Rodzaje gwintowników - gwintowniki ręczne i maszynowe

Jeśli pracowałeś przy naprawie samochodu w domu lub w dowolnym warsztacie motoryzacyjnym, przemysłowym lub wytwórczym, z pewnością wiesz, że gwintownik to podstawowe narzędzie w codziennej pracy. Technologie obróbki skrawaniem rozwinęły się, a zwykłe gwintowniki stały się bardziej specyficzne zarówno w użyciu, jak i w konserwacji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o gwintownikach i ich złożonych formach oraz o tym, w jaki sposób działają. Jesteś ciekaw? Koniecznie czytaj dalej!

Męskie dłonie w czerwonej bluzie przy maszynie z gwintownikiem
Materiał partnera

Czym są gwintowniki?

Gwintownik służy do wykonywania (nacinania) nowych gwintów lub czyszczenia już istniejących gwintów w otworze. Chociaż to narzędzie jest najczęściej używane przez mechaników i inżynierów, technicy motoryzacyjni również mają zestaw do gwintowania w swojej skrzynce narzędziowej. Stoisz przed wyborem gwintowników do swojego warsztatu? W takim razie pewnie zdążyłeś się już przekonać, jak wiele rodzajów na Ciebie czeka. Przy wyborze tego narzędzia skrawającego należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić, aby wybrać odpowiedni gwintownik do zastosowania, które przed nim stoi.

Rodzaje gwintowników

Różnice w gwintownikach ręcznych obejmują m.in.:

  • różne typy gwintowników ręcznych od metrycznych drobnozwojnych, calowych i amerykańskich UNC i UNF,
  • różne normy wykonania ISO-529, DIN-352, DIN 2181,
  • różne typy nakroju gwintownika.

Od rodzaju gwintowanego otworu zależy typ gwintownika, który powinniśmy zastosować. Po wyborze odpowiedniego typu gwintownika należy zwrócić uwagę na typ zarysu gwintu oraz gwintowany materiał. Ostatni parametr dla odpowiedniego gwintownika to typ jego nakroju. Ten z kolei również powinien zostać wybrany na podstawie rodzaju gwintowanego otworu.

Podstawowy podział gwintowników obejmuje:

  • gwintowniki ręczne,
  • gwintowniki maszynowe.

Gwintowniki ręczne - zastosowanie

Podstawowy zestaw gwintowników ręcznych składa się z trzech typów narzędzi:

 

  • zdzieraka,
  • gwintownika pośredniego,
  • wykańczaka.

Rolą zdzieraka jest wstępne nacięcie gwintu w otworze. Ten z kolei jest pogłębiany gwintownikiem o nazwie zdzierak - zwany również gwintownikiem pośrednim. Pełny gwint uzyskiwany jest przy pomocy wykańczaka. To właśnie on nadaje ostateczny kształt gwintu. Bez tych trzech podstawowych rodzajów gwintownika ręcznego ( https://artykulytechniczne.pl/gwintowniki-reczne.html ) nie jest możliwe wykonanie pełnego, ukończonego gwintu. Co ważne, aby możliwa była praca z każdym typem gwintownika ręcznego, musimy wyposażyć się w pokrętło. To właśnie w nim za pomocą otworu zwanego zbierakiem kwadratowym umieszczany jest gwintownik.

Stosowanie gwintowników ręcznych wymaga pewnej wprawy. Przy zbyt dużej sile bardzo łatwo bowiem uszkodzić obrabiany materiał. Przy ich wyborze musimy również sprawdzić, do jakiego typy materiałów się sprawdza. Gwintowniki ręczne - podobnie zresztą jak maszynowe - są wykonywane z różnych materiałów, o różnych stopniach wytrzymałości. Możemy często znaleźć je w zestawie z innymi materiałami skrawającymi - narzynkami. Zestaw narzynek i gwintowników sprawdzi się w szczególności w warsztacie miłośnika majsterkowania, który jeszcze nie ma sprecyzowanych wymagań względem tych narzędzi skrawających.

Gwintowniki maszynowe - zastosowanie

Jak łatwo się domyślić gwintowniki maszynowe ( https://artykulytechniczne.pl/gwintowniki-maszynowe.html ) zapewniają dużo sprawniejszą pracę przy obrabianym materiale. Do wykonania pełnego gwintu wystarczy zaledwie jeden przebieg. To, co sprawia jednak, że początkujący majsterkowicze sięgają częściej po gwintowniki ręczne, to konieczność zakupu odpowiedniej maszyny obróbczej i oprawki do gwintowników maszynowych.

Gwintowniki maszynowe dzielimy ze względu na typ nakroju. Wyróżniamy 3 główne - nakrój B, nakrój C oraz nakrój C skrętny. Możemy jednak spotkać się również z oznaczeniem A czy D. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą długością nakroju. Wartość ta wyrażana jest ilością zwojów gwintu - od 1 do 8. Gwintownik maszynowy o większej długości nakroju zapewnia mniejsze opory podczas procesu skrawania, jednak mamy wówczas do czynienia z większą odległością, na której gwintownik nie ma pełnego nakroju.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się