Wentylacja mechaniczna - dlaczego warto wybrać projekt domu z takim rozwiązaniem?

Proces budowy domu to zarówno wybór odpowiedniej działki, jak i projektu domu, ale także decyzje dotyczące zastosowania ewentualnych dodatkowych instalacji, podnoszących komfort życia w nowo wybudowanych przestrzeniach. To wszystko powinno się zmieścić w założonym przez Inwestora budżecie, ale czasem warto na początku drogi zainwestować w niektóre rozwiązania, aby w przyszłości czerpać z nich korzyści. Tak jest w przypadku projektów domów z wentylacją mechaniczną. Czym jest wentylacja mechaniczna i dlaczego warto rozważyć jej zastosowanie?

Dom pod brzoskwinią studio Archon+ - wizualizacja projektu
Materiał partnera

Wentylacja mechaniczna, czyli energooszczędność i przyjemny mikroklimat w domu

Wraz z rozwojem technologii, dostępnych dużych możliwości oraz nowoczesnych materiałów budowlanych, nowo budowane domy są coraz bardziej energooszczędne. Inwestorzy chętnie wybierają projekty domów energooszczędnych i dodatkowo korzystają także z nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych, dzięki którym mogą efektywnie gospodarować energią w domu i ograniczyć jego zapotrzebowanie na energię pierwotną. Standard energetyczny budynku z pewnością podniesie wysokosprawna wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Odzyskuje on ciepło z powietrza wywiewanego na zewnątrz, a następnie ogrzewa nim powietrze, które jest wprowadzane z zewnątrz do budynku. Dzięki stałej, efektywnej wymianie powietrza we wnętrzu panuje przyjemny i zdrowy mikroklimat. Wprowadzane do wnętrza domu powietrze jest przefiltrowane, pozbawione nieprzyjemnych zapachów, kurzu i innych zanieczyszczeń. Taka wymiana powietrza sprawia, że w domu nie ma także problemu z zawilgoceniem pomieszczeń.

Dom w papawerach 3 stusdio Archon + - wizualizacja projektu Materiał partnera

Projekt i działanie wentylacji mechanicznej

Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej umożliwiają uzyskanie bardzo komfortowych warunków klimatycznych w domu. Montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem minimalizuje utraty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze wydatki związane z eksploatacją i coraz droższą energią. Inwestorzy, decydujący się na montaż wentylacji mechanicznej powinni o tym pomyśleć już przed rozpoczęciem budowy. System ten wymaga bowiem zaprojektowania i znalezienia odpowiedniego miejsca na umieszczenie centrali wentylacyjnej, czerpni i wyrzutni powietrza, można za to zrezygnować z kominów wentylacji grawitacyjnej. Kanały wentylacyjne domu będą służyć w systemie wentylacji z rekuperatorem do dostarczania świeżego powietrza i pozbywania się powietrza zużytego, można je poprowadzić w warstwach stropu, a w przypadku projektów domów z poddaszem nieużytkowym wykorzystać do tego znajdującą się tam przestrzeń. Na ostatnim etapie prac montażowych firma wykonawcza zobowiązana jest do przeprowadzenia dokładnego pomiaru całej instalacji i przedstawienia protokołu pomiarowego. Wspomniana wentylacja pobiera nowe, świeże powietrze za pomocą czerpni, a powietrze zużyte usuwa przez wyrzutnię. Po drodze świeże powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła. Zużyte i wilgotne powietrze jest usuwane, wcześniej oddając ciepło temu wpadającemu z zewnątrz, nie mieszając się z nim. 

Dom w malinówkach 11 studio archon+ - wizualizacja projektu Materiał partnera

Zalety wentylacji mechanicznej 

System wentylacji mechanicznej z rekuperatorem to inwestycja, która podnosi komfort użytkowania domu, ale także wpływa na oszczędność pieniędzy, dzięki możliwości odzyskania dużej części ciepła wykorzystywanego do ogrzewania domu. Jakie jeszcze zalety posiada wentylacja mechaniczna? Oto one: 

  • cicha praca rekuperatora,
  • pełna możliwość kontroli i sterowania pracy rekuperatora, 
  • bezpieczeństwo i możliwość wietrzenia domu w każdych warunkach bez potrzeby otwierania okien,
  • filtrowane, a więc czyste powietrze w domu,
  • stosunkowo tania eksploatacja,
  • większa wartość domu wyposażonego w wentylację mechaniczną z rekuperatorem, dzięki wyższemu współczynnikowi energooszczędności,
  • dbałość o środowisko naturalne dzięki zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych oddawanych do atmosfery.
  •  

Dom w szyszkowcach 6 studio archon+ wizualizacja projektu Materiał partnera

Inwestorzy planujący budowę domu z wentylacją mechaniczną znajdą wiele interesujących projektów w kolekcji. W ramach oferowanych przez Pracownię kategorii dostępne są różnorodne projekty domów parterowych, piętrowych oraz z poddaszem, które w wersji standardowej posiadają projekt wentylacji mechanicznej.

Jednocześnie warto podkreślić, że projekt wentylacji mechanicznej można zamówić do każdego projektu domu z oferty ARCHON+, jako alternatywne opracowanie, a termin jego przygotowania można ustalić z Doradcami Projektowymi. Zapraszamy na www.archon.pl 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się