Żyrandol do salonu to bardziej skomplikowany wybór niż nam się zdaje

Żyrandole mogą zaistnieć w przestrzeni na dwa sposoby. Po pierwsze, same w sobie mogą wyglądać niesamowicie i być prawdziwą wizytówką pokoju. Po drugie, oświetlają przestrzeń i jak wiemy, światło w każdym pomieszczeniu może mieć ogromny wpływ na aranżację wnętrza.

Światło wpływa na Twój nastrój

Dobrze wiadomo, że brak naturalnego światła może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie emocjonalne, intensywność światła wewnętrznego może również mieć wpływ na nasze emocje. Jednym z przykładów jest to, że ludzie w jaśniejszym świetle mają bardziej intensywne emocje, zarówno dobre, jak i złe. Przykłady bardziej intensywnych emocji obejmują chęć na ostrzejszy sos, postrzeganie kogoś bardziej atrakcyjnego, a nawet wyższą temperaturę ciała. Co ciekawe, światło może również wpływać na to, co jemy, ile jemy i jak szybko jemy. W związku z tym, światło w Twoim domu jest bardzo ważną decyzją, zarówno ze względów estetycznych, jak i funkcjonalnych.

Co to jest żyrandol?

Żyrandol to rodzaj lampy sufitowej, którą definiuje się jako rozgałęzioną, często ozdobną oprawę oświetleniową zawieszoną pod sufitem. Pojawia się natychmiastowe pytanie, czym technicznie różni się żyrandol od niektórych lamp wiszących? W końcu lampy wiszące też mogą być oprawami rozgałęzionymi? Sprowadza się do ilości ramion: 2, 3 lub nawet 4 to są nadal lampy wiszące. Co więcej, lampa wisząca może być również duża. Ale, gdy jest więcej niż cztery ramiona z mniejszymi żarówkami to jest to żyrandol.

Dostępnych jest ogromna liczba modeli żyrandoli. Chociaż wydaje się, że nie ma połączenia ani powodu dla tworzenia podtypów i dzielenia ze względu na kształt, faktem jest, że istnieje odpowiednia organizacja nazw żyrandoli. Punktem wyjścia jest określenie kształtów żyrandoli. Dla Ciebie oznacza to wybór kształtu żyrandola. Następnie wybiera liczbę poziomów. Innym podejściem do wyboru jest rozpoczęcie od stylu. Na przykład, jeśli Twój dom jest zaprojektowany w stylu śródziemnomorskim, możesz przefiltrować według stylów śródziemnomorskich, a następnie wybrać kształt i na koniec liczbę poziomów.

Rodzaje żyrandoli

Jak zobaczysz poniżej, istnieje wiele typów i kształtów, które są kluczowymi deskryptorami używanymi do rozróżnienia żyrandoli. Każdy z nich może mieć różne zastosowanie w zależności od wielkości czy stylu, w którym jest urządzone pomieszczenie.

Żyrandol z kloszami

Zawiera matowe szkło otaczające poszczególne żarówki. W rzeczywistości wygląda jak lampa wisząca, ale ma więcej ramion. Ten typ ma zwykle duże klosze i oświetla duży obszar pomieszczenia. Można powiedzieć, że jest to klasyczne rozwiązanie oświetlenia, do niedawna uznawane wręcz za podstawowe. Umieszczony w centralnej części sufitu, miał za zadanie oświetlić całe pomieszczenie, czasami dodawane były boczne kinkiety ścienne. Szklane klosze osłaniały tradycyjne żarówki, aby nie raziły oczu.

Żyrandol kryształowy

Kryształ zwykle kojarzy się nam z dużymi, bogato zdobionymi żyrandolami mosiężnymi. To seria otoczona szklanymi kryształkami, które odbijają światło w całym pomieszczeniu. To formalny styl i bardzo ozdobny. Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie dla każdego domu, zwłaszcza dzisiejszych, bardziej nowoczesnych stylach. Czasami jednak zestawienie fantazyjnego, kryształowego żyrandola z bardziej swobodnym projektem pomieszczeń może mieć uderzający efekt.

Żyrandol świecowy

Ten typ jest dokładnie taki, jak sugeruje nazwa; żyrandol ze światłami, które wyglądają jak świece. Ten styl jest często hybrydą z innymi stylami. To także jest dość formalny styl, ponieważ jego celem jest odtworzenie tradycyjnego oświetlenia z świec. Niezbędne jest oczywiście zastosowanie odpowiednich żarówek, ponieważ to one stanowią o jego stylu. Żarówki tzw. świecowe pozostają w nim odkryte i oświetlają pomieszczenie bezpośrednio bez udziału klosza, który by je osłaniał i rozpraszał światło.

Mini-mały żyrandol

Mały żyrandol do mniejszych pomieszczeń. Chociaż może się to wydawać dziwną ofertą dla niektórych osób, ale ma to sens. Tradycyjnie żyrandole są zwykle dużymi lampami sufitowymi czy wiszącymi, które wymagają ogromnej przestrzeni. Jednak biorąc pod uwagę, że żyrandole są używane w wielu pomieszczeniach w domu, mniejsze opcje są wygodne w tych pokojach, które nie mogą lub nie powinny uwzględniać większego stylu. Możemy je także zastosować w połączonych ze sobą pomieszczeniach, np. jadalni, która jest częścią dużego salonu. Dla zachowania takiej samej stylistyki takich pomieszczeń używamy duży żyrandol w salonie, a mały w części jadalnej.

Żyrandol o kształcie bębna

Żyrandol bębnowy ma kształt … bębna. Otrzymuje ten kształt z formą dużego klosza otaczającego serię świateł. Ten typ zapewnia bardziej przytłumione światło w całym pomieszczeniu, które świetnie nadaje się do sypialni, kuchni, łazienek, jadalni i salonów. W takim modelu, wszystkie żarówki oraz ramiona są osłonięte przez duży klosz oraz często dolny dyfuzor. W ten sposób można uznać, że jest to lampa, a nie żyrandol. Różnica polega jedynie na zastosowaniu więcej niż czterech ramion z żarówkami.

Żyrandol Sputnik

To fajny - modny rodzaj żyrandola od lat ‘70 XX w... To rodzaj lampy z serią lekkich ramion wystających z punktu środkowego. Niektóre są symetryczne, tworząc okrąg, podczas gdy inne są bardziej przypadkowe. Ramiona są proste, a w niektórych przypadkach mają żarówki na obu końcach, podczas gdy inne mają je tylko na jednym końcu ramienia. Żarówki na obu końcach ramion tworzą kształt kuli. Duża średnica, odkryte żarówki, sprawia, że jest to model do dużych pomieszczeń, gdzie można go wyeksponować w centralnym ich punkcie.

Żyrandol Empire

Styl Empire jest bardzo formalny i tradycyjny. Jest zdefiniowany przez wyjątkowy i rozpoznawalny kształt. Zawiera dwie sekcje - górna część ma kształt stożka; dolna część to odwrócony dzwonek lub rodzaj misy. Całość od zewnątrz to seria małych światełek i kryształów. Styl Empire to podzbiór kryształów, ponieważ całe światło otoczone jest serią kryształów. Popularnym stylem żyrandoli Empire jest styl francuski, o złotym blasku i z zastosowaniem prawdziwych kryształów.

Żyrandol wodospadowy

Styl wodospadu ma wiele kształtów i form. To styl, w którym klasa lub kryształ „kapie” lub “spływa” z góry. Podstawa takiej lampy może być okrągła, kwadratowa lub owalna. „Kroplą” mogą być struny lub bardziej geometryczne kształty kryształów zwisających. Ogólny opis mówi, że światło i kryształ wyglądają jak spadająca z wodospadu woda.

Żyrandol globus

Styl globusa to oprawa oświetleniowa w kształcie kuli ziemskiej. Kształt składa się z szeregu żarówek często owiniętych metalową klatką lub materiałem, aby stworzyć efekt kuli. Okrągły żyrandol, daje zwykle dużo nieosłoniętego światła z żarówek o kształcie świecy. Odmianą tego rodzaju jest obudowa w prostym kształcie tzw. klatka. Styl klatki to taki, w którym żarówki są owinięte w efekt klatki. Kształty mogą mieć dowolny kształt, taki jak trójkąt, kula, kwadrat, prostokąt itp.

Żyrandol hybrydowy

Niektóre żyrandole, jak być może zauważyłeś powyżej, są połączeniem stylów i kształtów. Weźmy następujący przykład, który łączy style „kula ziemska, klatka i świeca” w jednym wspaniałym modelu oświetlenia. Istnieje nieskończona liczba stylów hybrydowych, biorąc pod uwagę, że gdy zaczniesz łączyć główne typy i kształty powyżej, otrzymasz wiele, wiele projektów żyrandoli. W najnowszych rozwiązaniach znajdziesz światło LED zastosowane w ramionach, a na ich końcach zastosujesz żarówki. Takie modele mogą być zastosowane w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach z tradycyjnym wyposażeniem. Tak jak łączymy style w projektach wyposażenia wnętrz tak też łączy się style w projektach oświetlenia tworząc nowoczesną hybrydę.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się