Jak wybrać konto osobiste?

Posiadanie konta osobistego to obecnie konieczność. Jest niezbędne do regulowania rachunków, dokonywania szybkich zakupów online i przelewania wynagrodzenia. Jak wybrać odpowiedni rachunek dla siebie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed jego otwarciem.

Na szarym blacie rozłożony laptop, kalkulator, segregatory, dokumenty pomocne przy wyborze konta osobistego
Materiał partnera

Koszty prowadzenia konta osobistego

Niektóre banki przewidują w swojej ofercie darmowe konto osobiste. Najlepsze konta osobiste w bankach to takie, które są darmowe bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. W przypadku większości banków konto osobiste można otworzyć za darmo tylko wtedy, gdy spełni się określone warunki. Najczęściej jest to wymóg wykonywania co najmniej jednej transakcji kartą w miesiącu, uzyskiwania wpływów na określonym poziomie lub dokonania kilku przelewów online.
Na koszty prowadzenia konta składają się również inne opłaty. Wśród nich wyróżnia się m.in. opłaty za:

  • wydanie karty płatniczej,
  • przelewy natychmiastowe,
  • przelewy Elixir,
  • wypłaty z bankomatu,
  • płatności z przewalutowaniem.

Dokładną wysokość opłat za prowadzenie konta można sprawdzić w Tabeli Opłat i Prowizji wydawanej przez bank każdemu klientowi zakładającemu konta (w wersji papierowej i/lub elektronicznej). Więcej o opłatach w bankach przeczytasz w serwisie https://moneycore.pl

Konto osobiste w banku — jaki rodzaj wybrać?

Każdy bank ma w ofercie kilka rodzajów kont bankowych, które mogą się różnić między sobą warunkami i opłatami. Wśród najpopularniejszych kont bankowych można wyróżnić konta osobiste, konta firmowe, konta studenckie oraz konta oszczędnościowe. Konta bankowe różnych typów mają inne warunki związane z opłatami, oprocentowaniem i korzystaniem z kart płatniczych. Podstawowe konto jest przeznaczone przede wszystkim dla osób pracujących, które potrzebują rachunku do przelewania wynagrodzenia.

Konto studenckie służy żakom aż do zakończenia nauki w szkole wyższej lub ukończenia 26. roku życia. Konto studenckie może być bezpłatne lub płatne w zależności od banku. Konto studenckie może mieć takie same warunki jak konto osobiste, ale często jest ono uprzywilejowane, np. jeśli chodzi o opłaty czy limit transakcji. Student może pobierać na nie stypendium, wynagrodzenie za pracę dorywczą, granty oraz przelewy od rodziców na utrzymanie.

Konto oszczędnościowe jest z kolei przypisane do podstawowego rachunku osobistego. Jest objęte oprocentowaniem, dlatego zachęca do regularnego odkładania pieniędzy. Zwykle niemożliwe jest prowadzenie wyłącznie konta oszczędnościowego bez otwarcia rachunku osobistego.

Konto firmowe w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej może służyć jako konto prywatne, jednak jest to niezalecane. W takim przypadku istnieje ryzyko, że urząd skarbowy podważy część wydatków firmowych i wykryje nieprawidłowości w czasie kontroli. Udowodnienie uczciwości jest trudniejsze, jeśli z tego samego rachunku korzysta się w dwóch różnych celach.

Zarabianie na koncie osobistym i cashback

Zarabianie na koncie osobisty jest możliwe, jednak kwoty, które można w ten sposób uzyskać, są dość niskie. Przy wyborze rachunku powinno się traktować je jako sprawę drugorzędną. Koszty prowadzenia konta mogą bowiem przewyższyć ewentualne zyski. Zarabianie na koncie polega np. na zachęcaniu innych osób do założenia tego samego rachunku lub korzystaniu z usługi cashback. Cashback to rodzaj zwrotu pieniędzy, który można otrzymać za dokonywanie transakcji kartą płatniczą lub kredytową. Cashback można otrzymać za zakupy w sklepach stacjonarnych lub online. Zwrot przyznaje się w formie procentowej lub kwotowej w zależności od umowy z bankiem.

Usługi dodatkowe do konta osobistego

Banki prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klientów, dlatego oferują możliwość założenia konta osobistego i skorzystania z dodatkowych usług na preferencyjnych warunkach. Klient może uzyskać tanią polisę na życie lub na wypadek awarii w domu. Dzięki niej w razie problemów ze zdrowiem otrzyma świadczenie na leczenie lub wsparcie fachowca, który usunie usterkę instalacji elektrycznej. Korzyści dodatkowe mogą obejmować również atrakcyjne zniżki na inne usługi.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się