Fotografia w sporcie - jak robić udane zdjęcia?

fotografia sportowa
Pixabay.com

Fotografia sportowa nie należy do najłatwiejszych zadań. Dynamiczna gra oraz szybkość wydarzeń na boisku sprawiają, że fotograf na ułamki sekund na zamknięcie migawki w odpowiednim momencie. Jak robić udane zdjęcia sportowe?

Typy na dziś dotyczą fotografii w sporcie. Oto kilka rad, które pozwolą nowicjuszom rozpoczęcie przygody z fotografią sportową. Wskazówki są autorstwa najlepszych fotografów na świecie, którzy od wielu lat fotografują wydarzenia sportowe na całym świecie.

Poznanie dyscypliny sportowej

Fotografuj tę dyscyplinę sportu, którą znasz i rozumiesz. To fundamentalna zasada fotografii sportowej. Wiedza o danym sporcie pozwoli na dostrzeżenie idealnych momentów, nadążeniu za akcją i pomoże przewidzieć następny ruch zawodnika, aby uchwycić jak najlepszy kadr z meczu.

Aparat i sprzęt

Niejednokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniem: „więcej sprzętu, niż talentu”. Na początek swojej przygody z fotografią sportową nie warto wydawać fortuny na sprzęt najwyższej klasy. Brak umiejętności fotografa nie pozwoli wykorzystać nawet połowy funkcji i potencjału sprzętu z najwyższej półki. Najlepiej zaopatrzyć się w aparat i obiektywy, na które pozwoli nasza kieszeń.

Jeśli adepta fotografii sportowej nie stać na lustrzankę z zestawem obiektywów, warto zakupić tańszy aparat kompaktowy lub hybrydowy – oba typy spokojnie wystarczą na wykonanie pierwszych kroków w fotografii sportowej. Wraz ze wzrostem umiejętności można ulepszyć swój sprzęt, kupując coraz lepszy rynsztunek, powiększając tym samym swój fotograficzny ekwipunek.

Statyw

Statyw jest nieodłącznym elementem wyposażenia fotografa sportowego. Idealne i ostre zdjęcia mogą zostać wykonane tylko i wyłącznie przy użyciu statywu, który zagwarantuje nam stabilność aparatu. Najbardziej doświadczeni fotografowie sportowi zalecają, aby wybierać mocne i wytrzymałe statywy. Niejednokrotnie zdarza się, że przy spontanicznych sytuacjach upadają lub zostają rzucone – solidne statywy będę odporne na uszkodzenia.

Dopasuj się do pogody

Zachmurzone niebo to najlepsze warunki na fotografowanie sportu. Wtedy światło równomiernie rozprowadza się po całym boisku i znika problem z odpowiednim naświetleniem. W momencie bezchmurnej aury warto usiąść po nasłonecznionej stronie i fotografować akcję sportową toczącą się w cieniu.

Dobierz odpowiednie parametry

Przy każdym ujęciu wskazana jest zmiana parametrów aparatu. W momencie, gdy w naszym kadrze znajdzie się sylwetka zawodnika, warto zmniejszyć czułość filmu, skrócić czas naświetlania i przymknąć przysłonę. W trakcie wydarzeń na placu gry, najlepiej użyć dłuższego czasu naświetlania i zmniejszyć wartość przysłony. Należy także korzystać z efektu rozmycia tła i odpowiednio go wykorzystać, w celu nadania „prędkości” fotografii.

Cierpliwość

Nie wszystko od razu się uda. Bywają sytuację, że w trakcie jednego meczu fotograf wykona kilkaset lub kilka tysięcy zdjęć i dobrze wykonane fotografie można policzyć na palcach jednej ręki. Cierpliwość to podstawa tego zawodu, trzeba panować nad sytuacją i oczekiwać idealnego momentu do wprawienia migawki w ruch. Gorliwość i niezłomność to nieodłączny element dobrej pracy fotografa sportowego.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się