Jakie programy dla grafików będą najlepszym wyborem?

Wśród programów komputerowych niezwykłą popularnością cieszą się programy graficzne takie jak chociażby Adobe Photoshop. Dlaczego tak jest? Grafiki są szeroko wykorzystywane w internecie, ale nie tylko. Grafiki komputerowe pojawiają się też na ulotkach, banerach, reklamach wielkoformatowych, więc nie jest to tylko domena sieci internetowej. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o programach do tworzenia obrazów wykorzystywanych w branży graficznej to koniecznie przeczytaj kolejne akapity.

Do czego służy program graficzny?

Na blacie stołu, na tle pięknyej tropikalnej roślinności, otwarty laptop
Materiał partnera

Programy graficzne służą do edycji grafiki. Najprostsze z nich, takie jak Paint oferują jedynie obróbkę bitmap. Bardziej zaawansowany program graficzny pozwala na obróbkę grafiki wektorowej. Na czym to polega? Grafika wektorowa różni się od prostych bitmap tym, że w przypadku bitmapy poszczególne obrazy nakładane na siebie uniemożliwiają dostęp do grafiki, która znajduje się pod spodem. Natomiast w przypadku programów graficznych obsługujących grafikę wektorową sprawa wygląda całkowicie inaczej. W przeciwieństwie do obrazów rastrowych grafikę wektorową możesz w łatwy sposób przesuwać oraz dodawać efekty, które sprawią, że Twoje grafiki będą niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Jak widać program graficzny to potężne narzędzie nie tylko do obróbki zdjęć, ale również do tworzenia różnych grafik, które możesz potem wykorzystać na przykład w mediach społecznościowych.

Jakie programy graficzne dostępne są na rynku?

Jednym z najbardziej znanych programów do grafiki komputerowej jest program Adobe Photoshop CC. Oczywiście nie jest to jedyny program do obróbki grafiki. Jeśli interesuje Cię profesjonalny program do tworzenia i obróbki grafiki to na pewno słyszałeś też o programach z rodziny Corel Draw. Czy są to najlepsze programy graficzne? Wszystko zależy od tego, do czego będziesz ich używał. Darmowy program graficzny na pewno nie zapewni Ci wszystkich potrzebnych funkcji, bo zaawansowane funkcje potrzebne na przykład do tworzenia grafik na potrzeby mediów społecznościowych dostępne są jedynie w programach płatnych takich jak na przykład produkty Adobe.

Jaki program użyć do tworzenia grafik wektorowych?

Darmowe programy graficzne dostępne na rynku zapewniają jedynie podstawowe funkcje. Do profesjonalnego projektowania graficznego potrzebne są programy płatne, które oferują znacznie większe możliwości projektowania niż darmowe wersje dostępne w internecie. Wybór odpowiedniego programu przełoży się na szybszą i bardziej efektywną pracę zarówno przy edycji zdjęć, jak i edycji obrazów.

Czy warto kupić Adobe Photoshop?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego do czego ma być wykorzystywany program firmy Adobe. Wektorowe pliki graficzne szczególnie dobrze sprawdzają się podczas tworzenia logotypów, projektowania wizytówek czy też reklam na bilbordy. Jeśli pogram graficzny chcesz wykorzystywać jedynie do podstawowej edycji zdjęć to wystarczy Ci darmowa wersja. Podobnie jeśli tworzysz proste grafiki korzystając z gotowych szablonów to również możesz oprzeć się wyłącznie o bezpłatne narzędzia. Ale jeśli podczas swojej pracy chcesz dokonać czegoś więcej niż tylko prostej obróbki grafiki to potrzebny Ci będzie program taki jak na przykład Adobe Photoshop Creative Cloud. Lepiej zainwestować w dobry program niż męczyć się z bezpłatnymi wersjami, które pozwalają jedynie na bardzo ograniczone możliwości działania z grafiką. Natomiast jeśli takiego programu chcesz używać do projektowania stron www lub tworzenia przyjaznych układów stron internetowych to lepiej będzie skorzystać z możliwości jakie oferuje Adobe InDesign CC.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się