Jak wyszukiwać obrazem i jakie korzyści niesie to rozwiązanie?

W internecie można znaleźć informacje praktycznie na każdy temat, jednak czasami, zamiast wpisywać do wyszukiwarki daną frazę, lepiej zdecydować się na wyszukiwanie obrazem. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie i jak z niego skorzystać?

Kobiece dłonie o czerwonych paznokciach w telefonie wyszukują obrazem
Materiał partnera

Czym jest wyszukiwanie obrazem i jakie ma zalety?

Wyszukiwanie obrazem w Google polega na zadaniu pytania wyszukiwarce zdjęciem, a nie tylko słowami lub frazami. Cały ten proces odbywa się przy pomocy robotów Google, które przeglądają obrazy, grafiki i zdjęcia, a następnie dobierają im odpowiednie kategorie i przesyłają na konkretne serwery. W wyszukiwarce możliwe jest przeglądanie kilku kategorii obrazów, np. tych z rozszerzeniami .jpg, .png oraz .gif. Co ciekawe, wyszukiwanie obrazem pojawiło się jako opcja w Google już w 2001 roku, jednak dopiero od kilku lat to rozwiązanie cieszy się większą popularnością. 

Przeczytaj także artykuł: https://virginmobile.pl/blog/wyszukiwanie-obrazem-na-urzadzeniach-w-systemach-android-i-iphone.

Wyszukiwanie obrazem ma sporo zalet, ponieważ pozwala na szybsze znalezienie potrzebnych informacji, a także sprawdzenie różnych danych. To jednak nie wszystkie funkcje tego rozwiązania. Dzięki opcji wyszukiwania grafik można sprawdzić, czy dany obraz lub zdjęcie nie zostały skradzione bądź też przywłaszczone, bez praw autorskich. Ma to szczególne znaczenie dla grafików, artystów i fotografów. Dodatkowo ta opcja bywa przydatna w sytuacji, gdy użytkownik zastanawia się nad tym, czy może wykorzystać dany obraz w swojej prezentacji lub na stronie internetowej. Niektóre zdjęcia są objęte prawami autorskimi, z kolei inne – dostępne w bezpłatnych bazach. Wyszukiwanie obrazem przydaje się także wtedy, gdy użytkownik chce znaleźć więcej podobnych grafik lub zdjęć. 

Jak wyszukiwać obrazem? Różne metody

Istnieją aż cztery sposoby na wyszukiwanie obrazem:

  • opcja „przeciągnij i upuść”, która pozwala na sprawdzenie zdjęcia znalezionego gdzieś w sieci;
  • przesłanie zdjęcia z własnego komputera na stronę Images Google;
  • podanie adresu URL danego obrazu lub grafiki, a następnie wyszukiwanie po linku;
  • wykorzystanie rozszerzenia dostępnego w przeglądarce Google Chrome. 

Oczywiście wybór konkretnej metody zależy od użytkownika i jego potrzeb. W przypadku każdej z wyżej opisanych metod konieczne jest przesłanie lub skopiowanie konkretnego obrazu, co oznacza, że trzeba daną grafikę mieć na laptopie lub w telefonie. W przypadku bardziej złożonych grafik nie da się więc raczej opisać tego, co jest na obrazie, ponieważ nie doprowadzi to do znalezienia odpowiedniego zdjęcia. Przykładowo, osoba, która poszukuje obrazu sprzed kilku setek lat, ale nie zna jego autora ani nie ma zdjęcia tego dzieła, może mieć trudności ze znalezieniem konkretnej grafiki.

Artykuł partnera

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się