Jak prawidłowo czyścić i użytkować okulary?

Odpowiedni wybór okularów korekcyjnych to sprawa kluczowa. Równie ważne jest jednak ich odpowiednie użytkowanie, a także właściwe czyszczenie. Tylko wtedy okulary zachowają swoje korekcyjne właściwości, a także dobrą jakość na dłużej.

Kobieta długie blond włosy w jasnej koszulce i rżowej narzutce prezentuje okulary korekcyjne w rogowych dwukolorowych oprawkach
Materiał partnera

Niewłaściwe czyszczenie spowoduje mniejszy komfort korzystania z okularów, a także znacznie skróci okres ich użytkowania, przez co okulary będzie trzeba wymieniać częściej. Do czyszczenia okularów należy używać tylko specjalnie do tego przeznaczonych produktów, takich jak płyn do czyszczenie okularów czy ściereczka z mikrofibry. Warto pamiętać, aby wyczyścić całe okulary, a nie tylko szkła. Oprawki należy czyścić delikatnie, aby ich nie uszkodzić, zwłaszcza jeśli posiadają one jakieś elementy ozdobne np. kamienie, które mogą odpaść, jeśli czyszczenie będzie nieodpowiednie. Sposób czyszczenia oprawek będzie zależał przede wszystkim od materiału, z jakiego są one wykonane. Podczas czyszczenia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na noski oraz okolice śrubek na oprawkach, gdyż w tych miejscach w szczególności zbiera się brud. 

Czym czyścić okulary?

Bardzo ważne jest też, aby pamiętać, że szkieł nie należy czyścić na sucho. Jeśli nie mamy pod ręką płynu do czyszczenia, okulary można zwilżyć pod ciepłą, bieżącą wodą, temperatura woda nie może jednak być zbyt wysoka, aby okulary nie uległy zniszczeniu. Nie należy jednak robić tego zbyt często i do czyszczenia używać raczej specjalnego płynu do czyszczenia szkieł. Po zmoczeniu okulary powinno się wytrzeć ściereczką z mikrofibry, wykonując koliste ruchy. Podczas czyszczenia okulary najlepiej jest trzymać z mostek, a nie za zauszniki, gdyż łatwo można je wygiąć. Do czyszczenia okularów nie powinno się używać chusteczek higienicznych czy ręcznika papierowego, gdyż może to spowodować zarysowanie okularów. Oprawki można spróbować wyczyścić za pomocą szczoteczki do zębów z miękkim włosiem, która dostanie się w trudno dostępne miejsca i wyczyści zalegający tam brud. Należy unikać wycierania okularów częściami garderoby, gdyż w ten sposób łatwo można je uszkodzić. W przypadku bardzo dużego zabrudzenia, warto udać się do optyka, który rozkręci oprawę i dzięki temu używając specjalnej myjki ultradźwiękowej, skutecznie usunie zanieczyszczenia np. w okolicy nosków czy śrubek trzymających oprawki. 

Jaki płyn do czyszczenia szkieł? 

Wybierając płyn do czyszczenia okularów, warto wybrać taki, który został stworzony specjalnie do tego celu. Co więcej, płyn do okularów najlepiej jest kupić bezpośrednio u optyka np. aurum-optics.plPłyn należy dobrać w zależności od posiadanych szkieł w okularach. Inny będzie płyn do czyszczenia soczewek z powłokami antyrefleksyjnymi, a inny np. do soczewek z poliwęglanu. Szkieł nie należy czyścić przy pomocy płynów do szklanych powierzchni jak np. płyn do mycia okien, gdyż może to uszkodzić powłoki uszlachetniające, które pokrywają okulary, a dodatkowo porysować szkła.

Jak użytkować okulary i gdzie je przechowywać?

Aby łatwiej było zachować okulary w czystości, a także dobrej jakości, ważne będzie również ich odpowiednie przechowywanie. Okulary zawsze należy zostawić w specjalnym futerale. Dzięki temu ryzyko ich uszkodzenia będzie mniejsze, na okularach nie będzie się też zbierał brud czy kurz. Należy unikać trzymania okularów luźno w torebce czy np. w kieszeni. Okularów nie powinno się też zostawiać w mocno nagrzanych miejscach np. blisko przedniej szyby w samochodzie. Koniecznie trzeba też unikać kładzenia okularów szkłami do dołu. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń, okulary warto naprawić u optyka, zamiast próbować naprawić je samodzielnie. Ważne będzie też właściwe zakładanie i ściąganie okularów. Należy to robić oburącz, chwytając okulary delikatnie za oprawki.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się