Armatura kuchenna - jak dobrać zlewozmywak i baterię do kuchni?

W żadnej kuchni nie może zabraknąć sprzętów AGD, gdyż to właśnie one decydują o jej funkcjonalności. Równie ważna jest jednak odpowiednia armatura kuchenna, dzięki której stworzymy wygodną i użyteczną strefę zmywania. Zarówno zlewozmywak, jak i bateria powinny być solidne, łatwe do utrzymania w czystości i dopasowane do wystroju naszej kuchni.

Armatura kuchenna - na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Wybór armatury do kuchni powinien być dobrze przemyślany. Odpowiednio dobrana nie tylko pozwoli na wygodne zmywanie i ułatwi przyrządzanie codziennych posiłków, ale również stanie się dodatkową ozdobą w kuchni. Na armaturę kuchenną składają się przede wszystkim zlewozmywaki i baterie. Oba te elementy wyposażenia powinny być wykonane z wytrzymałych i solidnych materiałów, ponieważ będą narażone na ciągły kontakt z wodą, a także na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Aktualnie największym zainteresowaniem konsumentów cieszą się zlewy i baterie zlewozmywakowe wykonane ze stali lub granitu. Stal jest uniwersalna i dobrze komponuje się z pozostałymi elementami kuchni. Natomiast granit jest jednym z najtwardszych materiałów wykorzystywanych w kuchni, a jednocześnie pozwala stworzyć ciekawy efekt designerski. Wybierając armaturę, warto również zwrócić uwagę na jej design i funkcjonalność.

Zlewozmywak - niezbędny w kuchni

Armatura kuchenna to przede wszystkim zlewozmywaki, które pozwolą nam nie tylko na zmywanie naczyń, ale również opłukiwanie świeżych warzyw i owoców czy odcedzanie wrzątku z ugotowanych potraw. Kiedyś w każdej kuchni znajdował się stalowy zlewozmywak dwukomorowy z ociekaczem. Zapewniał on wygodne użytkowanie, ale zajmował sporo miejsca na blacie kuchennym. Teraz gdy w wielu kuchniach strefa zmywania wzbogacona jest o zmywarkę, zazwyczaj spotyka się niewielkie zlewozmywaki jednokomorowe lub półtorakomorowe. Są one w zupełności wystarczające do codziennego użytkowania. Jeśli natomiast chodzi o materiał wykonania zlewozmywaków, do wyboru mamy modele stalowe, emaliowane, granitowe, ceramiczne i szklane. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy, dlatego wybór zlewozmywak powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i preferencjami każdego użytkownika.

Bateria kuchenna - funkcjonalna i estetyczna

Nieodłącznym wyposażeniem zlewozmywaka jest bateria kuchenna, potocznie nazywana kranem. Dostępne w sprzedaży baterie różnią się nie tylko materiałem wykonania, ale również sposobem montażu, ilością uchwytów i rodzajem wylewki. Jeśli chodzi o montaż, to kiedyś królowały baterie ścienne, czyli takie, które montowało się w ścianie. Dzisiaj ich oferta jest znikoma, gdyż dominują baterie stojące (sztorcowe), które montuje się bezpośrednio w zlewozmywaku lub na blacie kuchennym. Niezwykle ważnym elementem baterii zlewozmywakowej jest wylewka, która umożliwia swobodny przepływ wody. W nowoczesnych modelach jest ona wydłużona, często zgięta ku dołowi, a dodatkowo otoczona spiralnym przewodem, przypominającym z wyglądu sprężynę. Większość wylewek jest dodatkowo wyciągana, co znacznie ułatwia pracę w kuchni. Niezależnie od tego, na jaką baterię kuchenną się zdecydujemy, sprawdźmy, czy jest ona wyposażona w perlator. Jest to specjalna końcówka w postaci sitka zakładana na wylewkę. Jej zadaniem jest napowietrzanie wody, dzięki czemu wydaje nam się, że leci jej więcej niż w rzeczywistości. Pozwala to ograniczyć wypływ wody nawet o 60%.

Dodatkowe akcesoria do armatury kuchennej

Oprócz zlewozmywaka i baterii kuchennej, w strefie zmywania przydatne okazują się dodatkowe akcesoria. Należą do nich przede wszystkim młynki do zlewu, które rozdrabniają odpadki organiczne i resztki jedzenia. Dzięki nim możemy całkowicie wyeliminować nieprzyjemne zapachy i problem z zalegającymi w sitku w zlewie resztkami żywności. Co więcej, młynki chronią rury kanalizacyjne przed zapychaniem, dzięki czemu nie musimy stosować drażniących środków chemicznych.

Do innych, niezwykle użytecznych akcesoriów należą dozowniki na mydło lub płyn do mycia naczyń. Nie tylko zwiększają one komfort mycia naczyń, ale również ograniczają kontakt z bakteriami. Poza tym dozowniki podają nam dokładną ilość płynu, wystarczającą do umycia naczyń. Dzięki temu możemy ograniczyć koszty związane z kupowaniem środków myjących.

Armatura kuchenna - gdzie kupić?

Warto pamiętać, że zarówno materiały wykończeniowe, jak i armatura kuchenna powinny sprostać specyfice tego pomieszczenia. Oznacza to, że muszą być przede wszystkim wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Jeśli chcemy kupić dobrej jakości zlewozmywak i baterię kuchenną, powinniśmy odwiedzić sprawdzony sklep z armaturą. Możemy też dokonać zakupów przez Internet, np. w sklepie Inlago.pl, który oferuje bogaty wybór zlewozmywaków, baterii i dozowników kuchennych.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się