Jak kupować okulary przeciwsłoneczne? Poradnik

Okulary przeciwsłoneczne są niezbędnym dodatkiem do ubioru podczas upalnych, letnich dni. Oprócz funkcji estetycznej pełnią one jeszcze jedno ważne zadanie: chronią wzrok przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV. Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu oczu przed słońcem, a także na uatrakcyjnieniu naszego wyglądu, warto mieć je przy sobie przez cały rok, również zimą. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że promieniowanie ultrafioletowe nie jest zatrzymywane przez chmury ani szkło, a jedynym sposobem uchronienia wzroku przed negatywnymi konsekwencjami jego działania są okulary przeciwsłoneczne z filtrem.

Ustawione w rzędach, na czarnym tle okulary przeciwsłoneczne w czarnych lub złotych, metalowych oprawkach
Materiał partnera

Czym kierować się przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

Kupując okulary przeciwsłoneczne powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, z których najważniejsze to filtr, stopień przyciemnienia i polaryzacja. Z lekcji fizyki w szkole wiemy, że istnieją trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego: UVA, UVB i UVC. O ile UVB i UVC docierają do powierzchni Ziemi jedynie w niewielki stopniu (w większości są pochłaniane przez warstwę ozonową), promieniowanie UVA może mieć szkodliwy wpływ na nasz wzrok. Zadaniem filtra w okularach słonecznych jest blokowanie dostępu promieni UVA do oczu. Najlepiej znaleźć model wyróżniający się filtrem UV 400, gdyż najskuteczniej chroni on wzrok. Kolejną kwestią jest stopień przyciemnienia szkieł. Podaje się go w 4-stopniowej skali, w której każdą kategorię cechuje inna przepuszczalność światła. Ponieważ przeciwsłoneczne soczewki okularowe występują w różnych stopniach zaciemnienia, można je dopasować do różnych wymagań (np. kat. 2 jest odpowiednia na zwykłe słoneczne dni w mieście, a kat. 3 jest przeznaczona do użytkowania w mocnym słońcu na plaży, nad wodą czy w górach). W odniesieniu do okularów słonecznych ważna jest również kwestia polaryzacji, czyli blokowania odblasków i poświaty. Jest to możliwe dzięki obecności specjalnego filtra na powierzchni soczewki: przepuszcza on do gałki ocznej jedynie pionowe promienie światła, odbijając jednocześnie promienie poziome utrudniające widzenie.

Dopasowanie oprawek przeciwsłonecznych do twarzy: konkretne wskazówki

Aby świetnie wyglądać w okularach trzeba je prawidłowo dopasować do kształtu twarzy i jej rysów. Najlepiej stosować się tutaj do zasady kontrastu i odpowiednio dobranych proporcji: czyli kanciastość zmiękczać krągłościami, a rysy zbyt okrągłe – wyostrzać. Dla przykładu: owalne okulary przeciwsłoneczne świetnie pasują do twarzy trójkątnej i kwadratowej. Ponieważ takie oprawki charakteryzują się wydłużoną formą i zaokrąglonymi brzegami, w doskonały sposób wyważają i łagodzą mocne rysy w okolicach skroni i kości żuchwy. Z kolei kwadratowe lub prostokątne oprawki tworzą wspaniały duet z okrągłą, pełną buzią. Co ciekawe, istnieją też oprawy, które będą pasować każdemu, niezależnie od kształtu, wielkości i rysów twarzy. Doskonałym przykładem mogą być okulary przeciwsłoneczne Wayfarer, uniwersalne pod względem płci. Oznacza to, że jeden model Wayraferów doskonale spisze się zarówno w modzie męskiej, jak i damskiej. Bez względu na to, na jaki model się zdecydujesz, powinieneś pamiętać o pewnych ogólnych zasadach dotyczących dopasowania okularów. Okulary przeciwsłoneczne muszą pasować nie tylko do twarzy i jej rysów. Idealne oprawki nie mogą też być za duże ani za małe, nie mogą opierać się na policzkach, uciskać skroni, nie powinny też sięgać ponad linię brwi.

Markowe okulary przeciwsłoneczne

Kupując oprawki przeciwsłoneczne chcemy, by dobrze wyglądały i skutecznie pełniły swoją funkcję. W przypadku okularów jednym z gwarantów jakości jest marka, dlatego dokonując zakupu warto zdecydować się na produkty pochodzące od renomowanych producentów. W ostatnich latach niezwykle modnym dodatkiem do garderoby stały się okulary przeciwsłoneczne Solano (https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-solano). To stylowe, designerskie oprawki w rozmaitych kształtach, kolorach i wzorach, zapewniające skuteczną ochronę przed słońcem. Oprawki słoneczne Solano mają przede wszystkim dobre filtry UV, a także specjalne szkła polaryzacyjne, które odbijają światło i wspomagają wzrok. Popularnością wśród klientów (a właściwie: klientek) cieszą się także okulary przeciwsłoneczne Fendi. Marka ta ma do zaproponowania szeroki wybór niezwykle oryginalnych, nowoczesnych i finezyjnych damskich oprawek przeciwsłonecznych. Okulary wyprodukowane przez Fendi podbijają serca kobiet na całym świecie, ponieważ są zmysłowe i piękne.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się