Jak działają i czym się charakteryzują teleskopy optyczne? Kupujemy nasz pierwszy teleskop

Jeśli jesteście miłośnikami nocnego nieba, uwielbiacie oglądać gwiazdy i jeszcze nigdy nie przegapiliście zaćmienia księżyca lub przelotu Star Linków, to może warto pomyśleć o zakupie teleskopu optycznego?
Podziwianie ciał niebieskich może być wciągającym i fascynującym hobby, ale na pewno nie obejdzie się bez odpowiedniego sprzętu. Na całe szczęście każdy z Was może mieć swój własny teleskop. Są one dostępne w różnych kategoriach cenowych i do wyboru macie bardzo wiele modeli, które będą idealnie nadawały się dla początkujących miłośników astronomii.

 

Jak działa teleskop optyczny?

Teleskop pozwala nam obserwować oddalone o miliony kilometrów planety tak, jakby znajdowały się one na wyciągnięcie ręki. I nie jest on wcale wymysłem naszych czasów. Pierwsze teleskopy powstały w XVII wieku i były to teleskopy soczewkowe. Są one używane do dzisiaj, ale oczywiście posiadają nowoczesną i udoskonaloną formę. Teleskop soczewkowy wyłapuje światło, a następnie skupia je w soczewce, która załamuje promienie i zmienia ich kierunek. Jest to bardzo funkcjonalne urządzenie, ale towarzyszą mu błędy tzw. aberracje, które zaburzają obraz widziany za pomocą teleskopu. Już pierwsi konstruktorzy teleskopów starali się je wyeliminować, dlatego także w XVII wieku powstały teleskopy zwierciadlane.

 

Teleskop zwierciadlany posiada lustro zamiast soczewki, które skupia światło i je następnie odbija. Jego budowa jest bardziej skomplikowana, ale dzięki temu obraz widziany za pomocą teleskopu zwierciadlanego posiada mniej wad. Nie jest jednak od nich całkowicie wolny. Teleskop lustrzany jest też w stanie wyłapać więcej światła, więc pozwala obejrzeć bardziej oddalone obiekty. Wadą teleskopu zwierciadlanego może być na pewno fakt, że wymaga zastosowania optymalnych ustawień elementów optycznych, co może być trudne dla osób początkujących.

Obraz, który widzimy za pomocą teleskopów jest rzeczywisty i może być prosty lub odwrócony. Jednak to, jakiej będzie on jakości i jak wiele za pomocą teleskopu zobaczycie, zależy w dużej mierze od elementów optycznych, a więc obiektywu i soczewki lub lustra. Wybór odpowiedniego teleskopu powinien zależeć właśnie od tych dwóch części. Jak powinny one wyglądać?

Najbardziej optymalne parametry teleskopu optycznego

Teleskop optyczny musi posiadać odpowiednie wymiary. Zbyt mały teleskop nie sprawdzi się w bardziej zaawansowanych obserwacjach. Nie pozwoli dokładnie przyjrzeć się obiektowi w kosmosie, ani zajrzeć trochę dalej w przestrzeń kosmiczną. Musi posiadać elementy optyczne o odpowiedniej średnicy, bo to właśnie ich wielkość wpływa na to, jak wiele możemy zobaczyć.

Elementy optyczne w teleskopie soczewkowym powinny posiadać średnicę powyżej 7cm.

Teleskop lustrzany będzie zapewniał Wam odpowiednie wrażenia, jeśli wybierzecie sprzęt z częściami optycznymi o 11-15 cm średnicy. Pamiętajcie, by nie kierować się tym, ile razy teleskop jest w stanie powiększyć dany obiekt. Ten parametr jest zazwyczaj przekłamany, ponieważ dostępne teleskopy nie posiadają możliwości powiększania obrazu o kilkaset razy. Zbyt duże powiększenie zniekształca też obraz. O wiele ważniejsza jest właśnie wielkość elementów optycznych, czy jakość obiektywu.

Co jeszcze ma znaczenie w przypadku teleskopów?

Wasz teleskop powinien też być wyposażony w dodatkowe akcesoria. Szukacz jest małą lunetą, która umożliwia znalezienie konkretnego fragmentu nieba. Stabilny i mocny statyw pozwoli Wam prowadzić długie obserwacje w terenie. Nie możemy też nie wspomnieć o wymiarach teleskopu. Małe i lekkie urządzenie jest na pewno wygodniejsze, a więc łatwiej jest prowadzić za jego pomocą obserwacje. Odpowiedni teleskop na pewno dostarczy Wam wiele wrażeń i będzie sprzętem, który posłuży Wam przez lata, dlatego warto wybrać urządzenie o dobrej jakości i parametrach.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się