Wrotki, czyli wspomnień czar, jazda i dobra zabawa

Jazda na wrotkach to wręcz kultura, wzorowana na amerykańskich firmach i serialach. Choć wiele osób może uważać, że rolki wyparły wrotki to nic bardziej mylnego! Te buty na czterech kółkach wciąż cieszą się ogromną popularnością.

Radosna uśmiechnięta młoda kobieta rozpuszczone jasne włosy w kusym czarnym sportowym stroju na jaskrawo-miętowych wrotkach macha różową sportową wstążką
Materiał partnera. Źródło: sportrebel.com

Trochę historii

Pomysł na przymocowane kółek do butów pochodzi już z XVIII wieku. Początkowo pojedyncze kółka mocowane były jedno za drugim, jednak takie wrotki były mało zwrotne oraz sprawiały kłopot przy hamowaniu. Rewolucji dokonał dopiero pewien Amerykanin, któremu jazdę w celach zdrowotnych zalecił lekarz. Ze względu na własne potrzeby wpadł na pomysł, że pod butem powinny być dwie pary kółek, każda umieszczona na ośce, która przy nacisku ciężaru ciała umożliwia skręcanie. Twórca tego pomysłu został milionerem, a patent, który wprowadził sukcesywnie funkcjonuje do dziś. Pierwsza komercyjna wrotkarnia powstała w 1867 roku i od razu zyskała ogromną popularność. Moda na jazdę na wrotkach bardzo szybko rozprzestrzeniła się po świecie, a w 1913 dotarła również do Polski, gdzie w Warszawie – a dokładniej w Dolinie Szwajcarskiej powstało pierwsze publiczne miejsce do jazdy na wrotkach.

Białe wrotki na białym tle Materiał partnera. Źródło: sportrebel.com

Wiele możliwości

Jazda na wrotkach jest całkiem prosta. Dzięki czterem kółkom ułożonym równolegle do siebie zyskujemy dużą stabilność. Wrotki nie są również sprzętem drogim, nawet jeśli zdecydujemy się na model wiodącego producenta, a na wrotkach można jeździć praktycznie w każdym wieku. Również osoby starsze mogą śmiało poruszać się na nich, ze względu na niewielkie obciążenie stawów. Wrotki zachęcą do uprawiania sportu także dzieci, które dzięki regularnej jeździe poprawią swoją koordynację ruchową i kondycję. Oprócz ścieżek rowerowych, deptaków i parków większe miasta oferują rolkowiczom dedykowane wrotkarnie z szeregiem atrakcji. Roller Disco to duża przestrzeń ze specjalnym parkietem do jazdy. Atmosferę tworzą tutaj takie elementy, jak taneczna muzyka, specjalne światła dyskotekowe czy graffiti na ścianach. Dodatkowe atrakcje to imprezy z DJem, tory przeszkód czy jazda połączona z przebierankami tematycznymi.

Rodzaje wrotek

Wrotki przez wiele lat ewoluowały oraz były ulepszane dla zapewnienia najlepszego komfortu użytkowników. Dziś możemy wyróżnić kilka rodzajów wrotek:

  • Rekreacyjne, czyli najpopularniejszy rodzaj wrotek. Sprawdzą się idealnie dla amatorów, osób jeżdżących rekreacyjnie czy dzieci. W takich wrotkach but sięga za kostkę i posiada niewielki obcas. Rolki te najczęściej są sznurowane i posiadają cztery koła o miękkiej amortyzującej powłoce. Miejscem przeznaczenia są chodniki, alejki, boiska czy ścieżki rekreacyjne.
  • Sportowe, przeznaczone dla zaawansowanych i bardzo dobrze jeżdżących użytkowników. Cechują się sportowym wyglądem i płaską podeszwą z niską cholewką. Wrotki te przeznaczone są do rozwijania większych prędkości. Są bardziej zwrotne niż wrotki rekreacyjne i można wykonywać na nich triki oraz skomplikowane manewry.
  • Derby - typ wrotek sportowych, przeznaczony do uprawiania dyscypliny sportowej. Ich cechą charakterystyczną jest niski but i szeroki stoper.
  • Artystyczne – bardzo lekkie wrotki przeznaczone do tańca figurowego. Cechują się bardzo twardymi, ale małymi kółkami, które umożliwiają wykonywanie figur, skoków i obrotów.

Niezależnie od tego jaki rodzaj wrotek wybierzemy warto zainwestować również w sprzęt ochronny taki jak kask i ochraniacze na łokcie oraz kolana. Zadbajmy również o to aby but był dobrze dopasowany, lecz nie za ciasny ani za luźny. Jeśli zdecydujesz się na zakup wrotek przez internet, należy dokładnie zapoznać się z tabelą rozmiarów podaną przez producenta. Przeglądając szeroki wachlarz modeli z łatwością dobierzemy wrotki do swoich potrzeb, ponieważ na rynku znajdziemy modele skórzane, zamszowe czy plastikowe w wielu kolorach i fasonach. Ogranicza nas tylko własny gust i wyobraźnia. Jazda na rolkach to sport, który łączy - zarówno młodzi ludzie, jak i rodziny z dziećmi, a nawet seniorzy poszukują różnych form i możliwości spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, a wrotki są doskonałą alternatywą dla relaksu i wypoczynku dla całej rodziny.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się