Biurko do pracy na stojąco – przyszłość czy fantazja?

64 godzin – właśnie tyle spędzamy średnio w pozycji siedzącej. Cierpi na tym nie tylko nasz organizm, ale również produktywność. Dlatego eksperci zalecają, aby włączyć pracę na stojąco do codziennego trybu. Pomoże nam w tym biurko regulowane, przy którym możemy pracować w wybranej przez siebie pozycji.

  1. Konsekwencje pracy siedzącej
  2. Stojąca rewolucja
  3. Praca na stojąco a efektywność
  4. Biurko z regulacją wysokości
  5. Czym się kierować przy wyborze biurka?
  6. Podsumowanie

Konsekwencje pracy siedzącej

Coraz więcej osób wykonuje pracę biurową. Dla wielu z nas codziennością jest spędzenie co najmniej ośmiu godzin za biurkiem i wykonywaniu w ten sposób obowiązków. Z badań wykonanych przez British Psychological Society z 2012 roku wynika, że w pozycji siedzącej spędzamy nawet 9 godzin dziennie.

Tak długi czas spędzony na krześle może nieść ze sobą szereg przykrych konsekwencji, z których nie zdajemy sobie sprawy. Coraz więcej młodych osób skarży się bowiem na ból pleców, wypadanie dysków czy przeciążenie mięśni oraz stawów. Nawet umiarkowana aktywność fizyczna nie wystarczy, aby zniwelować powstałe szkody.

Lekarze nie mają wątpliwości, że pozycja siedząca należy do jednych z najgorszych. Nasze ciała nie są ewolucyjnie przygotowane do spędzenia w ten sposób tak wielu godzin. Dodatkowo bardzo często nienaturalnie się wykrzywiamy, co tylko potęguje problem i obciążenie organizmu. Jest na to jednak prosta rada. Eksperci zalecają, aby ograniczyć pracę siedzącą do 6 godzin, z kolei pozostałe dwie – pracować na stojąco.

Stojąca rewolucja

Jednym z coraz częściej wybieranych mebli do biur jest biurko do pracy na stojąco. Regulowane modele zapewniają optymalną wysokość w każdej pozycji, a co najważniejsze – umożliwiają wygodną pracę na stojąco.

Pracodawcy są świadomi tego, jakie koszta wiążą się ze złym stanem zdrowia ich pracowników. Dlatego coraz częściej zachęcają do aktywności fizycznej, a nawet pracy na stojąco. Jak się okazuje, nie jest to chwilowa moda. W krajach skandynawskich takie rozwiązanie jest stosowane już od lat 90. ubiegłego wieku. Natomiast w pozostałej części Europy jest ono wprowadzane od kilku lat.

Praca na stojąco a efektywność

Biurko do pracy na stojąco nie tylko zadba o stan naszego kręgosłupa, ale również zwiększy produktywność. Dowiedziono bowiem, aktywności wykonywane w pozycji stojącej, pozwalają na większy poziom koncentracji.

Praca na stojąco jest odbierana przez nasz organizm, jako bardzo energochłonna aktywność. W efekcie łatwiej przychodzi nam skupienie, a obowiązki wykonujemy znacznie szybciej. Antropolodzy wyjaśniają to zjawisko, odwołując się do ewolucji i naszych początków. W obliczu zbliżającego się zagrożenia, musieliśmy czym prędzej zerwać się na nogi i wykonać akcję ucieczki bądź walki. W pozycji siedzącej nie byłoby to możliwe. Nasz mózg lepiej przygotowany do wytężonej pracy, kiedy stoimy.

Biurko z regulacją wysokości

Biurko regulowane pozwoli nam zaoszczędzić czas oraz zdrowie. Dzięki niemu wykonamy obowiązki znacznie szybciej, a plecy będą nam dozgonnie wdzięczne. Tak też dzieje się w wielu europejskich firmach oraz powoli w Polsce. Biurko z regulacją wysokości staje się coraz częstszym wyposażeniem biur, a nierzadko również domów.

Dobrze dobrane biurko powinno pozwalać nam na pracę w naturalnej pozycji. Lekarze zalecają, aby jego wysokość znajdowała się o około 3 centymetry wyżej niż nasze łokcie. Jednocześnie zwróćmy uwagę na kąt zgięcia między ramieniem a przedramieniem, który powinien być prosty.

Obecnie wiele modeli regulowanych umożliwia dostosowanie wysokości biurka ręcznie lub automatycznie. Elektroniczny mechanizm pozwala na samoczynne uregulowanie blatu do pracy. Jest on znacznie wygodniejszy, a do tego działa płynnie oraz cicho.

Czym się kierować przy wyborze biurka?

Biurko z regulacją wysokości to nowoczesny dodatek do naszego biura. Warto jednak, aby było one odpowiednio dostosowane. Ważne są czynniki nie tylko techniczne, ale także estetyczne. W końcu praca powinna sprawiać nam przyjemność, a nie być tylko przykrym obowiązkiem.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na stelaż. Powinien on być jak najbardziej stabilny oraz wytrzymały. W przypadku modeli elektrycznych konieczne jest wyposażenie go w co najmniej jeden silnik. Istotny jest również jego maksymalne obciążenie, zwłaszcza kiedy na naszym blacie znajduje się ciężki sprzęt. Dla jak najszybszego regulowania wysokości blatu zaleca się wybór stelaża więcej niż z jednym silnikiem. Dodatkowo może on być wyposażony w system antykolizyjny.

Praca przy biurku regulowanym jest sterowana za pomocą panelu. Stelaże elektryczne sprawdzają się w tym przypadku znacznie lepiej niż manualne. Wystarczy jeden przycisk, aby obniżyć lub podwyższyć blat. Jeśli tylko my będziemy użytkować z biurka, warto, aby system umożliwiał także zapamiętywanie wysokości, jaka jest dla nas odpowiednia.

Podsumowanie

Szybka i efektywna praca, a przy tym zdrowe plecy – biurko do pracy na stojąco coraz częściej odnajduje zastosowanie w wielu biurach oraz w domach. Wygoda w miejscu pracy jest bardzo ważny. Dzięki niemu jesteśmy produktywni oraz zdrowsi. Taka inwestycja zwróci się nam na wielu płaszczyznach, a z całą pewnością podniesie komfort pracy oraz życia.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!

Zaloguj się