Przechowywanie zdjęć w chmurze - jak zarchiwizować ponad milion zdjęć w Twojej firmie

Znalezienie optymalnego rozwiązania pozwalającego na przechowywanie zdjęć w chmurze, wbrew pozorom, nie jest takim prostym zadaniem - szczególnie, gdy mowa o tysiącach czy nawet milionach plików. W artykule przyjrzymy się możliwościom oferowanym przez Google Cloud Platform i należące do platformy narzędzia, pozwalające na zbudowanie skalowalnego systemu multimediów cyfrowych. Jakie rozwiązania oferuje Google w tym zakresie?

Jak działa przechowywanie zdjęć w chmurze Google?

Do zarchiwizowania danych nie wystarczy tylko platforma pozwalająca na ich przechowywanie w jednym miejscu jak np. Dysk Google dostępny w pakiecie Google Workspace. Aby nasze cyfrowe archiwum było w pełni użyteczne, platforma do przechowywania zdjęć w chmurze powinna umożliwiać łatwe wyszukiwanie czy grupowanie plików - nawet, gdy będą ich miliony.

Platforma Google Cloud Platform oferuje cały wachlarz produktów, które, współpracując ze sobą, umożliwiają bezpieczne i w pełni skalowalne rozwiązanie dla firm różnych rozmiarów.

Narzędzia GCP do archiwizacji danych

Centrum naszego zainteresowania w tym przypadku jest rozwiązanie Cloud Storage, czyli magazyn danych. Google Cloud Storage zapewnia nieograniczone miejsce na treści multimedialne dowolnego rozmiaru. Mamy tu dostęp do usług transferu pamięci masowej i transferu danych lokalnych, zapewniające skalowalność i szybki przesył danych - również, gdy jesteśmy offline.

Z Cloud Storage współpracuje inny produkt GCP, Google App Engine, pozwalający na budowanie skalowalnych aplikacji na bezserwerowej platformie. W jaki sposób możemy wykorzystać app engine do przechowywania zdjęć w chmurze? Narzędzie umożliwia stworzenie aplikacji do przesyłu danych, w tym zdjęć, na przykład przez klientów firmy. Uwierzytelnianie sprawia, że zdjęcia udostępniać mogą tylko upoważnieni użytkownicy. 

App Engine dba również o bezpieczeństwo danych, generując podpisany adres URL lub dostarczając token OAuth.

Cyfrowe archiwum New York Times’a na Google Cloud

Świetnym przykładem na wykorzystanie potencjału Google Cloud Platform do archiwizacji danych jest New York Times. Dziennik wykorzystał Google Cloud do zdigitalizowania ogromnej kolekcji zdjęć, kolekcjonowanych przez ponad 100 lat w fizycznych archiwach. Potrzebne było znalezienie rozwiązania, które będzie maksymalnie bezpieczne, pozwoli na przechowywanie milionów plików, a także umożliwi ich proste i szybkie wyszukiwanie przez pracowników.

Trudnością w stworzeniu archiwum była nie tylko liczba zdjęć (od 5 do 7 milionów), ale też ich szczegółowość, w tym opisy czasu i miejsca wykonania fotografii na ich rewersach. 

Skorzystano tu z technologii do przetwarzania i rozpoznawania tekstu, w tym pisma ręcznego. Nie udałoby się to osiągnąć bez wykorzystania narzędzia sztucznej inteligencji, Cloud Vision API. Wystarczy przesłanie zdjęcia tyłu fotografii, by Google Cloud API poradziło sobie z rozszyfrowaniem jego zawartości. Cloud Vision API odczytuje zawartość tekstu z drobnymi błędami, jednak ta, nawet nieidealna, cyfrowa transkrypcja tekstu pozwala na ogromną oszczędność czasu. Użytkownik nie musi samodzielnie odszyfrowywać i przepisywać całej zawartości rewersu zdjęcia, a jedynie zweryfikować pracę narzędzia i wprowadzić poprawki.

Umiejętności narzędzi Google wykorzystujących machine learning się na tym nie kończą. Vision API potrafi również identyfikować obiekty, miejsca, obrazy czy logotypy. Wykorzystanie ML daje coraz większe możliwości w kontekście zarówno tworzenia archiwum, jak i firmowego zbioru zdjęć. Rozpoznawanie obiektów niezwykle upraszcza też wyszukanie dokładnie tego pliku, który nas interesuje. Uporządkowanie archiwum jest dzięki temu o wiele prostsze.

Lokalne wsparcie Google Cloud

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach Google Cloud Platform oraz Cloud Storage i ich potencjale w kontekście Twojego biznesu, skontaktuj się z Partnerem Google Cloud - Fly On The Cloud. To polska firma, która od ponad 7 lat dostarcza rozwiązania Google Cloud dla firm. Oprócz wdrażania rozwiązań chmurowych, poprzez praktyczne materiały szkoleniowe uczy, jak w pełni wykorzystać moc, którą oferuje nam cloud.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

  • FanFiyta

    20.05.2021 09:22

    Koniec z przepełnioną pamięcią! :)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się