Druk cyfrowy – rewolucja w poligrafii

Drukowanie, także na własny użytek, jeszcze nigdy nie było tak proste, jak dzisiaj. A wszystko dzięki drukowi cyfrowemu.

Druk cyfrowy – dostępny dla każdego, kto posiada drukarkę

Najbardziej charakterystyczną cechą druku cyfrowego jest fakt, że podczas tworzenia wydruku tą metodą nie potrzebujemy żadnych matryc czy form. Drukowana treść – tekst, grafika itp. – znajduje się w pliku wejściowym. Ta informacja jest następnie przesyłana z komputera do urządzenia drukującego. Jeżeli chcemy dokonać zmian w wydruku, robimy to z poziomu pliku. Dzięki temu możemy stworzyć nieograniczoną liczbę różniących się od siebie egzemplarzy danego wydruku. Zresztą każdy, kto posiada w domu drukarkę laserową czy atramentową, wie, jak wygląda taka operacja.

Przemysłowy druk cyfrowy jest oparty na bardzo podobnych zasadach. Co więcej, korzyści płynące z użytkowania tej technologii są identyczne zarówno w zastosowaniach domowych, jak i przemysłowych. Są to przede wszystkim:

  • Brak konieczności przygotowania matryc i form drukarskich.
  • Bardzo szybki wydruk.
  • Łatwość wprowadzania ewentualnych zmian w pliku.

Przemysłowy druk cyfrowy

W praktyce oznacza to, że przemysłowy druk cyfrowy jest w porównaniu do offsetowego bardzo „elastyczny”. Łatwo go dopasować do bieżących potrzeb klienta. Na przykład gdy chcemy wydrukować zaproszenia, etykiety, bilety, wizytówki lub kilkadziesiąt spersonalizowanych egzemplarzy książki, wprowadzenie ewentualnych zmian zajmie nam dosłownie kilka kliknięć. W druku offsetowym jest to niemożliwe, ponieważ trzeba by było zmienić matrycę drukarską.

Poza tym druk cyfrowy może zostać rozpoczęty natychmiast po otrzymaniu przez drukarnię odpowiednio sformatowanego pliku. A gdy proces zostanie przerwany, na przykład wskutek konieczności wprowadzenia zmian, to bez żadnych problemów można go później kontynuować.

Z tego względu druk cyfrowy jest doskonały dla wydruków nisko- oraz średnionakładowych. Przy dużych, wielotysięcznych nakładach, offset rzeczywiście jest lepszym rozwiązaniem. Ale do niewielkiej liczby wydruków, składającej się maksymalnie z kilkuset kopii, druk cyfrowy nadaje się wyśmienicie. Również dlatego, że w jego przypadku też można wybierać spośród różnych formatów wydruku, rodzajów papieru czy innych parametrów dostępnych w offsecie. Co więcej, technologię druku cyfrowego stosuje się także w druku wielkoformatowym.

Dlatego jeżeli poszukujecie profesjonalnej drukarni cyfrowej, oferującej swoim klientom szeroką gamę usług poligraficznych, zachęcamy do skorzystania z JKB Print.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się