Jaka kamera sportowa? Praktyczny poradnik, który ułatwi zakup

Kamera sportowa przydaje się nie tylko podczas nagrywania rozmaitych aktywności sportowych. Jest także ciekawym rozwiązaniem, jeśli chcesz sfilmować wakacyjny wyjazd czy wycieczkę rowerową. Jak dobrać kamerkę na takie okazje?

WWidok rowerzysty na szlaku zarejestrowany kamerą sportową
Materiał partnera

Kamera sportowa – czym się charakteryzuje?

Kamerki sportowe są niewielkie, lekkie i umożliwiają ich zamocowanie na głowie, kasku czy ramie roweru. Równie dobrze możesz je trzymać w ręce, na specjalnym uchwycie, jednak główna zaleta polega na tym, że nie wymagają zastosowania rąk podczas nagrywania. Na tym polu zdecydowanie wyprzedzają możliwości lustrzanek czy fotograficznych aparatów cyfrowych.

Z kamerą sportową możesz uzyskać płynne nagrywanie, szerokie kadry, a to wszystko odbywa się w ruchu. To doskonały sposób na upamiętnienie wakacyjnego wyjazdu, ale i ekstremalnych aktywności sportowych.

Jak dobrać kamerkę sportową?

W pierwszej kolejności zwracasz uwagę na budżet przeznaczony na zakup. Finanse odgrywają dużą rolę, jednak pamiętaj, że jakość musi iść w parze z ceną. Najtańszy produkt niekoniecznie spełni Twoje oczekiwania.
Porównując modele mieszczące się w budżecie przeznaczonym na zakup, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Rozdzielczość

Rozdzielczość kamerki sportowej to jeden z najważniejszych parametrów. Im wyższa jest ona, tym lepsza jakość nagrywanych filmów. W parze z rozdzielczością musi iść szybkość nagrywania, która decyduje o płynności nagrania.
Płynność wyrażana jest w klatkach na sekundę – i podobnie jak w przypadku rozdzielczości – wyższa wartość to lepsza jakość nagrania.
Do wyboru są najczęściej kamery sportowe o następujących parametrach:

 • full HD – rozdzielczość 1920x1080 pikseli, płynność powinna w tym przypadku wynosić minimum 60 klatek na sekundę
 • sportowa 4K – rozdzielczość 3840x2160 pikseli, płynność minimum 30 klatek na sekundę
 • sportowa HD – rozdzielczość 1280x720 pikseli.

Obiektyw

W obiektywie musisz zwrócić uwagę na jego jasność oraz kąt widzenia. Jaśniejsze obiektywy sprawdzają się lepiej. Kąt widzenia powinien zaś wynosić minimum 120 stopni. Tu również – im jest on szerszy, tym lepszy kadr uda się uchwycić.

Stabilizacja obrazu

Podczas nagrywania kamerą sportową, w trakcie aktywności sportowej, a nawet zwykłej wycieczki, jesteś w ciągłym ruchu. Nie unikniesz zatem drgań, które w przypadku nagrywania filmów nie są pożądane. Aby im zapobiec potrzebujesz kamery ze stabilizatorem obrazu lub tzw. gimbala. Ten ostatni to mechanicznie-elektronicznie stabilizowany uchwyt. Umieszczasz w nim kamerkę, aby wyeliminować wstrząsy i zachować płynność nagrywanego obrazu.

Czas pracy na baterii

Twoja kamerka ma niewielkie rozmiary i niską wagę, dlatego będzie pracować na baterii godzinę, maksymalnie dwie. Aby rozładowana bateria nie przeszkodziła Ci w nagrywaniu ekstremalnych ujęć lub aktywności sportowych, znajdź model, który oferuje szybkie ładowanie, bądź postaw na dodatkowy, wymienny akumulator.

Odporność

Kamerka sportowa będzie narażona nie tylko na drgania, ale i pył, rozmaite zabrudzenia, a także wodę. Nawet, jeśli nie planujesz korzystać z niej pod wodą, poszukaj modelu z wodoszczelną obudową. W trakcie sportów ekstremalnych czy po prostu niepogody, kamerka będzie narażona na kontakt z wodą, co przy braku odpowiedniej ochrony może się zakończyć jej uszkodzeniem.
Stawiaj również na solidną obudowę i pyłoszczelność, aby móc korzystać z kamerki w dowolnych warunkach.

Mężczyzna w półpiance na desce windsurfingowej sfilmowany kamerą sportową Materiał partnera

Dodatkowe funkcje kamer sportowych

Wymienione parametry są najważniejsze, ale uwagę powinieneś zwrócić również na funkcje dodatkowe. To one zadecydują o wygodzie użytkowania, sprawnym nagrywaniu oraz ciekawych efektach, które uzyskasz w trakcie korzystania z kamerki sportowej. Jakie funkcje mogą się przydać?
Docenisz łączność bezprzewodową. Dzięki niej szybko zgrasz nagrania, połączysz się ze smartfonem lub komputerem, a także wykonasz aktualizację oprogramowania.
Funkcja GPS nie jest niezbędna, za to pozwala zapisywać lokalizację. Możesz ją również wykorzystać do gromadzenia danych na temat trasy czy prędkości poruszania się, np. rowerem.
Ciekawe efekty uzyskasz, gdy Twoja kamera sportowa będzie miała funkcje, takie jak:

 • slow motion – umożliwi Ci nagrywanie filmów w zwolnionym tempie
 • timelapse – nagrasz filmy poklatkowe
 • transmisja na żywo – przyda się, jeśli planujesz streamowanie na żywo w social mediach
 • sterowanie głosem – nie będziesz potrzebował rąk, by obsługiwać kamerę.

Praktyczne akcesoria

W zależności od tego, gdzie, w jakich warunkach i dla jakich celów będziesz korzystał z kamerki sportowej, mogą Ci się przydać rozmaite akcesoria. Wśród nich znajdziesz:

 • statywy
 • mikrofony
 • power banki
 • torby lub pokrowce
 • bojkę chroniącą przed zatopieniem kamery w razie jej znalezienia się w wodzie
 • karty pamięci
 • kijki do selfie.

Przemyśl, jakiego rodzaju aktywności sportowe bądź wycieczki planujesz nagrywać. Uwzględnij swoje potrzeby, budżet i efekty, które chcesz uzyskać na nagraniach. Dzięki temu dopasujesz ten sprzęt idealnie do swoich potrzeb.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się