Fotografia sportowa - porady dla początkujących

Czym jest fotografia? Cytując Wikipedię, jest to: „zbiór technik, których celem jest zarejestrowanie pojedynczego obrazu za pomocą światła”. Futbol jest jedną z tych dziedzin, którą bardzo ciężko utrwalić słowem, przez co fotografia zajmuje bardzo wysokie miejsce w tej dyscyplinie.

Historia fotografii piłkarskiej w naszym kraju sięga lat 20. XX. wieku. Pierwsze zdjęcia pojawiły się w kronice meczu Cracovii z Wisłą Kraków, czyli potocznie nazywaną „Świętą Wojną”. W latach 30. pojawiały się fotografie z meczów reprezentacji Polski, na czele której stał zawodnik Ruchu Chorzów Ernest Wilimowski. Z tamtych czasów zachowały się również nagrania wideo, jednak czarnobiałych zdjęć było znacznie więcej. Przez dziesiątki lat ubiegłego wieku, fotografie piłkarskie były coraz bardziej popularne i zajmowały dużą część rubryk w gazecie drukowanej. Z czasem pojawiły się zdjęcia kolorowe, w lepszej jakości i były o wiele łatwiej dostępne.

Niekwestionowaną legendą polskiej fotografii piłkarskiej jest Włodzimierz Sierakowski. To on jest autorem najbardziej kultowych fotek ze świata polskiego futbolu. Celebracje mistrzów w latach 90.? Radość Marka Jóźwiaka  z awansu do Ligi Mistrzów z wybitym zębem? Te i wiele innych sakralnych zdjęć polskiego futbolu są autorstwa migawki pana Włodzimierza . Do dziś jest stałym bywalcem na meczach piłkarskich i jego fotografie można znaleźć w agencji 400mm.

W Polsce istnieje kilka agencji fotograficznych, które mają bardzo bogatą ofertę zdjęciową, oraz dystrybuują fotografię zagranicznych autorów z najważniejszych wydarzeń piłkarskich na świecie.  Najpopularniejszą agencją w naszym kraju jest 400mm.pl, oferująca najbogatszy zasób fotografii. Baza danych zdjęć sięga połowy lat 90. ubiegłego wieku, przez co znajduje się tam wiele perełek archiwalnych z tamtych czasów, które obecnie mogą stanowić relikwie polskiego futbolu. Istnieje możliwość wglądu do całej galerii, jednak pobranie zdjęć bez znaku wodnego wymaga wykupienia licencji.

Jak rozpocząć swoja przygodę z fotografią piłkarską? Niezbędny jest oczywiście dobrej jakości sprzęt, który pozwoli uchwycić najważniejsze momenty w trakcie spotkania. Najważniejsze, aby aparat był wyposażony w dobry autofokus, szybkość serii bufora, a także solidne ustawienia ISO. Niezbędne również są dwa obiektywy, które pozwolą na fotografowanie z bliskich i dalszych odległości od boiskowych zdarzeń. Bardzo pomocny będzie również solidny statyw.

Obowiązkowa jest również akredytacja, która jest wydawana przez organizatora meczu. Przyzwolenie najczęściej jest wydawane z ramienia danej redakcji sportowej.

Typy bukmacherskie i boiskowe wydarzenia bez problemu znajdują odzwierciedlenie w obiektywie fotografa. Fotografia piłkarska cały czas się rozwija, równolegle z postępem technicznym. Aktualne fotografie są nieskazitelne, doskonałej jakości i w najwyższej rozdzielczości. Warsztat fotografów stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie, przez co otrzymujemy zdjęcia idealnie wykadrowane zdjęcia z najważniejszych momentów meczów piłkarskich.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się