Pozycjonowanie stron - jak to działa?

Podpowiadamy, co to jest pozycjonowanie stron, czemu ma służyć i jak się za nie zabrać.

Dłonie na klawiaturze komputera
Materiał partnera

Prowadzenie biznesu w dzisiejszych czasach ściśle wiąże się z działalnością w sieci. Niemal każdy interes wymaga obecnie, posiadania własnej strony www. Jako społeczeństwo przywykliśmy do tego, by szukać produktów i usługodawców właśnie online, sprawdzać opinie o nich, porównywać ceny. Posiadanie strony internetowej stało się niemal koniecznością. Jest ona rodzajem współczesnej wizytówki i pozwala się w pełni zaprezentować. Swoje strony mają dziś nie tylko duże sieciówki i światowe marki, ale również osiedlowy butik pani Krysi oraz hydraulik Mieczysław. Jak jednak te osoby mogą konkurować w Internecie z wielkimi brandami? Czy mają jakiekolwiek szanse na to, by przebić się przez gąszcz popularnych stron i zostać zauważonymi przez klientów? Kluczem do sukcesu jest optymalizacja witryny.

Co to jest pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie to szereg działań, mających na celu zapewnienie stronie internetowej wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania na określone frazy i zwiększenie jej widoczności. Im większy ruch organiczny na stronie, tym większa szansa na zyskanie nowych klientów. Ruch organiczny tworzą osoby trafiające na stronę z bezpłatnie wygenerowanych wyników wyszukiwań. Zwykle po wpisaniu zapytania w okienko Google, w pierwszej kolejności wyświetlą się witryny reklamowane, a dopiero potem wyniki organiczne, dobrze wypozycjonowanych stron.

Do poszczególnych kroków w zakresie pozycjonowania zaliczamy m.in.:

 • zamieszczanie wartościowych, zoptymalizowanych treści,
 • techniczną optymalizację strony,
 • link building,
 • działalność w social mediach,
 • regularną analizę pozycji strony w wyszukiwarkach.

Wszystkie czynności mające na celu wypromowanie strony internetowej, dzielą się na te on-site i off-site. Treści, kod HTML strony, nagłówki itp. to działania on-site, natomiast off-site to pozyskiwanie linkowania na zewnątrz, czyli w innych witrynach. Działa to na zasadzie polecajki. Wyszukiwarka ocenia takie linkowanie jako przekierowanie do wartościowych treści.  Tylko połączenie pracy nad samą stroną, jak i poza nią, ma szansę wynieść daną witrhrefynę na wyżyny listy wyników wyszukiwań.

Na czym polega SEO?

Zdarza się, że pojęcie SEO stosowane jest jako zamiennik pozycjonowania stron. Nie są to jednak pojęcia tożsame. SEO (Search Engine Optimization) obejmuje znacznie mniejszy zakres działań. Ma ono na celu zbudowanie autorytetu danej strony oraz wypromowanie jej według algorytmów Google.

Bardzo ważną kwestią jest świadomość, że działania SEO są procesem złożonym. Nie wystarczy jednorazowa akcja i kilka fajnych tekstów na stronie. Wartościowe treści muszą się pojawiać regularnie, a przy tym zawierać odpowiednie frazy kluczowe. Aby ujrzeć efekty, trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Do najważniejszych czynności w zakresie SEO należą:

 • analiza słów kluczowych,
 • optymalizacja treści,
 • analiza konkurencji,
 • audyt SEO,
 • profilowanie odbiorcy.

Jak skutecznie wypozycjonować swoją stronę?

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że algorytmy Google nie są stałe i trzeba być z nimi na bieżąco, by wiedzieć, jakie działania przyniosą najlepszy skutek. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, publikuje treści przesycone słowami kluczowymi o nienaturalnym brzmieniu i czeka na cud. Zanim zaczniesz oczekiwać efektów, dokształć się z zakresu wyszukiwania Keywords oraz ich konkurencyjności. Pamiętaj o ich odpowiednim zagęszczeniu w głównej treści tekstów oraz w nagłówkach. Stosuj nagłówki H1, H2, H3. Zawsze umieszczaj wyłącznie dobre jakościowo teksty, odpowiadające na pytania czytelnika.

Pozycjonowanie strony jest zajęciem złożonym i pracochłonnym, dlatego w przypadku braku czasu, możesz zlecić to zadanie osobom, które się w tym specjalizują i zawsze są na bieżąco.

Jeśli chcesz się bliżej zapoznać z tematyką pozycjonowania, zajrzyj na https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/36/na-czym-polega-pozycjonowanie-stron-internetowych.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

 • pluto

  18.01.2022 22:17

  Uwaga na portal fotosik.pl to OSZUŚCI - brak jakichkolwiek odpowiedzi na reklamację konta zasilane wielokrotnie - płatności nie zaksięgowane, zdjęcia zablokowane - brak jakichkolwiek reakcji serwisu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się