Jak pielęgnować rośliny doniczkowe?

zdjęcie ilustracyjne

Tęskniąc za naturą, mieszkańcy dużych miast coraz częściej dekorują swoje mieszkania roślinami doniczkowymi. Poza wartościami estetycznymi mają one masę innych zalet, na przykład poprawiają jakość powietrza, a zielony kolor koi strapione nerwy. Jednak nie wolno zapominać o tym, że rośliny wymagają również systematycznej pielęgnacji. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na rozbudowanie swojego domowego ogrodu?

Nad czym zastanowić się przed zakupieniem roślin doniczkowych?

Zanim zainwestuje się w rośliny, warto zwrócić uwagę na to, czy jest się w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki. Nie każda roślina lubi miejsca nasłonecznione, chłodne czy takie, w których często jest przeciąg. To tylko kilka z dużej ilości wątpliwości, jakie należy zawczasu rozważyć.

Niezwykle istotną rzeczą w pielęgnowaniu roślin jest regularne ich podlewanie. Nie ma tu uniwersalnej zasady - częstotliwość należy dopasować do konkretnego gatunku. Jedno jest pewne - za podlewanie najlepiej zabierać się rano lub wieczorem, lejąc wodę do ziemi, a nie na liście. Pobieżnie zwilżona roślina w kontakcie ze słońcem może doznać poparzeń, w efekcie czego straci walor dekoracyjny, lub nawet nieodwracalnie zwiędnie.

Na liściach rośliny z czasem zacznie gromadzić się kurz. Dlatego należy regularnie, za pomocą delikatnego materiału lub zwilżonego ręcznika papierowego je oczyszczać. Istotne jest także nawilżanie. W tym celu najlepiej sprawdzi się butelka z wodą w sprayu. Zasada jest podobna jak w przypadku podlewania - powinno się unikać robienia tego w słoneczne dni, gdyż łatwo jest wtedy uszkodzić liście.

W sklepach i kwiaciarniach dostępnych jest wiele roślin, które nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji i sprawdzą się nawet w mieszkaniach osób, które nie mają doświadczenia w ogrodnictwie. Fanom natury, którzy mają więcej doświadczenia i zapału świetnie sprawdzą się bardziej egzotyczne rośliny, wymagające nawożenia, częstszej pielęgnacji czy też odpowiedniej temperatury. Warto pamiętać o tym, że gdy korzenie mocno się rozrosną, może nastąpić konieczność przesadzenia do większej doniczki. Powinno się zwrócić uwagę na to do jakich rozmiarów roślina może wyrosnąć, gdyż możliwe, że w pewnym momencie po prostu przerośnie możliwości i umiejętności ogrodnicze jej właściciela. Wiele przydatnych porad można znaleźć na https://tiptors.pl/.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się