Praca przy biurku na stojąco? To zdrowe dla kręgosłupa

Praca na stojąco przy biurku jest coraz bardziej popularna. Ma świetnie wpływać na plecy, pomagać w koncentracji oraz także ułatwić spalenie kalorii. Czy rzeczywiście tak jest?

Praca na stojąco a zdrowie

Wiele osób interesuje się pracą na stojąco przy biurku. Każdy z nas odczuwa pewien dyskomfort w plecach po zbyt długim siedzeniu przy biurku. Okazuje się, że nie jesteśmy stworzeni do siedzenia.

Naszą postawą naturalną jest postawa stojąca i siedząca robimy sobie możliwie najwięcej krzywdy.

Odpoczywanie w siedzącej pozycji znacznie odciąża nogi, ale obciąża miednicę oraz kręgosłup, już nie wspominając o dosyć utrudnionym przepływie krwi.

Obecnie panuje moda na pracę przy komputerze na stojąco. Oczywiście nie cały czas, ale częściowo. Jakimi zaletami może się pochwalić praca przy komputerze na stojąco? Pierwsza kwestia to odciążenie pleców. Praca stojąca pomaga nam zmniejszyć problemów z kręgosłupem. Kolejna kwestia to spalanie większej ilości kalorii. Podczas pracy na stojąco wkładamy w nią więcej wysiłku niż w przypadku pracy na siedząco. Może to być więcej o 280 kalorii w dwie godziny. Co więcej podczas pracy na stojąco jesteśmy o wiele bardziej skoncentrowani, robimy rzeczy o wiele szybciej oraz tracimy mniej czasu na spotkaniach.

Pomimo, że w naszym kraju tryb pracy na stojąco nie jest taki popularny, to za granicą już kilka lat temu został doceniony wpływ tej pracy na zdrowie.

Praca przy biurko na stojąco najbardziej popularna jest w Wielkiej Brytanii.

W państwie tym przeprowadza się na ten temat wiele badań. Niektóre wnioski wydają się zaskakujące. Rzeczywiście jest to temat interesujący i wiele jeszcze można tutaj odkryć. Mamy tę świadomość i jesteśmy przekonani, że będziemy się dowiadywać jeszcze więcej.

Biurko elektryczne: zalety

Osoby, które pracują na siedząco przez wiele godzin, niestety są poważnie zagrożeni chorobami układu krążenia oraz cukrzycą, a co za tym idzie także i przedwczesną śmiercią. Czy brzmi to drastycznie?

Niestety często poprzez siedzącą pracę przybieramy na wadze. Bardzo byśmy tego nie chcieli. Dlatego właśnie stworzone zostały biurka elektryczne z regulacją wysokości blatu.

Biurko elektryczne pozwala na pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i także stojącej.

Czym jest biurko elektryczne? Jest to ergonomiczne oraz nowoczesne narzędzie pracy. Dostosowuje się do naszego wzrostu, a co więcej pozwala na wykonanie komfortowe pracy przy komputerze.

Stojąc spalamy o wiele więcej kalorii, a więc dzięki temu chudniemy. Przybieranie na wadze następuje, gdy do organizmu dostarczamy zbyt dużo kalorii i ich nie spalamy. To oznacza, że możemy spalić o wiele więcej kalorii, niż te dostarczone, aby schudnąć. Fakt jest taki, że pracując w stojącej pozycji przed dwie godziny dziennie, spalić możemy od dwustu do trzystu kalorii. Oznacza to, że w ciągu tygodnia będzie to aż tysiąc kalorii.

Gdy stoimy nie podwyższa się poziom cukru we krwi.

Badania zostały przeprowadzone w dziesięciu biurach. Pracownicy pracowali po lunchu na stojąco przez trzy godziny. Dzięki temu zredukowali w tym czasie aż o 43% więcej cukru we krwi, niż ich koledzy siedzący.

Doświadczenie bardzo podobne pokazało, że jeśli zmieniamy pozycję na siedzącą i odwrotnie co mniej więcej pół godziny, to redukujemy poziom cukru we krwi o 11%. Jest to także świetny wynik.

Jaki jest z tego wniosek? Wprowadzanie ruchu, a więc korzystanie z ruchomych biurek, które to pozwalają na zmianę pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie. Obniża to poziom cukru we krwi bezpośrednio po lunchu.

Na sam koniec wspomnijmy także o tym, że biuro elektryczne obniża samo ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Badania pokazały, że konduktorzy wykonujący swoją paca cały dzień na stojąco, mają aż o 50% mniejsze szanse na zawał niż ich koledzy, na przykład maszyniści, którzy siedzą w pracy. Zatem, im więcej czasu spędzamy w pracy siedząc, tym samo ryzyko choroby serca i układu krążenia jest większe. Stawiajmy na biurko elektryczne.

W związku z powyższym nie mamy już złudzeń, że praca na stojąco przy biurku jak najbardziej ma sens. Mając już wiedzę jesteśmy w stanie argumentować swój wybór jeśli chodzi o formę pracy.

Szczególnie powinniśmy to wiedzieć, gdy pracujemy jako freelancer i sami sobie wyznaczamy czas pracy, miejsce pracy oraz jak się okazuje także jej formę. Spróbujmy takiej pozycji, a na pewno zauważymy różnicę. Między innymi nasze plecy oraz kręgosłup będą nam wdzięczni. Koniecznie postawmy na biurko elektryczne.

Artykuł sponsorowany