Jak zaprojektować layout strony internetowej?

Oprawa graficzna strony internetowej pełni niezwykle ważną rolę, ponieważ witryna WWW stanowi wizytówkę prowadzonego przez nas biznesu. To właśnie na podstawie layoutu strony internetowej internauci najczęściej podejmują decyzję o skorzystaniu z usług danej firmy. Z tego względu należy pamiętać o tym, by layout strony internetowej przygotować w sposób przemyślany. Najlepiej jest powierzyć wykonanie takiej usługi profesjonalistom.

Przy biurku dwie osoby widoczne ręce omawiają plany layoutu strony internetowej, papiery na stole
Materiał partnera

Layout strony internetowej - definicja pojęcia

Pod pojęciem layoutu strony internetowej rozumiemy jej oprawę graficzną. Jest to szkielet, na bazie którego są przygotowywane podstrony na danym portalu. Na layout składają się elementy wizualne, np. typografia oraz kolorystyka, grafiki, zdjęcia i animacje. Jak widać, layout strony internetowej ma ogromny wpływ na to, jak witryna jest postrzegana przez internautów.

Elementy layoutu

W tej chwili do przygotowywania layoutów stron internetowych wykorzystuje się wyspecjalizowane programy graficzne, dzięki którym możliwe jest tworzenie projektów oraz ich modyfikowanie w zależności od potrzeb.

Do podstawowych elementów layoutu zalicza się podział tekstu na sekcje, akapity i marginesy, krój pisma, rozmiar interlinii oraz szereg elementów graficznych - logotyp, zdjęcia, kolorystyka czy animacje.  W layoucie znajduje się również stopka redakcyjna, którą umieszcza się na dole strony. Każdy layout strony internetowej musi również wyróżniać się oryginalnymi cechami charakterystycznymi, dzięki którym dana strona internetowa będzie przykuwała uwagę osób ją odwiedzających. Strona internetowa powinna wyglądać w sposób atrakcyjny, a wszystkie treści muszą być zaprezentowane w sposób czytelny.

Jak przygotować layout strony internetowej?

Przygotowanie layoutu strony internetowej to jedno z najważniejszych przedsięwzięć podczas tworzenia strony internetowej, któremu należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Warto wiedzieć, że layout strony WWW to inwestycja długoterminowa. Oprawy graficznej raczej nie zmienia się co tydzień czy co miesiąc. Z tego względu niezwykle ważne jest, by layout był zrealizowany w sposób przemyślany i odpowiedzialny.

Wielu właścicieli stron internetowych powierza przygotowanie layoutu profesjonalnym firmom bądź freelancerom. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że do przygotowania nowoczesnego layotu strony WWW niezbędne jest posiadanie wiedzy w zakresie projektowania graficznego, UX oraz web designu. Zachęcamy, aby przed powierzeniem przygotowania layoutu jakiemukolwiek podmiotowi najpierw dokładnie zweryfikować, czy ma on wystarczające kompetencje.

Zasady tworzenia layoutu

Osoby przystępujące do przygotowania layoutu strony internetowej powinny kierować się następującymi zasadami:

  1. Potrzeby użytkowników muszą być na pierwszym miejscu. 
  2. Oprawa graficzna musi zapewniać czytelność publikowanych treści. 
  3. Układ strony powinien być spójny, aby poruszanie się po witrynie było jak najprostsze. 
  4. Nawigacja na stronie musi być dobrze zaprojektowana.
  5. Layout musi być zaprojektowany zarówno w wersji na urządzenia stacjonarne jak i mobilne.
  6. Kroje czcionek muszą być dostosowane do kolorystyki zastosowanej na stronie. 
  7. Grafiki i animacje powinny dobrze korespondować z layoutem. 

Koszt layoutu strony internetowej 

O tym, jaki będzie koszt przygotowania layoutu strony internetowej, decyduje szereg czynników. Chodzi tu w szczególności o stopień zaawansowania danego projektu. Właściciel strony internetowej musi zdecydować, czy zależy mu na stworzeniu witryny typu one-page czy też chce postawić na rozbudowany serwis z dużą liczbą funkcjonalności i kategorii, np. blogiem, strefą e-commerce i wieloma innymi.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszt layoutu, jest doświadczenie oraz forma działalności prowadzonej przez dany podmiot. Zazwyczaj freelancerzy są w stanie zaoferować usługi w niższej cenie, jednakże profesjonalne agencje gwarantują większą terminowość oraz krótszy czas realizacji usługi.

Jak znaleźć specjalistę, który przygotuje layout strony internetowej? 

Znalezienie specjalisty, który stworzy layout na potrzeby naszej strony internetowej, może wydawać się trudne. Jedną z firm godnych polecenia jest Mindworkers.pl. Za pośrednictwem strony https://mindworkers.pl/ można zatrudnić specjalistów IT z różnych dziedzin. Mindworkers współpracuje z najlepszymi deweloperami na rynku oraz firmami poszukującymi wyspecjalizowanych usług IT. Rekrutowani przez tę firmę programiści pracują dla czołowych korporacji międzynarodowych.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się