Pożyczka osobista - wady i zalety

Pożyczka osobista może być wykorzystana na prawie wszystko. Niektórzy pożyczkodawcy mogą zapytać, co planujesz zrobić z pieniędzmi, które pożyczysz, ale przeważająca większość będzie chciała mieć tylko pewność, że będziesz w stanie je spłacić. Chociaż pożyczki osobiste nie należą do tanich, w banki często przeprowadzają akcje promocyjne w stylu 10 rat z 0%. Warto z nich korzystać.

Metalowa małą walizka wypełniona dolarami, wokół rozsypane banknoty dolorowe
Materiał partnera

Kluczowe elementy

  • Pożyczki osobiste można wykorzystać praktycznie na prawie każdy cel.
  • W przeciwieństwie do kredytów hipotecznych i kredytów samochodowych, pożyczki osobiste udzielane są na podstawie Twojej zdolności kredytowej, bez zabezpieczenia.
  • Pożyczki osobiste mogą być tańsze niż karty kredytowe i niektóre inne rodzaje pożyczek (np. chwilówek).

Jak działają pożyczki osobiste

Niektóre rodzaje pożyczek są przeznaczone na konkretny zakup. Możesz kupić dom, wykorzystując w tym celu kredyt hipoteczny, kupić samochód korzystając z kredytu samochodowego (albo leasingu), spłacić bieżące zadłużenie (w kilku miejscach) płacąc jedną mniejszą ratę dzięki konsolidacji. W przypadku kredytu hipotecznego, zabezpieczeniem jest Twój dom. Podobnie w przypadku kredytu samochodowego, zabezpieczeniem będzie samochód. Kiedy przestajesz spłacać raty za dom lub samochód, nieruchomość i pojazd przejmuje bank.

Ale pożyczka osobista często nie jest zabezpieczona. Ponieważ nie jest ona zabezpieczona jakąś własnością, którą pożyczkodawca mógłby przejąć, jeśli nie wywiązałbyś się ze spłaty pożyczki, pożyczkodawca podejmuje większe ryzyko i najprawdopodobniej naliczy wyższe oprocentowanie niż w przypadku kredytu hipotecznego lub samochodowego. To, jak wysoka będzie Twoja opłata, może zależeć od wielu czynników, w tym Twojej zdolności kredytowej i wskaźnika zadłużenia do dochodu. Wszystko też zależy od tego czy pożyczasz od banku, firm prywatnych, czy skoków. Aby korzystać z możliwie najlepszej opcji, warto przejrzeć aktualny ranking pożyczek online.

Czynniki oprocentowania pożyczek osobistych

W niektórych przypadkach dostępne są również pożyczki pod zastaw. Zabezpieczeniem może być samochód lub inna własność. Pożyczka pod zastaw może być łatwiejsza do uzyskania i mieć nieco niższe oprocentowanie niż pożyczka, które nie ma zabezpieczenia. Podobnie jak w przypadku każdej innej pożyczki zabezpieczonej, możesz stracić zabezpieczenie, jeśli nie będziesz w stanie nadążyć z płatnościami. Oczywiście, nawet w przypadku niezabezpieczonej pożyczki osobistej, niedokonywanie płatności na czas może być szkodliwe dla Twojej zdolności kredytowej i poważnie ograniczyć możliwość uzyskania kredytu w przyszłości. Więcej informacji jest dostępne na stronie Financer.

Kiedy rozważyć pożyczkę osobistą?

Zanim zdecydujesz się na pożyczkę osobistą, zastanów się, czy istnieją tańsze sposoby na pożyczenie.

  • Możesz skorzystać z nisko oprocentowanej karty kredytowej i przysługującemu Ci 54-dniowego okresu bezodsetkowego.
  • Skorzystaj z pomocy bliskich, znajomych lub rodziny - pożycz pieniędzy bez oprocentowania, ale postaraj się spłacić pieniądze szybko i w całości.
  • Czasami najlepsza wydaje się pożyczka konsolidacyjna, która pomaga Ci wyjść z zadłużenia, oferując jedną niższą ratę i dodatkowe środki na jakieś aktualne potrzeby.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się