Lustrzanka - co to jest i jaką wybrać? Poradnik dla początkujących

Lustrzanka to profesjonalny aparat fotograficzny. Choć najczęściej kojarzona jest z zawodową fotografią, z jej możliwości bez przeszkód może skorzystać także osoba początkująca. Aby jednak nauka była skuteczna, potrzebny będzie dopasowany sprzęt. Jaka lustrzanka okaże się najlepsza na początek? Podpowiadamy!

Lustrzanka czarna na białym tle
shutterstock

Lustrzanka – co to jest i jak działa?

Lustrzanka to aparat fotograficzny, który został wyposażony w ruchome lustro odbijające światło. Działa to w taki sposób, że podczas kadrowania, lustro kieruje światło ku górze, co sprawia, że wizjer odzwierciedla obraz zgodny z rzeczywistością. Kiedy wykonujesz zdjęcie, lustro unosi się, dając matrycy dostęp do światła.
Najpopularniejsze są modele cyfrowe, które pozwalają na precyzyjne kadrowanie, ekspozycję i zapis obrazu. Ten typ aparatów ma też możliwość wymiany obiektywów, z czego każdy nadaje się do innego rodzaju zdjęć. Jeden będzie idealny do fotografowania portretów, a kolejny do mocnych zbliżeń (np. przy robieniu zdjęć naturze). Szeroki wybór produktów znajdziesz na stronie EMPIKu: https://www.empik.com/elektronika/aparaty-fotograficzne/lustrzanki,36250101,s.

Lustrzanka dla początkujących – jakie powinna mieć parametry?

Jaka lustrzanka na początek będzie idealna? Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią lub chcesz przerzucić się z aparatu kompaktowego na coś bardziej profesjonalnego, to nie musisz inwestować w bardzo drogi sprzęt oraz masę dodatkowych obiektywów. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na kilka podstawowych parametrów, które powinna mieć dobra lustrzanka. To kolejno:

 • Rodzaj matrycy – czyli parametr decydujący o jakości zapisanego obrazu. Matryca odpowiada za jego przetwarzanie, dzięki czemu możesz przy okazji przechowywać swoje zdjęcie w pamięci aparatu. Dobrym wyborem na początek będzie matryca o rozdzielczości ok. 20 mpix.
 • ISO – to parametr, który wyraża czułość zarejestrowanego światła. Oznacza to, że im ISO jest wyższe, tym lepiej lustrzanka poradzi sobie w trudnym oświetleniu. Przy bardzo niskim ISO obiekty znajdujące się w ciemnym pomieszczeniu mogą być praktycznie niewidoczne.
 • Lampa błyskowa – na początek warto wybrać model ze wbudowaną lampą błyskową, ponieważ doświetli ona otoczenie w sposób automatyczny. Z czasem możesz zainwestować w profesjonalne lampy błyskowe umożliwiające precyzyjną regulację światła.
 • Tryby aparatu – często nazywane kreatywnymi, które są niczym innym jak zautomatyzowanymi programami ustawiającymi za ciebie parametry idealne do danego zdjęcia. Np. tryb krajobraz sam wyostrzy, wykadruje i ustawi czułość podczas fotografowania natury, a tryb portret skupi „uwagę” aparatu na detalach twarzy, przez co zdjęcie będzie wyglądać lepiej. To świetna opcja dla początkujących, którzy jeszcze nie wiedzą, jak ustawić ostrość, czułość czy jasność obiektywu.
 • Rejestrowanie wideo – nie każda lustrzanka ma możliwość nagrywania filmów, dlatego jeżeli zależy ci na tej funkcji, upewnij się, że dany model został w nią wyposażony.

Lustrzanka – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wiesz już co to jest lustrzanka, oraz znasz jej podstawowe parametry, ale czy jest coś jeszcze, na co warto zwrócić uwagę? Na pewno możliwość obracania ekranu, co będzie pomocne przy selfie, oraz język menu, by łatwiej było ci się poruszać po ustawieniach.
Lustrzanka dla początkujących powinna mieć też dobry autofocus, czyli funkcję odpowiadającą za automatyczne wyostrzenie obrazu. Zwróć też uwagę na rodzaj obiektywu, który został dołączony do danego modelu. Od niego zależy, jak duży zoom optyczny będzie miał aparat oraz jaką jasność będzie mieć obiektyw. To z kolei sprawia, że np. obiektyw f/2.8 jest w stanie rozmyć tło, co daje podobny do znanego na smartfonach efektu trybu portretowego. Warto też dokupić dodatkową pamięć, jeżeli ta wbudowana jest niewystarczająca.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

 • pluto

  14.12.2021 16:42

  Uwaga na portal to OSZUŚCI - brak jakichkolwiek odpowiedzi na reklamację konta zasilane wielokrotnie - płatności nie zaksięgowane, zdjęcia zablokowane - brak jakichkolwiek reakcji.

 • pluto

  16.12.2021 14:32

  Uwaga na portal fotosik.pl to OSZUŚCI - brak jakichkolwiek odpowiedzi na reklamację konta zasilane wielokrotnie - płatności nie zaksięgowane, zdjęcia zablokowane - brak jakichkolwiek reakcji.

 • ufelenciusz

  17.12.2021 03:52

  Potwierdzam! Czekam na zaksięgowane środków ponad tydzień, brak kontaktu z nimi, totalne olewanie klienta!!!

 • ccwrc

  22.12.2021 21:43

  Czy ktokolwiek czyta zgłoszenia reklamacyjne? Formularz kontaktowy - milczy od miesięcy. Kontakt via mail - brak odpowiedzi, brak potwierdzenia odbioru, brak czegokolwiek. Saldo uzupełnione z potwierdzeniem a na fotosiku doładowania brak - nie zostało zaksięgowane. Może czas otworzyć skrzynkę kontaktową i zająć się czytaniem maili?

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się