Kamery sportowe – czy warto się na nie decydować?

O kamerach sportowych krążą różne opinie. Wiele z nich nijak ma się jednak do faktów. Dlatego uznaliśmy, że warto przyjrzeć się bliżej tym urządzeniom i ocenić, w jakich warunkach najlepiej się one sprawują.

Żółta kamera sportowa na wysięgniku, widoczny ekran, całość na tle lasu
Materiał partnera

Zalety kamer sportowych

Przede wszystkim kamery sportowe są zdecydowanie lżejsze od tradycyjnych kamer. Z tego powodu dobrze sprawdzają się one podczas podróży. Łatwo je ze sobą zabrać, ponieważ zajmują mało miejsca i nie ważą dużo. Dlatego też bez problemu znajdziemy dla nich miejsce w naszym plecaku.

Co więcej, specjalna obudowa chroni je przed wodą oraz kurzem. Dlatego nie musimy obawiać się o to, że nasze urządzenie ulegnie awarii. Dodatkową zaletą jest to, że możliwe jest nawet nurkowanie i nagrywanie obrazu spod wody. Jeśli lubimy podziwiać rafy koralowe, to zdecydowanie jest to silny argument.

Niektórzy martwią się o stabilizację obrazu. Jednak zupełnie niepotrzebnie. Nawet najbardziej standardowe modele spisują się pod tym względem dobrze. Dlatego bez obaw, obraz będzie płynny. Dodatkowo warto nadmienić, że na rynku znajduje się cała masa uchwytów, które pozwolą nam zabrać kamerę ze sobą dosłownie wszędzie. Możemy przymocować ją do kierownicy, kasku, pojazdu, nawet na masce do nurkowania. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego podróżnicy tak bardzo doceniają te kamery.

Niektórzy stosują je jako wideorejestrator samochodowy, inni testują takie możliwości jak slow motion czy ujęcia poklatkowe.

Czy kamera sportowa nadaje się do filmowania?

To pytanie jest naprawdę ważne. Panuje opinia, że kamery sportowe są dobre jedynie do użytku amatorskiego, a osoby zainteresowane tworzeniem lepszej jakości filmów powinny spróbować używać tradycyjnych kamer. Tymczasem wielu profesjonalistów przyznaje, że kamery sportowe na początek są naprawdę znakomitym rozwiązaniem. Co więcej, urządzenia te w rękach specjalistów potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Istnieją bowiem sytuacje, gdy to właśnie sportowa kamera sprawdzi się najlepiej.

Na przykład kapitalnie wyglądają ujęcia z góry wykonane za ich pomocą. W ostatnich miesiącach dużą popularnością cieszą się nagrania z lekcji rysunku. Taką kamerę łatwo jest umieścić nad kartką w taki sposób, aby nie przeszkadzała nam w pracy, a widz wszystko dobrze widział. No właśnie, kamery sportowe pozwalają na bardzo dużą kreatywność. Mamy wrażenie, że wiele osób często nie potrafi lub nie wie, jak wydobyć z nich pełen potencjał.

Tymczasem ujęcia w stylu hyperlapse cieszą się ogromną popularnością. Możemy zostawić kamerę w jednym miejscu na dłużej, a następnie przyspieszyć nagranie, aby pokazać, w jaki sposób zmieniał się obraz. Niektórzy pokazują w ten sposób zachodzenie słońca w górach czy kwitnięcie kwiatów wiosną. Możliwości jest naprawdę dużo.

Tak samo duże pole do popisu daje wodoodporność. Możemy przymocować kamerę do naszej maski, a następnie wyruszyć w podwodną podróż. Gwarantujemy, że nawet ze zwykłego nurkowania mogą powstać fantastyczne materiały, które będziemy mogli pokazać rodzinie lub znajomym. To również niesamowite wspomnienia dla nas samych, ponieważ w prosty sposób będziemy mogli powrócić do wspomnień z wakacji.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się