Ile kosztuje upgrade komputera?

Koszt ulepszenia komputera może być bardzo różny. Jego wysokość zależy przede wszystkim od podzespołów, które chcemy wykorzystać, choć znaczenie ma także sklep, w którym zakupimy komponenty. Ile należy wydać na odświeżenie PC?

Różne części zestawu komputerowego
Materiał partnera

Upgrade komputera: procesor i płyta główna

Podzespoły komputerowe zapewniają coraz lepsze osiągi, a producenci sprzętu prześcigają się w dostarczaniu nowych rozwiązań, podobnie jak firmy przygotowujące oprogramowanie. Już po paru latach może okazać się, że sprzęt, który kiedyś oferował doskonałą wydajność, nie nadąża za najnowszymi grami i aplikacjami. Często jednak nie musimy kupować całkiem nowego kompletu – wystarczy wymiana paru komponentów, które najbardziej domagają się aktualizacji.

Spore znaczenie dla sprawności komputera ma procesor – to w końcu ten element odpowiada za większość wykonywanych obliczeń. Najważniejsze parametry to liczba rdzeni oraz taktowanie zegara, jednak należy zwrócić uwagę także na kwestie takie jak parametry obsługiwanej pamięci RAM, zużycie energii czy rozmiar cache. Wymiana procesora może także wymusić zakup nowej płyty głównej, jeżeli zdecydujemy się na układ z innym gniazdem. Za najlepsze płyty od ASUS i innych topowych producentów zapłacimy od 800 do nawet 4 tysięcy złotych, choć znajdziemy także budżetowe modele rozpoczynające się od 200–300 zł. Ceny procesorów cechują się podobną rozpiętością – to wydatek w wysokości od 300 do 3 tys. zł. Powyżej tej kwoty znajdziemy specjalistyczne propozycje do najbardziej wymagających zastosowań, których cena sięga nawet 15 tysięcy.

Karta graficzna – spore źródło wydatków

Układ graficzny jest szczególnie istotny przede wszystkim dla graczy. W wydajny komponent tego typu powinni jednak zainwestować również graficy, a także osoby wykonujące intensywne obliczenia w pracy ze względu na fakt, że wiele programów wspiera obecnie kalkulacje na GPU. Podstawowym parametrem jest tutaj rozmiar pamięci VRAM, jak również szybkość dostępu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wspierane technologie przetwarzania obrazu – rozwiązania takie jak raytracing znajdziemy tylko w najnowszych modelach.

Od pewnego czasu ceny kart graficznych utrzymują się na dość wysokim poziomie i niewiele wskazuje, by miały zacząć spadać. Nawet za kilkuletnie modele zapłacimy obecnie około 1,5 tys. zł, a wiele produktów jest obecnie wartych więcej niż w momencie premiery. Cena najczęściej wybieranych modeli nowych, wydajnych kart graficznych waha się obecnie od 5 do 10 tysięcy złotych. Interesujące propozycje można znaleźć pod tym linkiem: https://www.sferis.pl/karty-graficzne-2889/sapphire.

Aktualizacja komputera – dysk SSD i pamięć RAM

Jednym z podzespołów, które mogą znacznie spowalniać działanie starego sprzętu, jest dysk HDD. Tego typu nośniki cechują się wolniejszym transferem danych niż nowsze napędy półprzewodnikowe, a dodatkowo ulegają szybszemu zużyciu, co może przełożyć się na jeszcze wolniejszą pracę. W wielu przypadkach to właśnie po zmianie HDD na SSD zobaczymy sporą poprawę w wydajności komputera. Prędkości zapisu i odczytu mogą być nawet kilkanaście razy wyższe, co przekłada się na większą sprawność praktycznie wszystkich procesów.

W przeciwieństwie do procesora czy karty graficznej nie musimy przygotowywać kilku tysięcy, by zmienić dysk twardy na napęd SSD. Modele, które zmieszczą system operacyjny i najczęściej używane aplikacje, można obecnie kupić nawet za mniej niż 100 zł. Granicę tysiąca złotych przekraczają dopiero nośniki o pojemności 1 TB lub większej.

Dodatkowo warto wyposażyć się w nowszą i sprawniejszą pamięć RAM lub dodatkowe kości. Przed wyborem należy sprawdzić, jakie parametry są wspierane przez płytę główną – starą lub zaktualizowaną. Nowy RAM o rozmiarze co najmniej 8 GB to koszt od ok. 150 złotych do nawet 1,5 tys. zł w przypadku najwydajniejszych modeli.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

 • pluto

  14.12.2021 16:43

  Uwaga na portal to OSZUŚCI - brak jakichkolwiek odpowiedzi na reklamację konta zasilane wielokrotnie - płatności nie zaksięgowane, zdjęcia zablokowane - brak jakichkolwiek reakcji.

 • pluto

  21.12.2021 17:32

  Uwaga na portal fotosik.pl to OSZUŚCI - brak jakichkolwiek odpowiedzi na reklamację konta zasilane wielokrotnie - płatności nie zaksięgowane, zdjęcia zablokowane - brak jakichkolwiek reakcji.

 • ccwrc

  22.12.2021 21:44

  Czy ktokolwiek czyta zgłoszenia reklamacyjne? Formularz kontaktowy - milczy od miesięcy. Kontakt via mail - brak odpowiedzi, brak potwierdzenia odbioru, brak czegokolwiek. Saldo uzupełnione z potwierdzeniem a na fotosiku doładowania brak - nie zostało zaksięgowane. Może czas otworzyć skrzynkę kontaktową i zająć się czytaniem maili?

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się