Drukarka laserowa – co musisz o niej wiedzieć?

Drukarka to bardzo przydatne urządzenie nie tylko w domu, ale też w biurze. Powinna być niezawodna i wydajna, ale przy wyborze konkretnego modelu trzeba się kierować własnymi potrzebami. Wiele osób decyduje się na zakup drukarki atramentowej, obawiając się, że drukarka laserowa sprawdza się bardziej w biurze. Jak jest naprawdę?

Jeśli chcesz kupić urządzenie, które szybko wydrukuje wiele kopii dokumentów, zwróć uwagę na drukarki laserowe, które sprawdzają się nie tylko w pracy, ale i w domu. Jeśli prowadzisz domowe biuro lub musisz drukować dużo materiałów na studia, taka drukarka, która oferuje odpowiednią prędkość druku mono i drukowanie dwustronne, dobrze się sprawdzi. Co musisz wiedzieć o drukarkach laserowych?

Jakie są rodzaje drukarek?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje drukarek: drukarki atramentowe i laserowe. Drukarka atramentowa to najpopularniejsze urządzenie do drukowania w domu, które charakteryzuje się też niską ceną. Drukarki atramentowe sprawdzają się w drukowaniu czystego tekstu, grafiki i prostych zdjęć. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w domu, bo są ekonomiczne i wydajne. Mogą mieć głowice zintegrowane z kartridżami albo z drukarką. W przypadku tej drugiej opcji należy pamiętać o częstotliwości drukowania, ponieważ zaschnięty tusz sprawia, że głowica wymaga wymiany na nową. Jeśli jednak potrzebujesz wydajniejszego sprzętu, który sprawdzi się przy drukowaniu większej ilości stron, drukarka laserowa będzie bardziej praktyczna.

Drukarka laserowa jest najbardziej ekonomiczna i wydajna w firmach, gdzie jest potrzeba częstego drukowania. Taki sprzęt działa szybko, pozwala więc oszczędzać czas. Jeśli masz zamiar używać drukarki do drukowania tylko dużej ilości tekstu monochromatycznego, możesz zdecydować się na sprzęt laserowy. Również w przypadku gdy zamierzasz drukować dużą liczbę stron w kolorze i w czerni, drukarka laserowa spełni Twoje oczekiwania.

Popularne są również urządzenia wielofunkcyjne, które sprawdzają się zarówno w domu, jak i w biurze. Jeśli potrzebujesz sprzętu również do skanowania dokumentów, kopiowania czy faksowania, możesz wybrać wielofunkcyjny produkt. Taki sprzęt  pomoże też wydrukować dokument dwustronnie i przenieść zawartość dokumentów na dysk komputera. Zaoszczędzisz też pieniądze na zakup poszczególnych sprzętów i nie zagracisz mieszkania dużą ilością urządzeń. Różnego rodzaju drukarki znajdziesz w sklepie: https://www.neonet.pl/drukarki-i-urzadzenia-biurowe/drukarki-laserowe.html.

Jak działa drukarka laserowa?

Drukarka laserowa wykorzystuje laser, aby naświetlić ładunek w bębnie światłoczułym. Umożliwia to przeniesienie toneru na papier. Następnie drobne cząsteczki tonera są utwardzane przez docisk i wysoką temperaturę. Sposób działania drukarki laserowej jest podobny do działania kserokopiarki. Obecnie pojęcie drukarki laserowej bywa mylne, ponieważ laser coraz częściej jest zastępowany przez światło LED. Wtedy diody naświetlają obraz na bębnie, który pobiera toner. Popularna jest też drukarka duplex, która oznacza drukarkę laserową dwustronną. Przygotowuje ona kartki tak, aby w odpowiednim momencie je obrócić i umożliwić zadruk drugiej strony. 

Drukarka laserowa do domu lub biura. Czego można oczekiwać?

Podczas zakupu drukarki do użytku domowego, wiele osób kieruje się przede wszystkim ceną. W tym przypadku najlepiej wypadają drukarki atramentowe, które są dużo tańsze od laserowych. Jednak i w tej kategorii znajdziemy modele w przystępnej cenie. Należy jednak pamiętać, że tania drukarka laserowa sprawdzi się w przypadku sporadycznego drukowania, a w kwocie do 500 zł znajdziemy tylko drukarki laserowe monochromatyczne. Drukarki laserowe kolorowe to już koszt powyżej tej kwoty, jednak można już liczyć na dodatkowe funkcje, takie jak duplex czy Wi-Fi. Jeśli zamierzasz drukować duże ilości dokumentów, będziesz potrzebować droższego urządzenia, które zapewni też wysoką jakość druku.

Automatyczny druk dwustronny a szybkość druku – kluczowy parametr drukarki laserowej

Automatyczny druk dwustronny to bardzo przydatna funkcja, która wpływa na szybkość druku. Najlepsze modele drukarek potrafią wydrukować nawet kilkadziesiąt stron w ciągu minuty. Jeśli drukujemy dużo, oszczędzamy w ten sposób czas. Automatyczny druk dwustronny jest też dużym ułatwieniem, ponieważ zwalnia nas z konieczności pilnowania, czy drukujemy strony w odpowiedniej kolejności. Automatyczny druk dwustronny jest jednak funkcją spotykaną w zaawansowanych modelach drukarek, nie  jest to więc tanie rozwiązanie. Jednak w warunkach domowych wystarczy nam Bluetooth i Wi-Fi, w które wyposażone są drukarki kolorowe oraz drukarki laserowe monochromatyczne.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem drukarki laserowej

Przed zakupem drukarki laserowej warto zastanowić się przede wszystkim nad jej przeznaczeniem i przeanalizować, ile będą kosztować materiały eksploatacyjne. Bardzo istotne są koszty zakupu tonera i jego wydajność. Przeglądając poszczególne modele trzeba sprawdzić, jaki jest koszt zakupu tonerów do drukarki, którą planujemy kupić, aby uwzględnić koszt wydruku w swoim budżecie. Bywa tak, że że niska cena drukarki nie oznacza, że zaoszczędziliśmy, ponieważ tonery są drogie. Warto zastanowić się, ile zamierzamy drukować i w jakim czasie zużyjemy całą ryzę papieru i ile kosztuje papier fotograficzny, jeśli zamierzamy drukować zdjęcia. W przypadku drukarki laserowej trzeba też sprawdzić, czy urządzenie drukuje tylko w trybie monochromatycznym czy jest to drukarka kolorowa. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Bardzo ważna jest  technologia druku laserowa i prędkość druku, czyli ilość wydrukowanych stron na minutę. Istotne są też interfejsy zastosowane w drukarce, które ułatwiają komunikację z komputerem – np. LAN czy Wi-Fi.

Artykuł sponsorowany