Jak przywrócić skasowany pliki? Odzyskiwanie danych z telefonu

W pamięci smartfonów przechowujemy tysiące plików – filmy, zdjęcia, dokumenty, muzykę. W takim natłoku łatwo przez pomyłkę skasować cenne dane. Na szczęście usunięte pliki można przywrócić. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wystarczy moment nieuwagi, by przypadkowo skasować ulubione zdjęcie czy ważny dokument. Jeżeli niechcący usuniesz plik z pamięci telefonu, możesz go jeszcze odzyskać. Dane trafiają do kosza, z którego znikają dopiero po dłuższym czasie.

iOS i Android – jak odzyskać dane z telefonu?

Użytkownicy iPhone’ów skasowane zdjęcia znajdą w folderze „Ostatnio usunięte”. Aby się do niego dostać, wejdź w „Zdjęcia”, a następnie do „Albumu”. Pliki, które trafiają do folderu „Ostatnio usunięte”, są przechowywane tam przez 30 dni. Masz więc czas, by je przywrócić. Zaznacz interesujący Cię plik i skorzystaj z funkcji „Odzyskaj”. Za pomocą opcji „Odzyskaj wszystkie” możesz przywrócić wszystkie dane, które znajdują się w folderze „Ostatnio usunięte”.
W smartfonach z systemem Android 11 (lub nowszym) również znajdziesz folder „Ostatnio usunięte”. Skasowane pliki przechowywane są tam przez 30 dni – tak samo jak w przypadku iPhone’ów. Z listy usuniętych plików, wybierz ten, który chcesz odzyskać, a następnie użyj funkcji „Przywróć”. Plik pojawi się znowu w swojej poprzedniej lokalizacji.

Pliki w chmurze – proste i skuteczne rozwiązania

Przywrócenie danych, które znajdują się w koszu, jest proste. Sytuacja komplikuje się, gdy dane zniknęły z folderu „Ostatnio usunięte”. Pomocne mogą okazać się programy do przywracania danych. Usługę odzyskiwania plików oferują także profesjonalne serwisy. Specjalistyczna pomoc może być niezbędna, jeżeli dane zostały utracone w wyniku awarii telefonu, twardego dysku czy karty SD.
Warto wcześniej pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu danych przechowywanych na telefonie. Najprostszym, a jednocześnie bardzo skutecznym rozwiązaniem jest chmura. Użytkownicy iPhone’ów mogą korzystać z domyślnej usługi iCloud, posiadacze telefonów z Androidem mogą zdecydować się na Dropbox, OneDrive czy Zdjęcia Google. Zasady działania chmury są proste – pliki, które znajdują się w telefonie, są umieszczane także na zewnętrznym serwerze. Jeżeli coś stanie się z Twoim urządzeniem, nie tracisz danych. Możesz skorzystać z kopii zapisanych w chmurze. Dzięki funkcji synchronizacji nie musisz pamiętać o tworzeniu kopii – dane będą umieszczane w chmurze automatycznie.
Więcej informacji na temat przywracania danych i tworzenia kopii zapasowych znajdziesz w poradniku przygotowanym przez nju mobile: njumobile.pl/artykul/odzyskiwanie-usunietych-danych

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się