Jak uprawiać pomidory - wymagania uprawowe i klimatyczne

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw, które stanowią idealny dodatek do wielu potraw. Cechują się one licznymi walorami smakowymi, jednak ich uprawa nie jest prostym zadaniem. Pomimo że pomidory nie posiadają specjalnie wygórowanych wymagań klimatycznych, to należy przestrzegać kilku reguł, dzięki którym ich hodowla będzie przebiegała w odpowiedni sposób.

Zielony krzaczek z czerwonymi pomidorkami koktajlowymi
Materiał partnera

Jak skutecznie uprawiać pomidory? 

Pomidory to warzywa na tyle wszechstronne, że bez trudu można uprawiać je na własny użytek. Zanim posadzimy nasze warzywa, należy jednak upewnić się, że prawidłowo wykonaliśmy obligatoryjne procedury. Przed posadzeniem pomidorów należy pamiętać o odpowiednim spulchnieniu gleby. Warto dodatkowo użyć nawozów, które sprawią, że otrzymane warzywa będą zdrowe i smaczne. Po posadzeniu pomidorów nie wolno zapominać o ich podlewaniu. Pomidory, choć zdaniem wielu są proste w uprawianiu, w rzeczywistości są bardzo wrażliwe na braki wody. Sam proces pielęgnacji i troski o dobrą kondycję pomidorów nie jest specjalnie skomplikowany, jednak aby nasze warzywa notowały odpowiedni rozwój, muszą przebywać w odpowiednich warunkach. 

Wymagania uprawowe pomidorów

Najważniejszą kwestią przy uprawie pomidorów jest jakość gleby. Pomimo że pomidory można wyhodować w wielu warunkach, to odpowiedni rodzaj gleby jest absolutnie obligatoryjny, jeśli zależy nam na odpowiedniej jakości pomidorów. Warzywa te najlepiej rosną na glebach o odczynie lekko kwaśnym. Idealne pH gleby dla pomidorów waha się pomiędzy 5,5 a 6,5, a najbardziej korzystne są gleby piaszczysto-gliniaste. Odpowiednia jakość gleby to jednak dopiero połowa sukcesu. Ważne jest również miejsce, w którym uprawiamy pomidory. W tym celu warto wybrać lokalizację, w której jest mocno ograniczony dostęp do wiatru. Niechciany ruch powietrza może bowiem spowodować, że pomidory ulegną zniszczeniu i plony nie będą tak obfite jak oczekiwaliśmy. Idealne miejsce do rozwoju pomidorów to okolice żywopłotów bądź przestrzenie, które są oddzielone wysokimi roślinami takimi jak kukurydza czy fasola. Jednym z najważniejszych aspektów przy uprawianiu pomidorów jest również wystrzeganie się uprawiania ich po innych warzywach psiankowatych. Złym pomysłem jest także uprawianie pomidorów w tym samym miejscu, gdzie wcześniej rosło to samo warzywo. 

Zielony krzaczek z czerwonymi pomidorkami koktajlowymi Materiał partnera

Wymagania klimatyczne pomidorów

 Niezwykle istotnym aspektem przy uprawie pomidorów są także czynniki klimatyczne. Wszystkie rośliny mają ściśle określone wymagania temperaturowe i nie inaczej jest w przypadku pomidorów. Najlepiej czują się one w temperaturze pomiędzy 18 a 25 stopni Celsjusza. W tym zakresie mają zapewnione odpowiednie predyspozycje do stabilnego rozwoju i nie grozi im niebezpieczeństwo. Kiedy jednak temperatura spada poniżej ich preferowanej wartości, to ich kondycja błyskawicznie może ulec pogorzeniu. Niebezpieczne dla pomidorów są wartości temperatury pomiędzy 0 a 5 stopni Celsjusza. Roślina ta cechuje się relatywnie wysokimi wymaganiami cieplnymi i pomimo że może zostać wyhodowana w każdym ogródku, to dobra jakość pomidorów może zostać osiągnięta tylko wtedy, gdy średnia wartość temperatury będzie wahała się w okolicy 20 stopni Celsjusza. Najgroźniejsze dla pomidorów są sytuacje, gdy temperatura za oknem spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Wówczas warzywa nie mają szans na przeżycie i giną w mgnieniu oka. Wrażliwość pomidorów na przymrozki determinuje ich okresową uprawę. Najlepiej sadzić je w drugiej połowie maja, kiedy zniwelowane zostanie prawdopodobieństwo wystąpienia niskich temperatur. Więcej informacji na temat pomidorów oraz sposobów ich uprawy znajdziesz pod adresem https://www.ogarnijogrod.pl/pomidory-uprawa-pomidorow-co-musisz-wiedziec/

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się