Dom z poddaszem czy parterowy? Wady i zalety obu rozwiązań – który tańszy?

Wybór projektu domu to decyzja, która będzie mieć wpływ na całe nasz przyszłe życie. Każdy z inwestorów budujących dom stoi więc przed istotnym wyborem – dom z poddaszem czy parterowy? Poznaj największe wady i zalety obydwu rozwiązań.

Zalety domów z poddaszem

Domy z poddaszem to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się, jeśli mamy do dyspozycji niewielką działkę. W tego typu konstrukcjach widoczny jest wyraźny podział między strefą użytkową a wypoczynkową, co jest istotne dla samego komfortu domowników. Istotną zaletą tego typu domów jest także ich atrakcyjny wygląd, który może być urozmaicony różnego rodzaju balkonami i załamaniami dachu. Zobacz ciekawe i atrakcyjne projekty domów z poddaszem na domoweklimaty.pl.

Wady domów z poddaszem

Największym minusem domów z poddaszem jest to, że przestrzeń użytkowa piętra może być w znaczny sposób ograniczona poprzez występowanie skosów. Jest to utrudnienie, które może wpływać nie tylko na ograniczoną możliwość wykorzystania powierzchni, lecz także w dużej mierze wymusza zastosowanie odpowiednich rozwiązań architektonicznych i wyposażeniowych.

Zalety domów parterowych

Nie bez powodu domy parterowe w ciągu ostatnich lat cieszą się coraz większą popularnością. Do zalet tego typu konstrukcji należy przede wszystkim stosunkowo prostszy i szybszy proces budowy. Domy parterowe są także funkcjonalne, umożliwiają bowiem łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń. Zobacz najciekawsze parterowe projekty domów – domoweklimaty.pl.

Wady domów parterowych

Do największych minusów domów parterowych należy przede wszystkim konieczność zakupienia większej działki. Ponadto koszty ogrzania budynku są znacznie większe niż w przypadku domów z poddaszem, co wynika z dużej powierzchni dachu i kubatury budynku. Niektórzy właściciele domów parterowych skarżą się także na ograniczenie dopływu światła słonecznego.

A high angle shot of a private house situated in a valley with solar panels on the roof

Dom z poddaszem czy parterowy – który tańszy?

Trudno jednoznacznie orzec, który rodzaj domu będzie tańszy czy droższy w budowie. Wszystko zależy od technologii budowy, materiałów czy wielkości projektu. Można jednak przyjąć, że nieco droższe w budowie są domy parterowe. Przede wszystkim spowodowane jest to większą powierzchnią dachu i fundamentów. Ponadto droższe mogą okazać się także koszty rozprowadzenia instalacji. Z drugiej strony w przypadku domów parterowych mniej zapłacimy na przykład za koszty elewacji, a także budowy dodatkowej kondygnacji, podłóg, stropów czy schodów.

Zarówno domy parterowe, jak i te z poddaszem mają swoje wady i zalety. To, na który z nich się zdecydujemy, zależy w dużej mierze nie tylko od osobistych preferencji, lecz także wielkości działki, na której chcemy postawić dom, a także ukształtowania terenu i jego okolicy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

  • FanFiyta

    06.05.2021 12:36

    Zdecydowanie wolę domy parterowe, wydają mi się bardziej przestrzenne :)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się