Muzyka bez ZAIKS dla właścicieli sklepu, hotelu, restauracji

Muzyka bez ZAIKS: czy to w ogóle możliwe? Czy istnieje szansa na publiczne odtwarzanie muzyki komercyjnej? Muzyka towarzyszy nam właściwie wszędzie. Słyszymy ją podczas robienia zakupów, jedzenia posiłku w restauracji, w czasie wizyty w salonie fryzjerskim czy podczas pobytu w hotelu. Bez względu na to, jaką firmę prowadzisz, muzyka może pozytywnie wpłynąć na klientów i przełożyć się na większe zyski. Jak nie płacić ZAIKS, nie rezygnując z muzyki?

Płyta na gramofonie z opuszczoną igłą czytnika
Materiał partnera

  1. Muzyka bez ZAIKS: co to oznacza?
  2. Kiedy nie da się pominąć opłat dla ZAIKS-u?
  3. Muzyka wolna od opłat ZAIKS dla firm
  4. Muzyka bez ZAIKS: czy to legalne?
  5. Dlaczego warto skorzystać z muzyki bez ZAIKS?

"ZAIKS" - dla wielu przedsiębiorców brzmi to niemal złowieszczo. Jeśli szukasz muzyki, którą będziesz mógł odtwarzać publicznie na przykład w restauracji, hotelu czy też w sklepie, wiedz, że możesz skorzystać z możliwości jakie daje radio bez ZAIKS.

1. Muzyka bez ZAIKS: co to oznacza?

Zacznijmy od doprecyzowania, czym właściwie jest ZAIKS (Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych). Otóż jest to organizacja, która zajmuje się zbiorowym zarządzaniem i ochroną praw autorskich. W ramach ZAIKS zrzeszają się artyści, którzy mogą dzięki temu zarabiać pieniądze (ZAIKS zbiera dla artystów tzw. tantiemy).

Zatem ZAIKS udziela przedsiębiorcy licencji na korzystanie z twórczości danego autora, a w zamian za to pobiera wynagrodzenie. Opłaty dla ZAIKS, jak i innych podmiotów, które mogą udzielić licencji na odtwarzanie muzyki (STOART, SAWP, ZPAV), są wysokie. Jakie konkretnie? To zależy od kilku czynników, np. powierzchni handlowej czy ilości miejsc dla konsumentów. Jest jednak możliwość pominięcia tych opłat.

Muzyka bez ZAIKS jest to muzyka zwolniona z opłat za publiczne odtwarzanie. Jeśli chcesz umilać czas swoim gościom, to rozwiązaniem jest przejście na licencję Creative Commons. Jest jedno darmowe radio internetowe, które gra muzykę Creative Commons. Sęk w tym, ze to utwory głównie zza naszych wschodnich granic. Bezpieczniej zatem skorzystać z płatnego radia z muzyką CC. Jednym z nich jest właśnie Muzyka bez ZAIKS z dostępem do kilkunastu kanałów tematycznych. Wybór jest naprawdę duży, a baza stale się powiększa. Znajdziesz tu min. smooth jazz, POP, club dance, latino, w skrócie: godziny muzyki, którą z łatwością dopasujesz do indywidualnych potrzeb. 

Decydując się na muzykę zwolnioną z opłat możesz wybrać jeden z dostępnych pakietów z konkretnym kontentem, zarówno muzycznym, jak i reklamowym (dopasowanym do rodzaju działalności), unikając wnoszenia wysokich opłat.

2. Kiedy nie da się pominąć opłat dla ZAIKS-u?

Warto zaznaczyć, że są sytuacje, w których opłat uniknąć się nie da. A są to: dyskoteki organizowane z DJ-em, występy zespołów, które grają covery, karaoke czy publiczną emisję filmu. Natomiast w innych przypadkach, gdy prowadzisz własny biznes, możesz skorzystać z opcji jaką jest muzyka bez ZAIKS. Więcej na ten temat przeczytasz poniżej.

3. Muzyka wolna od opłat ZAIKS dla firm

Gdy klient wchodzi do lokalu, hotelu, sklepu itd., chce przede wszystkim miło spędzić czas. jest nieodłączną częścią udanego relaksu, pomaga nam się odprężyć, zapomnieć o przykrych rzeczach. Pozytywnie wpływa na klientów, robiących zakupy. Każdy przedsiębiorca wie, że muzyka może w realny sposób wpłynąć na zyski. Ten fakt każdy przedsiębiorca może wykorzystać na swoją korzyść. Warto jednak działać z rozwagą.

Jeśli masz własny sklep, pamiętaj, że muzyka do sklepu nie może być dobrana na zasadzie przypadku. Oprawę muzyczną dopasuj do stylu, tematyki i rodzaju wnętrza. Dzięki temu stworzysz spójny wizerunek i trafisz do swojej grupy docelowej.

Podobne zasady obowiązują, gdy w grę wchodzi muzyka do restauracji, kawiarni, lokalu gastronomicznego. Jeśli odpowiednio dobierzesz muzykę, klienci z pewnością miło spędzą czas, a w przyszłości chętniej będą wracać i wydawać pieniądze. Np. włoska muzyka jest idealnym dopełnieniem dla włoskiego menu, ale dość niefortunnie może wypadać przy amerykańskich hamburgerach. Oczywiście warto to wziąć pod uwagę, by nie uzyskać efektu odwrotnego do zamierzonego.

4. Muzyka bez ZAIKS: czy to legalne?

Muzyka bez ZAIKS jest w stu procentach legalna. Usługodawca działa w oparciu o umowę z trzema profesjonalnymi dostawcami skupiającymi artystów niezależnych. Przedsiębiorca zyskuje tym samym dostęp do bazy muzycznej liczonej w tysiącach utworów.

5. Dlaczego warto skorzystać z muzyki bez ZAIKS?

Podsumujmy, dlaczego warto skorzystać z muzyki wolnej od opłaty ZAIKS.

Po pierwsze, to duża oszczędność dla przedsiębiorcy, ponieważ opłata ZAIKS, ZPAV oraz STOART jest wysoka i nie zachęca właścicieli lokalu do publicznego odtwarzania piosenek z prawami autorskimi. Po drugie, jest to legalna, bezpieczna alternatywa dla opcji ZAIKS-u. Ponadto możesz dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb, korzystając z przekazu słownego, audio oraz video. Zyskujesz dostęp do imponującej bazy muzycznej, przez co masz pewność, że nikt nie przejdzie obok Twojego sklepu czy punktu gastronomicznego obojętnie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się