Budowa i zakup nieruchomości kiedyś a dziś

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa towarzyszyła ludzkości od zarania dziejów. Od starożytnego Egiptu, przez antyczną Grecję i imperium rzymskie aż do czasów nowożytnych ludzie zawsze chcieli mieszkać w solidnych i bezpiecznych gospodach, gdzie mogli w spokoju wieźć swoje życie rodzinne. Niezależnie od statusu społecznego i zasobności portfela, chatę wiejską, dworek szlachecki czy apartament w dużym mieście trzeba było pozyskać na jeden z 2 sposobów: zbudować albo kupić.

Budowa domu kiedyś a dziś

Budowa domu w dalekiej przeszłości nie nastręczała tylu problemów natury biurokratycznej co dziś. Niezmiennie jednak, aby wybudować jakąkolwiek nieruchomość wymagane było i nadal jest posiadanie ziemii, na której stawiano budowle. Proces technologiczny budowy domów sprzed wielu wieków oczywiście ulegał zmianie na przestrzeni lat, jednak sama konstrukcja nie uległa zbyt wielu unowocześnieniom. Budowę zawsze zaczynano od fundamentów, jednak dawniej zamiast wylewki betonowej i podmurówki używano glinianych cegieł i mieszanki błota z lokalnymi ziołami lub zmielonymi zbożami dla uzyskania lepkiej konsystencji zaprawy murarskiej. U chłopstwa podstawę budowli zawsze zawsze stanowiło suche drewno, natomiast mieszczaństwo i szlachta z wyższej warstwy społecznej stosowała poza cegłami w szczególności kamienie polne i kruszce szlachetne. Tworzyw sztucznych, szkła i materiałów PCV z oczywistych względów nie stosowano do czasów ich wynalezienie w XX wieku. Budowa każdej nieruchomości zawsze wiązała się z dużym kosztem, dlatego przez wiele dekad użytkowano wcześniej postawione domy rodzinne, często budowane i rozbudowywane wspólnymi siłami przez pokolenia tych samych rodów. Po zakończeniu budowy zwykle nikomu się tego nie zgłaszało, nie potrzebny był kierownik ani dziennik budowy. Dokumentami takimi jak księgi wieczyste czy akty własności potwierdzone notarialnie także nikt się nie przejmował. Sytuacja ta zaczęła się formalizować w europie zachodniej dopiero pod koniec XVI wieku.

Zakup nieruchomości w przeszłości

Innym sposobem na pozyskanie własnego domu czy mieszkania był zakup nieruchomości. Waluta jaką znamy dziś, nie była rozwinięta w starożytności w sposób jaki funkcjonuje obecnie. Również wartość nieruchomość nie była zwykle szacowana w przeliczeniu na nominał monetowy, ale raczej szacowana była w wartości dóbr naturalnych, jak np. zwierzęta gospodarskie lub ziemia rolna. I tak np. przyzwoitą wiejską gospodę można było nabyć za równowartość ok. 10 krów dojnych lub 40 gęsi. Szlachta z kolei często dostawała ziemię i nieruchomości wraz z nadaniem tytułów szlacheckich lub magnackich. W innym przypadku, powszechnie stosowanym towarem w wymianie dóbr materialnych było złoto, srebro i kamienie szlachetne.

Kupno nieruchomości dzisiaj

W obecnych czasach nie trzeba być magnatem, aby zdobyć wymarzoną nieruchomość za rozsądne pieniądze. Dzięki serwisom publikującym darmowe ogłoszenia nieruchomości jak houser.pl, bez problemu można znaleźć zadbane mieszkanie w centrum warszawy czy przytulny domek z ogrodem na wsi. Zamiast jak dawniej, poświęcania wielu dni na dojazdy i osobiste oglądanie każdej nieruchomości z osobna, mamy dziś możliwość obejrzenia setki różnych ofert z całej polski i to bez wychodzenia z domu. Dzięki zdjęciom oraz nagraniom wideo możemy dokładnie obejrzeć każdy szczegół oferowanego obiektu oraz bezpośrednio skontaktować się z właścicielem lub agencją nieruchomości w celu umówienia wizyty i zaplanowania spotkania w terminie dogodnym dla obu stron. Po wyborze i zakupie wymarzonej nieruchomości, pozostaje tylko dopełnienie formalności u notariusza oraz utworzenie nowej lub zaktualizowanie obecnej księgi wieczystej w celu potwierdzenia aktu własności nieruchomości.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się