Jak odświeżyć stare zdjęcie?

Wszystkie wydrukowane zdjęcia ulegają z czasem degradacji, nawet jeśli są prawidłowo przechowywane. Plamy, blaknięcie, wypaczenia, przebarwienia, rozdarcia i pęknięcia - są to wszystkie niechciane zmiany, które prowadzą do konieczności cyfrowego przywracania starych zdjęć. Oczywiście możesz zabrać swoje zniszczone zdjęcia do profesjonalisty i po wydaniu niemałych pieniędzy poczekać kilka dni na odtworzone wyniki, które mogą Ci się nie spodobać, ale możesz też własnoręcznie spróbować ratować własne pamiątki.

Dłoń trzymająca stare zdjęcie niczym z polaroidu na tle mieszkania
Materiał partnera

Oprogramowania komputerowe

Stosowanie tej metody do przywracania zdjęciom takich jak odbitka starego zdjęcia nie powinno sprawić nikomu większych kłopotów. Jest ona równocześnie jedną z najpopularniejszych metod. Tak naprawdę wystarczy odpowiednie oprogramowanie komputerowe, które nie musi być płatne i wiedza praktyczna. W takim przypadku naszym głównym narzędziem pracy będzie dobry skaner i program do naprawy zdjęć. Pierwszym krokiem, jaki musimy zrobić, jest uważne przyjrzenie się naszym zdjęciom, aby dostrzec ewentualne niedoskonałości. Następnie skanujemy zdjęcie i natychmiast usuwamy je ze skanera, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Zapisz obraz i umieść go w folderze z obrazami. Pamiętaj, aby skopiować nasz wizerunek. Umożliwi nam to użycie innej kopii zdjęcia, jeśli popełnimy błąd podczas remontu. Kolejnym krokiem będzie skorzystanie z programu, który pomoże w naszej fotografii. Jeśli jest to możliwe, zapisujemy oryginalną wersję zdjęcia w programie, dzięki czemu w każdej chwili możemy je łatwo przywrócić

Dzisiejszy program jest jak magiczna różdżka, która pozwala nam szybko odświeżyć zdjęcia. Jednym kliknięciem otrzymujemy automatyczną korekcję kolorów, regulację ostrości, automatyczne usuwanie zabrudzeń i rys oraz dopasowanie do odpowiedniego kontrastu. W ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich oznak starzenia na zdjęciu: braku ostrości, pęknięć i rys oraz efektu zamglenia zdjęcia. 

Metoda chemiczna

Chemiczna naprawa zdjęć najlepiej sprawdza się w przypadku zdjęć czarno-białych. Tutaj zdecydowanie potrzebujesz preparatu, który można kupić tylko w dobrym sklepie fotograficznym. Do zapisywania zdjęć potrzebne będą gumowe rękawice ochronne, szczypce i płaski pojemnik, który wypełnimy preparatami, a także papier do rozłożenia mokrych zdjęć. Dzięki składnikom zawartym w preparacie do fotorekonstrukcji nasza fotografia zostanie odświeżona poprzez odbudowanie struktury zdjęcia, która uległa utlenieniu przez lata. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się