Jak nauczyć dziecko odpowiedzialnego zarządzania finansami?

foto: materiały partnera

Coraz więcej rodziców jest świadomych tego, jak ważne jest umiejętne zarządzanie własnymi finansami. Dlatego też starają się nauczyć własne dzieci odpowiedzialności finansowej. Nabycie takich umiejętności w dzieciństwie pozwala uniknąć problemów finansowych w dorosłym życiu. Żeby przekazać odpowiednią wiedzę, wystarczy stosować się do kilku zaleceń.

Kieszonkowe, czy nagroda za wykonane zadanie?

Wielu rodziców daje swym dzieciom tzw. kieszonkowe. Zdaniem specjalistów tego rodzaju działanie jest nieprawidłowe i rodzi u maluchów postawę roszczeniową. Lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu nagród, w którym maluch jest nagradzany pieniędzmi za prawidłowo wykonane zadanie. Dzięki takiemu podejściu dziecko poznaje wartość pracy i rozumie, że aby dostać pieniądze, trzeba je najpierw zarobić. Takie zasady warto wprowadzać już u kilkulatków i kontynuować je aż do wkroczenia dziecka w dorosłość.

Planowanie wydatków

Żeby nauczyć dziecko planowania wydatków, należy pozwolić mu samodzielnie dysponować własnymi pieniędzmi i popełniać błędy. Maluch, który od razu wyda wszystkie środki finansowe, szybko zrozumie, że lepszym rozwiązaniem było stopniowe gospodarowanie gotówką. Na podstawie własnych doświadczeń nauczy się, że ilość posiadanych pieniędzy jest ograniczona, dlatego trzeba rozsądnie nimi gospodarować. Dobrym pomysłem jest założenie nastolatkowi konta bankowego, dzięki któremu pozna mechanizmy funkcjonowania podstawowych produktów bankowych.

Trudna sztuka kupowania

Rodzic, który pragnie nauczyć dziecka prawidłowego zarządzania finansami, sam musi umieć nimi zarządzać. Praktyczną i przydatną wiedzę z zakresu finansów najłatwiej pozyskać, korzystając z serwisów internetowych, takich jak Finanseweb. Każdy rodzic jest dla dziecka przykładem i największym autorytetem, dlatego warto być wartościowym wzorem dla swej pociechy. Żeby dziecko potrafiło odpowiedzialnie zarządzać swoimi finansami, musi także nauczyć się kupować. Warto nauczyć dziecko sztuki negocjowania cen, a także umiejętności szukania promocji i okazji cenowych.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się