazdy to dokument niezbędny do tego, by poruszać się samochodem po drogach. Dokument taki otrzymujemy po pomyślnie zdanym egzaminie państwowym na prawo jazdy. W jego skład wchodzi: egzamin teoretyczny i egzamin praktyczny. Przygotowanie do tych egzaminów to podstawowe zadanie, jakie ma przed sobą ośrodek szkolenia kierowców. To tam odbywają się kursy na prawo jazdy.

Widok części maski srebrego samochodu na placu manewrowym w tracie kursu na prawo jazdy
Materiał partnera

Więcej na temat tego jak wygląda i ile trwa kurs prawa jazdy możesz przeczytać tutaj: https://star.edu.pl/nauka-jazdy

Prawo jazdy kat. B (najpopularniejsza i najczęściej wybierana opcja) umożliwiające prowadzenie samochodu osobowego to dokument bardzo pożądany. Dzięki niemu zyskujemy na co dzień większą niezależność. Łatwiej jest też, gdy jest się osobą zmotoryzowaną, zorganizować swoje życie rodzinne – dojazd do pracy, wyjazdy na wakacje czy też dowożenie dzieci do szkoły czy na różne pozaszkolne zajęcia. Posiadacze prawa jazda, w związku ze swoją większą mobilnością, mogą też liczyć na bardziej atrakcyjne oferty pracy. Dokument prawa jazdy przydaje się więc nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym. W związku z tym szkoły jazdy nie mogą narzekać na brak chętnych, a na kurs nauki jazdy decydują się osoby w różnym wieku. 

Egzamin na prawo jazdy – jak pokonać strach

Egzamin na prawo jazdy to bez wątpienia moment bardzo stresujący. Warto więc zrobić wszystko, by strach jak najskuteczniej pokonać. Przede wszystkim warto się dobrze przygotować. Dlatego systematycznie rozwiązuj testy i przykładaj się do jazd. Staraj się też, by jazdy odbywały się systematycznie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, nie bój się zadawać pytań swojemu instruktorowi. Niektóre ze szkół jazdy prowadza zajęcia z psychologiem, który skutecznie radzi, jak zniwelować strach przed egzaminem – takie zajęcia są w cenie kursu. Warto też pamiętać o tym, by niepowodzenia na egzaminie nie traktować jak kompletnej porażki. Warto po takiej sytuacji wyciągnąć wnioski w temacie tego, nad czym należy jeszcze popracować. Jeśli nie uda się nam zdać egzaminu za pierwszym podejściem, nie oznacza to, że prawo jazdy nie jest dla nas.

Jazdy doszkalające – sposób na pozbycie się niepewności za kierownicą

Tanie kursy doszkalające są dla wszystkich tych, którzy po odbyciu wszystkich godzin jazd, jakie obejmował kurs, nadal nie czują się pewnie na kółkiem. Podczas jazd doszkalających można w przyjaznej atmosferze szlifować swoje umiejętności, by uzyskać komfort jazdy i lepiej przygotować się do egzaminu i z radością pójść po odbiór prawa jazdy. Jazdy doszkalające są też dla osób, które z różnych przyczyn miały przerwę w prowadzeniu samochodu, a chcą odświeżyć tę umiejętność, by móc bezpiecznie poruszać się po drogach i nie stresować się tą czynnością. 

Skuteczny kurs prawa jazdy umożliwi szybkie spełnienie marzenia o posiadaniu tego dokumentu. A co najważniejsze, umożliwi jazdę bezpieczną i bez paraliżującego stresu. 

Kurs na prawo jazdy – kiedy zacząć?

Wszyscy zainteresowani prawem jazdy i kursem, jeśli chcą uzyskać prawo jazdy kat. B, muszą wiedzieć o tym, że kurs można rozpocząć równo na trzy miesiące przed swoimi osiemnastymi urodzinami. Wiąże się to z tym, że tylko wtedy zostanie założony w miejskim wydziale komunikacji Profil Kandydata na Kierowcę. Jest on konieczny do tego, by zapisać się na kurs prawa jazdy. Egzamin na prawo jazdy potencjalny kierowca może zdawać dopiero po ukończeniu osiemnastego roku życia. Możliwe jest też zrobienie kursu na prawo jazdy, gdy się ma skończone lat szesnaście. Jednak prawo jazdy kategorii B1 nie umożliwia prowadzenia standardowych samochodów osobowych. Ta kategoria uprawnia do prowadzenia czterokołowców o masie do 440 kg. Dlatego też wiele osób czeka po prostu do momentu, kiedy może zrobić kurs prawa jazdy kat. B.

Kurs nauki jazdy – jak wybrać szkołę

Wybierając szkołę jazdy, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, jak długie doświadczenie posiada dany ośrodek szkolenia kierowców. Gdyż, jak wiadomo, doświadczenie przekłada się na skuteczność nauczania przyszłych kierowców. A tym samym na ich powodzenie na egzaminie teoretycznym i praktycznym. Istotna jest kadra instruktorska w danej szkole nauki jazdy. Tylko cierpliwy, klarownie wydający polecenia podczas jazd i przekazujący wiedzę w przystępny sposób instruktor jest w stanie przygotować kandydatów do egzaminu państwowego. Co istotne, by obniżyć stres u przyszłego kierowcy, doświadczeni instruktorzy powinni prowadzić naukę jazdy w przyjemnej atmosferze. Skuteczny instruktor to także taki, który potrafi budować pewność działania i samodzielne podejmowanie decyzji u kandydata na kierowcę podczas jazdy autem. To właśnie te cechy są filarami bycia dobrym kierowcą i zdania egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Bardzo istotne jest także indywidualne podejście do kandydata. Przygotowanie do państwowego egzaminu powinno obejmować także kurs pierwszej pomocy oraz wykłady z teorii. Te ostatnie to dziś bardzo wygodne dla kursantów wykłady online. Dobre szkoły przygotowują te kandydatów na egzamin państwowy, przeprowadzając egzamin próbny. Podczas niego kandydat otrzymuje zadania egzaminacyjne takie, które czekają go podczas egzaminu państwowego. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się