Gotlandia - co warto zobaczyć na największej wyspie Bałtyku

Gotlandia zachwyci wszystkich, spragnionych spokojnego odpoczynku na łonie przyrody. Spodoba się fanom pieszych i rowerowych wycieczek. Zafascynuje amatorów średniowiecznych zabytków i starych legend o morskich piratach, którzy właśnie tu mieli swoje kryjówki. Jakie atrakcje czekają na turystów na tej niesamowitej wyspie? I w jaki sposób można tu dotrzeć? Przeczytajcie.

Widok na piękne, skaliste jezioro
Materiał partnera

Czym Gotlandia zaskakuje turystów?

Kto powiedział, że w Skandynawii jest chłodno i często pada deszcz? Na Gotlandii często świeci słońce i jest o wiele cieplej, niż na stałym lądzie w Szwecji. Ponadto znajdziecie tu zarówno długie, piaszczyste plaże, jak i wapienne klify z widokiem na Bałtyk i gotlandzkie lasy. Taka panorama na pewno pozostanie wam w pamięci na długo. Gotlandia to świetne miejsce na krótki urlop, zwłaszcza że możliwości odpoczynku i rozrywki jest tam sporo. W takich nadmorskich miejscowościach, jak Visby, Kappelshamn czy Irevik, znajdziecie wypożyczalnie sprzętu wodnego i plaże z zapleczem turystycznym. Przy plażach zaś są kawiarnie, bary i smażalnie ryb. Na wyspie są też bezkresne łąki, na których pasie się bydło i jeziora, w których żyje wiele gatunków ryb. Wielu turystów stwierdza z zaskoczeniem, że na Gotlandii jest piękniej, niż na wyspach Morza Śródziemnego. A jakie konkretnie atrakcje warto zobaczyć?

Rejs na Gotlandię - wycieczka śladami Wikingów

Zwiedzanie wyspy najlepiej zacząć od wizyty w miasteczku Visby, nazywanym stolicą Gotlandii. Miasto to leży na zachodnim wybrzeżu, a wygląda trochę jak z poprzedniej epoki. Na uwagę zasługują zwłaszcza miejskie mury obronne z 44 basztami. Pasjonatom zabytków sakralnych spodoba się katedra NMP z przełomu XII i XIII wieku. Poza tym zabudowa Visby to głównie jednorodzinne domy o podobnym stylu, kryte czerwoną dachówką. Najstarsza część miasta wpisana jest na Listę UNESCO. Warto tu przyjechać w I połowie sierpnia, kiedy mieszkańcy i władze miasta organizują Tydzień Średniowiecza. Wówczas lokalsi przebierają się w stroje z dawnej epoki i biorą udział w pokazowych turniejach rycerskich. Z kolei w pobliskim Kneippbyn chwilę frajdy będą miały rodziny z dziećmi. Jest tam wodny park rozrywki oraz Villa Villakulla, czyli domek Pippi Langstrump - miejsce, gdzie nakręcono wiele scen do filmu o przygodach bohaterki powieści Astrid Lindgren. Chcecie na własne oczy zobaczyć, jak wyglądali i jak żyli Wikingowie? Pojedźcie do Wioski Wikingów. Tę atrakcję znajdziecie w miejscowości Tofta, oddalonej od Visby o 20 km na południe. Autentyczne ślady dawnej kultury Wikingów znajdziecie w malowniczych wioskach rybackich, takich jak Gnisvard i Kovik. Równie ciekawe jak Gotlandia są mniejsze, sąsiadujące z nią wyspy. Do najciekawszych należy Fårö, czyli Wyspa Owiec.

Fårö - północna sąsiadka Gotlandii

Wyspa Fårö, położona kilka kilometrów na północ od Gotlandii, znana jest dzięki dzikiej przyrodzie i cudownym, piaszczystym plażom. Amatorom słonecznej kąpieli polecić można plażę Sudersand. Kolejną atrakcją na Fårö są raukary czyli wapienne ostańce. Znajdziecie je głównie w rezerwacie Langhammar. Raukary stworzyła przyroda, a konkretnie morskie fale i wiatr, które uformowały skałę i glebę w niesamowity krajobraz. Ciekawostką jest fakt, że na wyspie tej mieszkał i tworzył szwedzki reżyser Ingmar Bergman. Wyspa Fårö skomunikowana jest z Gotlandią dzięki regularnej przeprawie promowej z Fårösund. A jak dostać się na Gotlandię?

Jak dostać się na Gotlandię?

Możesz oczywiście skorzystać z tradycyjnego promu do Szwecji, a po przesiadce w Nynäshamn dopłynąć do Visby. Jeśli nie przepadasz za zatłoczonymi promami i lubisz niebanalne rozwiązania, to wyczarteruj jacht i wyrusz w rejs po Bałtyku. Jak to zrobić? Na stronie internetowej nordwinds.pl znajdziesz ofertę firmy, która od wielu lat czarteruje jachty na rejsy morskie w różnych zakątkach świata. W ich flocie do wynajmu można znaleźć taki jacht jak Bavaria 50 z najnowszej linii C-Style. To jedyna taka jednostka nad polskim morzem, która może komfortowo pomieścić dwunastu żeglarzy. Zabierz rodzinę lub grupę przyjaciół i wspólnie podziwiajcie piękno Bałtyku i skandynawskich wybrzeży. Nie masz patentu żeglarskiego? Wynajmij jacht z załogą, która zapewni Wam bezpieczny rejs. W dodatku pokład jachtu mieści komfortowe kajuty z łazienkami i świetnie wyposażoną kuchnię. Nie musicie więc rezerwować noclegów. Sami zaplanujecie trasę rejsu i plan zwiedzania atrakcji na lądzie. To będą na pewno niezapomniane wakacje!

Artykuł sponsorowany

Komentarze

  • ccwrc

    02.12.2021 15:34

    Czy ktokolwiek czyta zgłoszenia reklamacyjne? Formularz kontaktowy - milczy od miesięcy. Kontakt via mail - brak odpowiedzi, brak potwierdzenia odbioru, brak czegokolwiek. Saldo uzupełnione z potwierdzeniem a na fotosiku doładowania brak - nie zostało zaksięgowane. Może czas otworzyć skrzynkę kontaktową i zająć się czytaniem maili?

  • pluto

    09.12.2021 19:58

    Uwaga na portal to OSZUŚCI - brak jakichkolwiek odpowiedzi na reklamację konta zasilane wielokrotnie - płatności nie zaksięgowane, zdjęcia zablokowane - brak jakichkolwiek reakcji.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się